Zamknij
7
11:30, 26.09.2023
Agnieszkę Holland znam przede wszystkim z "W ciemności" i kilku odcinków "House of Cards". Do filmów sprzed 30 lat, jak choćby "Europa, Europa" usiąść dość trudno. Postać Holland odkryłem na nowo po seansie "Zielonej granicy". Sam nie wiem, czy z własnej chęci obejrzenia fabularyzowanych obrazów z polsko-białoruskiej granicy, czy z powodu kilkutygodniowej nagonki medialnej.
2
09:30, 23.09.2023
Mieszkańcy 16 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot od kilkunastu dni mogą cieszyć się funkcjonalnościami nowego Mevo. Dokładnie to mogliby, jednak nie wszyscy otrzymają taką możliwość. Choć wprowadzenie floty przeznaczonej do testowania przebiegło bez zarzutów, po raz kolejny z poszanowaniem czegoś wspólnego mają mieszkańcy. Oczywiście nie wszyscy. Jednak nieprzyzwoita mniejszość potrafi skutecznie zepsuć nawet najmniejszy przejaw radości, jakim było wprowadzenie Mevo 2.0 po wyjątkowo długiej i trudnej przeprawie.
14:00, 22.09.2023
Wakacje, wakacje, i po wakacjach… Nikt tak bardzo za nimi nie tęskni jak dzieci. Czy to jednak zwykła tęsknota za radością czy strach przed tym, co nieznane? Ostatni rok szkolny wyraźnie pokazał, że większość dzieci straciła jakikolwiek entuzjazm towarzyszący chodzeniu do szkoły. Dlaczego tak się dzieje?
3
14:00, 29.08.2023
Choć do wyborów parlamentarnych pozostało blisko 50 dni, przedwyborcza kampania dla wielu polityków i samorządowców zaczęła się na dobre. Przodują w niej kandydaci Koalicji Obywatelskiej, którzy organizują spotkania z wyborcami i wiece, których gwiazdą jest Donald Tusk. Na imprezach dożynkowych widoczni są kandydaci Trzeciej Drogi. Dłużna im nie zostaje Lewica, której działacze dotarli z jednym z wydarzeń także do Sopotu. W tym samym czasie płyną do nas także zdjęcia z wydarzeń organizowanych przez obóz władzy. Przekaz jest jeden "pustki na piknikach 800+".
2
09:30, 26.08.2023
Miasto morza, festiwali, różnorodnej kuchni i znanych na całym kontynencie hoteli. Taki opis pasuje nie tylko do Sopotu, ale również innych europejskich kurortów. Jednym z nich jest Batumi. Miasto, nazywane gruzińskim Dubajem, na pierwszy rzut oka zdecydowanie różni się od naszej polskiej perły Bałtyku. W rzeczywistości, nie napracujemy się, szukając podobieństw. Batumi także jest perłą, tylko innego morza - Morza Czarnego.
09:10, 18.06.2023
Monciak, a właściwie ul. Bohaterów Monte Cassino, to jedna z najpopularniejszych ulic w całej Polsce. Z pewnością najpopularniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te odcinki, które prowadzą wprost nad morze. Z czego wynika jej fenomen?
4
13:45, 13.06.2023
Choć Sopot zapomniał już o długim weekendzie, nie milkną jego echa w mediach społecznościowych. Wszystko zaczęło się niewinnie. Jeden z redaktorów portalu esopot.pl umieścił w sieci krótkie wideo przedstawiające procesję Bożego Ciała w centrum miasta. W opisie wydarzenia znalazło się słowo „egzotyczna”. Jeden wyraz wywołał olbrzymią dyskusję. Rozpoczęła się odwieczna tyrada wyzwisk – od chrystianofobów do zacofanych ze średniowiecza.
