Zamknij

Sopot: Ambitne plany na 2022 rok! Czym nas zaskoczy Państwowa Galeria Sztuki?

11:00, 09.02.2022 P.S.
Skomentuj Fot. Fotobank.PL/UMS Fot. Fotobank.PL/UMS

W 2022 roku Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie obchodzi swój jubileusz, na który składa się kilka dat, kluczowych dla historii funkcjonowania instytucji. Ciekawie zapowiadają się również plany wystaw na najbliższe miesiące.

70 lat temu, w roku 1952 powołane zostało Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) w Sopocie. Była to sieć galerii sztuki współczesnej – państwowa odpowiedź na rosnące, powojenne potrzeby środowisk artystycznych w Polsce i konieczność stworzenia nowoczesnych miejsc ekspozycji. Powstałe BWA były placówkami satelickimi wobec Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie (Zachęta). W roku 1962 sopockie BWA stało się niezależną placówką galeryjną, która funkcjonowała przez 30 lat. W roku 1989 Centralne Biuro Wystaw Artystycznych w Warszawie zostało przekształcone w Państwową Galerię Sztuki Zachęta, a terenowe BWA w Polsce zaczęły się usamodzielniać. Wiosną 1992 roku sopockie BWA zmieniło nazwę na Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Pierwsza oficjalna wystawa sygnowana przez PGS została otwarta 26 maja 1992 r.

Istotnym zadaniem Państwowej Galerii Sztuki było i jest stałe powiększanie zbiorów. Przez lata funkcjonowania oddziały terenowe BWA kupowały dzieła artystów prezentowanych na bieżących wystawach. Obecnie, kolekcja PGS liczy blisko 800 dzieł, wykonanych w różnych technikach i prezentujących różne style artystyczne. W sopockiej kolekcji znalazły się przede wszystkim dzieła czołowych przedstawicieli szkoły sopockiej, wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz ich uczniów. Od wielu lat Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie kupuje do swojej kolekcji dzieła artystów mieszkających i pracujących w Sopocie, doceniając ich wkład w lokalne życie artystyczne, jak również indywidualne ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy zawodowe.

Do 13 lutego w PGS dostępna jest wystawa „Fotoklub. Współczesna i dawna fotografia z polskich kolekcji prywatnych”. Do 20 lutego 2022 r. zobaczymy ekspozycję prac Jerzego Nowosielskiego z kolekcji Galerii Starmach. Do 6 marca można oglądać wystawę nabytków z lat 2020-2021, dofinansowanych ze środków Urzędu Miasta Sopotu. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się prace autorstwa Łukasza Fruczka, Zuzy Golińskiej, Krzysztofa Gliszczyńskiego, Filipa Kalkowskiego, Anety Kublik, Grażyny Rigall, Anny Wypych, Macieja Świeszewskiego. 

Ciekawie zapowiadają się plany wystaw na kolejne miesiące. W lutym, marcu, a później w maju PGS zaprezentuje wystawy artystów-laureatów III Triennale Sztuki Pomorskiej. Do 27 lutego prezentowane są prace Moniki Reut, laureatki w kategorii Intermedia. Od 17 lutego do 20 marca będzie można zobaczyć wystawę prac Dominika Włodarka, laureata Triennale w kategorii Rysunek i Grafika, natomiast od 24 lutego do 27 marca wystawę Krzysztofa Nowickiego, zwycięzcy w kategorii Formy przestrzenne. Od 26 maja, przez miesiąc, prezentowane będą prace Alicji Kubickiej, laureatki III Triennale Sztuki Pomorskiej w kategorii Malarstwo. Od 21 kwietnia, aż do czerwca, w PGS obecna będzie wystawa retrospektywna Ryszarda Stryjca, obejmująca lata 1932-1997.W tegorocznych planach PGS są również m.in. wystawy prac z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Prawdopodobnie zobaczymy także kolekcję Wojciecha Fibaka. W październiku będzie okazja by obejrzeć wystawę Macieja Świeszewskiego, malarstwo i rysunek. Prace z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie są również prezentowane poza Trójmiastem. Wystawa „Niebezpieczne zabawy” Henryka Cześnika w styczniu, lutym i marcu gości w Inowrocławiu, Lesznie i Zielonej Górze. Wystawa „Jan Lebenstein 1930-1999” pokazywana była w Stalowej Woli. Z innych ciekawych wydarzeń warto wymienić wystawy Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”, które będą gościć w przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie od 9 września 2022 r. Więcej informacji i pełny program znaleźć można na stronie Państwowa Galeria Sztuki.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]12010[/ZT]

(P.S.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%