Zamknij

Sopot za grosze, czyli gdzie spędzić czas wolny bez wydawania majątku

15:00, 20.04.2022 | Paulina Cirocka
Skomentuj
REKLAMA

Zarówno wśród przyjezdnych, jak i mieszkańców Pomorza często pojawia się opinia, że rozrywki w Sopocie wiążą się z dużymi wydatkami. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie! Oto lista sopockich miejsc i atrakcji, z których skorzystacie za darmo lub jedynie za symboliczną opłatą.

Źródło: www.pgs.pl

Państwowa Galeria Sztuki - Plac Zdrojowy 2

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na kulturalno-artystycznej mapie Sopotu. Galeria w ciągu roku organizuje około 25 wystaw prac zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich artystów. Oprócz tradycyjnego malarstwa, znajdziecie tu także fotografie, rysunki i szkice, a nawet formy przestrzenne. Wystawy można zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem (więcej na ten temat znajdziecie na stronie PGS w zakładce “Wydarzenia”. W tym roku Galeria obchodzi 70. urodziny, dlatego możemy spodziewać się wielu ciekawych atrakcji i nowych wystaw.

Koszt wstępu: 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy/ zniżki dla uczniów, seniorów i mieszkańców Sopotu / w piątki wstęp bezpłatny.

Źródło: www.boto.art.pl

Teatr i baroteka BOTO - ul. Bohaterów Monte Cassino 54B

Do 15 maja w lokalu możecie obejrzeć wystawę prac Marii Szachnowskiej. Tematem przewodnim jest kobieca zmysłowość w różnych jej ujęciach. Artystka pragnie zwrócić uwagę na role społeczno-kulturowe i stara się demaskować je, ukazując kobietę zniewoloną przez religię i tradycję. 

W obrazach malarka wyzwala kobiecą seksualność od wstydu i skrępowania, bo - jak uważa - tylko w ten sposób kobiety są w stanie przywrócić sobie sprawczość i zadać kłam patriarchalnym tendencjom kształtującym współczesny świat.

Ale nie jest to jedyna atrakcja dla gości baroteki. BOTO umila poniedziałki! Już wkrótce powrócą cotygodniowe bluesowe poniedziałki w formie otwartej sceny, na której wystąpić mogą wszyscy grający standardy bluesowe i jazzowe, dozwolona jest także improwizacja. Koncerty odbywają się na piętrze lokalu, gdzie jednorazowo może wejść 25 osób, ale całość jest transmitowana na parterze.

Koszt wstępu: za darmo.

Źródło: https://www.facebook.com/sztukowirowka

Wydarzenia Sztukowirówki

Sztukowirówka - centrum inicjatyw artystycznych to fundacja założona w 2021 roku przez grupę młodych trójmiejskich artystów, entuzjastów sztuki i kultury. Celem jest wspieranie młodych twórców, którzy będąc na początku swojej artystycznej drogi, nie mają zbyt dużej przestrzeni prezentowania swoich dzieł. To z inicjatywy Sztukowirówki w Sopocie odbywają się slamy poetyckie, jak np. Walentynkowy Slam w klubie SPATiF), warsztaty literackie, plastyczne czy turnieje szachowe. Działania fundacji nie ograniczają się jednak wyłącznie do Sopotu. Część wydarzeń odbywa się też m.in. w Gdańsku.

- Zależy nam, aby jak najwięcej utalentowanych młodych ludzi szczerze wierzyło w swój potencjał, oryginalne wytwory swojej wyobraźni i jej pisarsko-plastyczne efekty oraz odważnie kroczyło przez artystyczny świat - zarówno prezentując siebie, jak też aktywnie słuchając innych. - mówi Zuzanna Tomaszewska, prezeska fundacji. - Chętnie angażujemy się w inicjatywy prospołeczne oscylujące wokół tematów zdrowia psychicznego, self-love i samoakceptacji, a z myślą o ostatnich wydarzeniach działamy również na rzecz wspierania uchodźców z Ukrainy.

Aby być na bieżąco, warto śledzić fanpage Sztukowirówki, jak również zaglądać na ich stronę www.

Koszt wstępu: za darmo. Na turnieje szachowe obowiązuje wpisowe na pokrycie kosztów nagród.

Źródło: https://www.mbp.sopot.pl/wydarzenia

Spotkania autorskie i konwersacje w Sopotece

Jak szlifować język angielski bez zapisywania się do szkoły językowej czy siedzenia nad podręcznikiem? Poprzez rozmowę!

