Zamknij

Fotomorgana w Sopocie! Wystawa prac i obiektów sztuki parafotograficznej

Fotomorgana w Sopocie! Wystawa prac i obiektów sztuki parafotograficznej
  • poniedziałek 3 października, do 24 czerwca 11.00-19.00 od 25 czaerwca 11.00 do 20.00
  • 28.05.2021 - 15.08.2021
  • Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Już od 27 maja będzie można zobaczyć nową wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Podczas ekspozycji zatytułowanej "Fatamorgana" zaprezentowane zostaną obiekty do złudzenia przypominające fotografię klasyczną i eksperymentalną. Otwarcie wystawy odbędzie się w przyszły piątek o godzinie 16.00.

Co czeka na odwiedzających? O kulisach wystawy i pracach, jakie będziemy mogli zobaczyć, opowiedział kurator Robert Kuśmirowski.

 

"Fotomorgana, to tytuł wydarzenia i pojęcie dedykowane dla pewnego zbioru obiektów sztuki, które w pierwszym momencie wydają się klasyczną lub udziwnioną fotografią, a tak naprawdę są tylko skomplikowanym zabiegiem artystycznym, doprowadzającym do takiego wrażenia. To zjawisko pozornego powstania obrazu (w tym przypadku fotograficznego) mimo zastosowania odległych technik i form wypowiedzi artystycznych tj: scenografia, instalacja artystyczna, obiekt, rekonstrukcja, assamblage czy performance. Obiektów tych nie można w pierwszym momencie sklasyfikować i przypisać im jakiejś jednoznacznej formy. Są wypadkową szeroko pojętej nauki, nowoczesnych technik i nowo powstałych metod ekspozycyjnych, dzięki którym procesy wzrokowe będą redefiniowane niemal przy każdej pracy. Głównym założeniem pokazu jest specjalny dobór prac i efektywne ich zestawienie, w sposób niemożliwy do rozpoznania tak, że nie chodzi tu głównie o techniki fotograficzne a jedynie o omylność naszego narządu wzroku. Celem takiego zabiegu artystycznego jest ukazanie delikatnej granicy między posiadanymi umiejętnościami spostrzegania świata a ich desygnatem. Zebrane prace w specjalnie zaaranżowanym pokazie, pozwalają na lepsze zrozumienie tego fenomenu, zjawiska powstawania pozornego obrazu za pomocą wymuszonego nastawienia odbiorcy.

 

Podstawą wystawy są prace wyeksponowane w niecodzienny sposób- złożone realizacje artystyczne, budowane na miejscu w formie dioram, scenografii czy zamkniętych wydarzeń performatywnych, wykonanych przez Artystki i Artystów oraz osób specjalnie wybranych podczas castingu. Do wyeksponowania zbioru dzieł wykraczających poza znane nam konwencje, powstanie nowa dedykowana architektura ekspozycyjna. 

Centralną częścią ekspozycji jest specjalnie "wybudowana" cześciowo zburzona kamienica z wyraźnymi śladami zniszczeń wojennych. Budowla po przejściach stanowi tło do ustanowienia mentalnych fotografii, wymyślanych przez widza i przypisanych do zaaranżowanej sytuacji. Ponadto na wystawie znajduje się zestaw dioram, w które niejako "wbudowane" są rozlegle panoramy i sceny rodzinne, a w poszczególnych częściach sali wydzielono pomieszczenia, które mają w pelni ukazać urok starej fotografii poklatkowej. Z kolei krótkie zapętlone sekwencje filmowe sprawiają wrażenie ciągłego ruchu, ciągłej pracy w nieskończoność.

Dla uzupełnienia idei i pełnego przedstawienia problematyki wystawy, na ekspozycji znajdują się dzieła zaproszonych specjalistów w swojej dziedzinie, którzy dopełniają pokaz  pracami- malarstwo fotorealistyczne, iluzoryczne, rysunki, prace hiperrealistyczne oraz fotografie, które do złudzenia imitują wspomniane wyżej techniki.

Wystawa jest wynikiem wielu spotkań z samymi artystami, kolekcjonerami i osobami zajmującymi się peryferiami fotografii".

 

październik 2022


25.06 sobota 10.10 poniedziałek
 Wystawa "Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek"
16.07 sobota 31.03 piątek
Wystawa "Miała strój bogaty, malowany w różne światy"
16.07 sobota 31.03 piątek
Wystawa: Miała strój bogaty, malowany w różne światy
1.09 czwartek 31.10 poniedziałek
Wystawa Beaty i Jana Ślizieniów „Pocztówki ze świata”
9.09 piątek 24.10 poniedziałek
XXII Międzynarodowy Festiwal \"Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn\" 2022
11.09 niedziela 10.10 poniedziałek
Dni Solidarności z Osobami Chorującymi

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi

11 września 2022  - 10 października 2022

Czytaj więcej
23.09 piątek 15.10 sobota
Wystawa fotografii pt. "Leon Perfomer"

Wystawa fotografii pt. "Leon Perfomer"

23 września 2022  - 15 października 2022

Czytaj więcej
28.09 środa 8.01 niedziela
Bujność. Atlas nieskończonych możliwości - komentarz Artystycznej Podróży Hestii
4.10 wtorek
Spotkanie autorskie z Marcinem Kąckim
5.10 środa
Różne wymiary opieki psychiatrycznej