Zamknij

Kino na Goyki: "Znaki Pana Śliwki"

  • czwartek 15 stycznia, 18:00
  • 15.01.2026
  • Goyki 3 Art Inkubator
  • 12 zł

15.01 (czwartek) godz. 18:00 𝙕𝙣𝙖𝙠𝙞 𝙋𝙖𝙣𝙖 𝙎́𝙡𝙞𝙬𝙠𝙞 



Urszula Morga i Bartosz Mikołajczyk | Polska | 2025 | 1h 12m



Wbrew oczekiwaniom rodziny 𝗞𝗮𝗿𝗼𝗹 𝗦́𝗹𝗶𝘄𝗸𝗮 opuszcza wieś i zaczyna studia artystyczne w Warszawie. Postanawia zająć się projektowaniem znaków graficznych. Swoimi pracami wypełnia komunistyczną Polskę i definiuje wizualny krajobraz kraju. Jego znaki nie wiszą w galeriach, ale są obecne w polskich domach, na polskich ulicach, w instytucjach i zakładach pracy. Jednocześnie prowadzi zwyczajne życie rodzinne, które przez lata z pasją dokumentuje. Ten niezwykle utalentowany twórca, do dziś uważany jest za jednego z najważniejszych projektantów znaków na świecie. Film 𝙕𝙣𝙖𝙠𝙞 𝙋𝙖𝙣𝙖 𝙎́𝙡𝙞𝙬𝙠𝙞 to kalejdoskop materiałów archiwalnych, wspomnień odsłaniających fascynujący portret człowieka i epoki, wędrówka przez zmieniającą się Polskę. 



Film dokumentalny 𝘡𝘯𝘢𝘬𝘪 𝘗𝘢𝘯𝘢 𝘚́𝘭𝘪𝘸𝘬𝘪 to debiut pełnometrażowy 𝗨𝗿𝘀𝘇𝘂𝗹𝗶 𝗠𝗼𝗿𝗴𝗶 i 𝗕𝗮𝗿𝘁𝗼𝘀𝘇𝗮 𝗠𝗶𝗸𝗼ł𝗮𝗷𝗰𝘇𝘆𝗸𝗮, którego światowa premiera odbyła się podczas 41 edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To niezwykła okazja, by po raz pierwszy zobaczyć obraz, który przybliża postać kultowego projektanta znaków graficznych - 𝗞𝗮𝗿𝗼𝗹𝗮 𝗦́𝗹𝗶𝘄𝗸𝗶. Twórcy sięgnęli po unikatowe materiały archiwalne oraz prywatne nagrania wideo, które bohater latami rejestrował.



Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: reżyserką Urszulą Morgą, reżyserem Bartoszem Mikołajczykiem, grafikiem Patrykiem Hardziejem i kompozytorem Jacaszkiem.



𝗢 𝗮𝘂𝘁𝗼𝗿𝗮𝗰𝗵:



𝗨𝗿𝘀𝘇𝘂𝗹𝗮 𝗠𝗼𝗿𝗴𝗮 ukończyła Wydział Reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Produkcję Filmową i Telewizyjną w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej film dyplomowy Mleko oraz krótkometrażowy film animowany Hern były prezentowane na festiwalach na całym świecie. Mleko zdobyło nagrody m.in. na Grand OFF, Opolskich Lamach oraz Nowym Kinie – Nowym Sączu. Od 2006 roku prowadzi studio animacji Esy-floresy, w którym pracuje jako reżyserka i producentka. Jest także autorką wielokrotnie nagradzanych teledysków.



𝗕𝗮𝗿𝘁𝗼𝘀𝘇 𝗠𝗶𝗸𝗼ł𝗮𝗷𝗰𝘇𝘆𝗸 ukończył Wydział Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego oraz Fotografii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, a także projektowanie graficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracował jako operator obrazu dla TVN, TVP, przy niezależnych produkcjach filmowych oraz filmach krótkometrażowych. W 2010 roku zadebiutował jako autor zdjęć do pełnometrażowego filmu Heniek, nagrodzonego Grand Prix Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie oraz Nagrodą Publiczności na festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Od 2006 roku współtworzy studio animacji Esy-floresy, gdzie pracuje jako ilustrator i animator.



Facebook



Link do wydarzenia



Bilety