Sopoteka zaprasza w co drugi czwartek na spotkania Small Talk w Sopotece (ul. Kościuszki 14) oraz Chat Away w Filii nr 2 w co drugi wtorek. W obu przypadkach spotkania prowadzone są na zasadzie swobodnych rozmów po angielsku przy kawie i herbacie, aby przełamywać bariery w mowie i oswoić się z językiem. Uwaga! Do Filii nr 2 obowiązują zapisy za pośrednictwem maila: filia2@mbp.sopot.pl

Oprócz konwersatoriów, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie organizuje także spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, wieczory filmowe, a nawet koncerty. Kalendarz wydarzeń znajdziecie na stronie https://www.mbp.sopot.pl/

Koszt wstępu: za darmo

Źródło: facebook.com/MuzeumSopot

Muzeum Sopotu - ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8

Mieszczące się w XIX-wiecznej willi nieduże, lecz urokliwe Muzeum Sopotu przygotowuje kolejną dużą wystawę czasową, którą goście będą mogli podziwiać na piętrze budynku. Na parterze zaś zwiedzający zobaczą oryginalne elementy wystroju wnętrza pochodzące z XX, XIX, a nawet XVIII wieku. Muzeum organizuje także wystawy plenerowe i otwarte wykłady historyczne, dysponuje również ogrodem, który można wynająć na różnego rodzaju uroczystości.

Od 22 marca do 12 czerwca na piętrze Muzeum można podziwiać nową wystawę czasową o Sopockich Zakładach Wyrobów Galanteryjnych “Sopotplast”.

Koszt wstępu: 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy / zniżki dla uczniów, studentów, seniorów i mieszkańców Sopotu / w niedzielę wstęp bezpłatny.

Źródło: instagram.com/goyki3/

Art Inkubator - Goyki 3

Nowo powstała samorządowa instytucja kultury znalazła swoją siedzibę w zabytkowej willi Jünckego, która otwarta jest także dla zwiedzających. Główną atrakcję stanowi wejście na wieżę widokową oraz park otaczający budynek. Ze względu na ograniczenia czasowe (zwiedzanie możliwe jest tylko w tygodniu przez maksymalnie godzinę) rekomendowana jest rezerwacja i zakup biletu z dużym wyprzedzeniem - szczegóły znajdziecie na stronie Art Inkubatora (zobacz: Muzeum Miejsca – Goyki 3 Art Inkubator).

- Willa Junckego to pięknie zaprojektowany dom, w którym zachowały się drewniane elementy wystroju wnętrza, dębowe podłogi, rzeźbione balustrady, a także piękny pokój kominkowy. Podczas spacerów, które organizujemy w poniedziałki, środy i piątki pokazujemy odwiedzającym cały budynek od piwnic, w których znajduje się ‘’Muzeum miejsca’’, po wieżę widokową, z której rozpościera się widok na panoramę miasta - zachwala Joanna Cichocka-Gula, dyrektor Art Inkubatora.

Koszt wstępu: 5 zł.

Źródło: facebook.com/GrodziskoSopot

Grodzisko w Sopocie - ul. Haffnera 63

Sopockie grodzisko, czyli pozostałość po osadzie obronnej (grodzie) jest najstarszą atrakcją miasta i oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Ze względu na plenerowy charakter grodziska, zdecydowana większość atrakcji ma miejsce w ciepłych miesiącach, czyli od końcówki marca do września. Oprócz stałej wystawy archeologicznej, goście mogą wziąć udział w imprezach tematycznych, tradycyjnych grach, zabawach i tańcach z okresu średniowiecza, oglądać pokazy walk na miecze czy po prostu poczuć słowiański klimat, przesiadując w kawiarence na terenie grodziska.

- Wspólnie z miastem Sopot organizujemy sopocką majówkę w formie historycznego festynu - będzie plener garncarski, pokaz rekonstruktorów, a także Trójbój Paleolityczny o Puchar Prezydenta Sopotu, którego konkurencje to rzut oszczepem, rzut bumerangiem i strzał kamieniem z procy. 7 maja w ramach Dni Funduszy Europejskich zapraszamy na warsztaty rzemiosł tkackich i garnacarskich, a 14 maja na Noc Muzeów z wieczornym ogniskiem. W międzyczasie dzięki wsparciu Muzeum Zamojskich w Kozłówce na Grodzisku pojawi się także wystawa ilustracji z książek zatytułowana “Narysuję ci bajkę”.  

Kolejne wydarzenia będą pojawiać się na profilu Grodziska na Facebooku.

Koszt wstępu: 10 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy / w sobotę wstęp bezpłatny.

[ZT]35[/ZT]

(Paulina Cirocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%