Zamknij

wtorek, 04.06, godz. godz. 19:00 - 21:00

Od 4.06.2019 do 4.06.2019

Państwowa Galeria Sztuki Sopot, pl. Zdrojowy 2

Bilety: 1-10 zł

Jak niektórzy z Państwa wiedzą, jestem autorem dwóch tryptyków: "Symbiotyczność tworzenia" oraz "My - Wspólny organizm". Oba wzięły się z dziecięcej fascynacji biologią i wszechświatem. Oba odniosły ogromny sukces. Oba były jednocześnie moją pasją i życiem. Te prace to manifesty o zwątpieniu w wielkość gatunku ludzkiego, o przynależności do wszechświata, o konieczności zrewidowania swych skostniałych już poglądów. Można powtórzyć za Lynn Margulis, że uporczywie podtrzymywane złudzenie o naszej wyjątkowości przesłania nam tylko prawdę o naszym prawdziwym statusie - wyprostowanego i mnożącego się niczym chwast dwunoga.

Najnowsza wystawa "Nigdy nie bądź pewien tego, co widzisz" jest delikatnie mówiąc inna. Jest bardzo osobista, zapewne podobnie jak wiele wystaw innych artystów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest pierwszą osobistą wystawą w całym moim dziesięcioletnim dorobku artystycznym. Zawsze byłem przekonany, że nikogo nie interesuje to, co mam "w środku" oraz że należy realizować prace o tym, co poza mną lub wokół mnie i wręcz zrezygnować z uprzywilejowanej pozycji artysty. Wielokrotnie słyszałem stwierdzenie "znowu odleciał" w odniesieniu do moich prac.

Ale do rzeczy: 6 września 2017 roku przywieziono mnie karetką na oddział psychiatryczny, gdzie spędziłem dwa miesiące. Nie ukrywam, że był to przełom w moim życiu i że nigdy nie pomyślałbym, że można tak "łatwo" trafić do karetki w takim stanie. Zdiagnozowano u mnie psychozę maniakalno-depresyjną. Już na 2-3 miesiące przed pobytem w szpitalu pogubiły mi się pomysły na kolejne prace. Czułem, jakbym był totalnie wypalony. Przez półtora roku - począwszy od pierwszych dni w szpitalu - potrafiłem tylko rysować, choć wcześniej nigdy tego nie robiłem. Na samym początku 2019 roku nagle wszystko się odwróciło - znowu jestem twórczy. Pracuję z naukowcami nad projektem o mojej chorobie ChAD. Mowa błądzących ciał. Realizuję trzy nowe projekty: o zderzeniach bakterii pobranych z różnych obszarów naszej rzeczywistości, zatytułowany Bio-walki (myśląc anty-antropocentrycznie), o zależności pomiędzy dwiema mięsożernymi roślinami, Matyldą i Olivią, a człowiekiem-roślinożercą - Roślino?Zwierzę(Człowiek) oraz o sztucznej inteligencji i zwątpieniu w gatunek ludzki - Sztuczna inteligencja jeszcze nie istnieje!

Na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki oddaję Państwu "do oceny" ponad 60 rysunków stworzonych w okresie szpitalnym i po nim. Pomimo tego, że "poważne" pomysły wróciły, nadal rysuję. Tytuły prac, które pokażę i które znajdziecie Państwo na kolejnych stronach katalogu, ukazują to, co nadchodzi: totalne zdwojenie energii. Tak, chcę zostać artystą totalnym.
/Elvin Flamingo/

(1) Pisownia oryginalna. Tytuł jest fragmentem notatki sporządzonej przez Elvina Flamingo podczas pobytu w szpitalu.


czwartek, 9 lipca 2020

piątek, 10 lipca 2020niedziela, 12 lipca 2020

sobota, 11 lipca 2020piątek, 24 lipca 2020

sobota, 11 lipca 2020niedziela, 12 lipca 2020

sobota, 11 lipca 2020niedziela, 12 lipca 2020

niedziela, 12 lipca 2020