09:30, 04.06.2023
Kalendarz jest nierozerwalnie powiązany ze zróżnicowaniem widoków na ulicach Sopotu. Im bliżej wakacji, tym więcej spacerujących w centrum miasta. Liczba turystów coraz bardziej przeważa nad mieszkańcami. Żyjący tutaj od lat zwracają uwagę, że wszystkim w sezonie letnim byłoby lepiej, gdyby przyjezdni okazywali więcej kultury i szacunku "lokalsom". Rady dla turystów można zamknąć w 10 punktach.
13:07, 27.05.2023
Za nami pierwsze ciepłe dni. Spragnieni słońca natychmiast przenosimy się w myślach do czasu wakacji. I starsi, i młodsi uwielbiamy wakacyjny czas. Nie tylko za pogodę! W wakacje tempo życia zwalnia. Dzieci nie muszą się uczyć, w miastach ustaje szkolne natężenie ruchu, a rodzice mają zdecydowanie mniej obowiązków! Przynajmniej tych określonych godzinowym grafikiem. Nie dajmy się jednak zwieźć pozorom…. Nadal mamy maj.
5
11:07, 24.05.2023
"Zapomnieli o mieszkańcach", "zdzierają kasę z turystów", "betonują moje miasto" i moje ulubione "w tej zieleni jest za mało kolorów". W Sopocie da się usłyszeć głosy negatywnie nastawionych do ostatnich zmian zauważalnych w kurorcie. W dyskusjach biorą także udział osoby, które opuściły miasto wiele lat temu i krytykują "na odległość". Takie opinie stanowią jednak mniejszość? Dlaczego? Mimo wytykania wielu wad, Sopot zmierza w odpowiednim kierunku.
2
15:10, 19.05.2023
- Wygramy, bo nas jest po prostu więcej - mówił w Sopocie Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej. Jeden z liderów Koalicji Obywatelskiej był 18 maja gościem spotkania #TuJestPrzyszłość w Sopocie. W stosunku do obecnych posłów i posłanek nie zabrakło zarzutów dotyczących sposobów prowadzenia działań poprzedzających kampanię wyborczą. Wnioski płynące z wydarzenia są jednak zadowalające, przede wszystkim dla sił opozycyjnych. Wszyscy są zmobilizowani i wiedzą, jakie błędy popełnili w przeszłości.
9
09:52, 17.05.2023
Radist` oznacza w języku ukraińskim radość. Od połowy maja to również nazwa nowego klubu w Sopocie. Radist` Club do zabawy zaprasza jednak nie tylko Ukraińców, ale także Polaków i osoby innych nacji. Narodowość nie ma znaczenia. Choć postępująca integracja powinna cieszyć, otwarcie nowej dyskoteki znalazło także przeciwników. Nie zabrakło komentarzy mówiących o "szlajaniu się po galeriach i klubach zamiast walce za ojczyznę". Z czego wynikają takie opinie? Głównie z niewiedzy i przekonania o własnej wyższości.
3
09:52, 09.05.2023
Przełom kwietnia i maja przyniósł Polakom możliwość skorzystania z przedłużonego weekendu. Z możliwości urlopu skorzystali m.in. turyści przebywający w Sopocie. Wraz z nowymi przyjezdnymi powróciły stare problemy - ludzie walczący z wysokimi temperaturami i promieniami słońca poprzez ściągnięcie koszulki. Czy nad morzem jesteśmy skazani na gołe torsy i brzuchy?
12:00, 05.05.2023
Niech uderzy ręką w stół ten, kto nie pamięta sloganu „dzieci przyszłością narodu”! Tylko jak to jest z tą przyszłością dzieci tak naprawdę?
3
09:35, 30.04.2023
W ostatnich dniach kwietnia przywrócono pełny ruch na ulicy 3 Maja w Sopocie. Nowy wygląd zyskała jezdnia, chodniki oraz wiadukt kolejowy. W ciągu pojawiły się także pasy rowerowe oraz ronda. Jak zwraca uwagę wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski, inwestycja jest przykładem nowej urbanistyki.