Zamknij

Sopot na walizkach. Historia Sopockich Zakładów „Sopotplast"

09:50, 08.03.2022 | P.S.
Skomentuj Fot. PAP
REKLAMA

Torby podróżne i plażowe, damskie torebki, plastikowe kapturki chroniące Paniom włosy przed wilgocią nadmorskiego klimatu; siateczki z postaciami z kreskówek i wizerunkami świętego Mikołaja, które jeszcze wiele osób pamięta ze swojego dzieciństwa i młodości, a ponadto, archiwalne zdjęcia, dokumenty oraz wspomnienia dawnych pracowników Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych „Sopotplast”. Te wyjątkowego eksponaty będzie można podziwiać zwiedzając nową wystawę czasową Muzeum Sopotu, której otwarcie zaplanowane jest na 22 marca.

„Ideą wystawy jest przypomnienie historii przedsiębiorstwa i ludzi, którzy – jak na owe czasy – dysponowali naprawdę nowoczesną technologią, projektowali i produkowali ciekawe, oryginalne i trwałe wyroby. Panująca obecnie moda na styl vintage może być dodatkową zachętą do odwiedzenia wystawy” – mówi kuratorka wystawy, Karolina Sawicka.

Sopockie Zakłady Przemysłu Terenowego Sopotpast (taka była pierwsza nazwa przedsiębiorstwa) rozpoczęły swoją działalność w 1957 roku. Było to nie tylko największe przedsiębiorstwo w mieście, ale także jeden z najnowocześniejszych zakładów z branży kaletniczej i przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce. Był to również zakład pracy zatrudniający w większości kobiety, w tym wiele samotnie utrzymujących swoje rodziny.

Fot. Kosycarz Foto Press

W okresie największego rozkwitu swoim zasięgiem obejmował całe Trójmiasto oraz okolice. Wyjątkowym punktem na mapie Sopotu, cieszącym się popularnością wśród mieszkańców, był sklep fabryczny znajdujący się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 36.

Fot. PAP

Zawrotne tempo rozwoju Sopotplastu można przypisać prężnie działającemu kierownictwu, ale także inwestycjom w nowoczesny sprzęt sprowadzany z zagranicy w tym z Włoch. Źródłem niemałych dochodów był także eksport, głównie wyrobów kaletniczych, które doceniano za wysokiej jakości materiały, wykonanie oraz interesujące wzornictwo. Modelarki „Sopotplastu” opracowywały rocznie ok. 200 nowych wzorów walizek, toreb podróżnych i plażowych, plecaków, tornistrów, teczek, neseserów itp.

Fot. PAP

Na lata 80. przypada okres pełnego rozkwitu zakładów. Rozpoczęto produkcję wyrobów kaletniczych ze skór naturalnych, które w tym czasie podbijały rynek Europy zachodniej. 

Kres świetności Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych „Sopotplast” rozpoczął się w okresie zmian ustrojowo-gospodarczych, które nadeszły pod koniec lat 80. W 1991 roku przedsiębiorstwo zakończyło swoją działalność.

(tekst na podstawie artykułu: Karolina Sawicka „Kultowa marka z Sopotu”, Rocznik Sopocki, XXXI, 2020 r.)

  • Co: Wystawa Sopot na walizkach – historia Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych „Sopotplast” 
  • Kiedy: 22 marca – 12 czerwca 2022 r.
  • Gdzie: Muzeum Sopotu
  • Więcej informacji: www.muzeumsopotu.pl

[ZT]3126[/ZT] 

(P.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%