Zamknij

Marzec w Bibliotece Sopockiej: spotkania autorskie, koncert i konwersatoria

11:18, 10.03.2022 P.S. Aktualizacja: 11:19, 10.03.2022
Skomentuj Fot. Biblioteka Sopocka - Facebook Fot. Biblioteka Sopocka - Facebook

Biblioteka Sopocka prowadzi zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy, m.in. książek dla dzieci i dorosłych. Przynosząc je, warto przy okazji wziąć udział w organizowanych w marcu spotkaniach autorskich. Wśród planowanych wydarzeń jest także koncert i konwersacje językowe dla obcokrajowców. Na obowiązują zapisy.

Zbiórka darów na rzecz potrzebujących z Ukrainy prowadzona jest w trzech filiach Biblioteki Sopockiej: Sopotece (ul. Kościuszki 14), Broadwayu (ul. Kolberga 9), filii 8 (ul. Mazowiecka 26). Wśród najpotrzebniejszych rzeczy znajdują się książki dla dzieci i dorosłych w języku ukraińskim. Na dary bibliotekarze czekają od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia filii.

Biblioteka Sopocka zaprasza w marcu do swoich filii także na liczne spotkania autorskie, koncert i konwersacje językowe w języku polskim dla obcokrajowców.10 marca, godz. 17.00, filia 8 ul. Mazowiecka 26 – spotkanie z Dariuszem Podbereskim

Dariusz Podbereski, specjalista do spraw edukacji ekologicznej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Dziennikarz radiowy, w latach 2002-2006 prowadził „Bieszczadzkie Anioły”, współpracuje między innymi z projektem „W górach jest wszystko co kocham”. Na spotkaniu 10 marca opowie o turystycznych szlakach w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. 

10 marca, godz. 18.00, Sopoteka – spotkanie z reporterką Ewą Winnicką w ramach cyklu spotkań z reporterami „Czarne fakty”

Ewa Winnicka, dziennikarka, reporterka, do 2014 roku związana z tygodnikiem „Polityka”. Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę, ale zanim ją skończyła – trafiła do działu reportażu „Gazety Wyborczej”. Jest autorką książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.Nowojorski Greenpoint – przedsionek ziemi obiecanej, do którego od ponad stu pięćdziesięciu lat przybywają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia. Budują swoje kościoły, sklepy, kluby. Niektórzy dorobili się milionów, inni poszli na dno. Książka Ewy Winnickiej to wciągająca kronika tego zakątka Brooklynu. Autorka opowiada o historii „Polish neighborhood”, poczynając od XVII wieku, poprzez kolejne punkty zwrotne, fale imigrantów, rewolucje i przełomy. Zagląda przez okna do zatłoczonych „sabłejów”, odwiedza przytułki dla bezdomnych i eleganckie apartamenty, podczytuje listy i pamiętniki, podgląda wesela i pogrzeby. Słucha opowieści o miłości i nienawiści, ambicji i rezygnacji. Razem ze swoimi bohaterami śni amerykański sen, który tylko dla niewielu się ziści. To jest opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce. Czy mogliśmy podbić Amerykę? 

15 marca, godz. 18.00, Sopoteka – spotkanie z Małgorzatą Wasilewską, autorką książki „Kobiece Everesty. 23 rozmowy o zmianie”

„Kobiece Everesty…”, to wywiady przeprowadzone przez autorkę z kobietami, których na pozór nic nie łączy. Pochodzą z różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia, znajdują się na innych życiowych etapach. Okazuje się jednak, że to tylko powierzchowne wrażenie. Wszystkie z rozmówczyń łączy zmiana, jaka zagościła w ich rzeczywistości. Każda z nich wykazała się odwagą i zdecydowała na napisanie swoich losów na nowo. Małgorzata Wasilewska wysłuchała ich zwierzeń, niełatwych i często bardzo intymnych. Ich historie to opowieści o zdobywaniu tytułowych Everestów.  

19 marca, godz. 16.00, Sopoteka – spotkanie z Marzeną Mróz-Bajon, autorką książki „Domy pisarzy”

„Domy pisarzy” to pozycja obowiązkowa dla każdego książkowego pasjonata. Zapraszając czytelnika do świata mistrzów literatury, Marzena Mróz-Bajon przybliża ich intymną rzeczywistość życia codziennego. Truman Capote, Ernest Hemingway, Czesław Miłosz, Gabriel García Márquez – to między innymi ich śladami podąża autorka, odkrywając fakty, które nadają ich twórczości szerszy kontekst. Narracja pozwala zagłębić się w te aspekty życia wybitnych pisarzy, które przeciętnemu czytelnikowi niekoniecznie musiały być wcześniej znane. Z lektury można dowiedzieć się, co ich inspirowało, gdzie odpoczywali, kim i czym się otaczali. Wszystko dopełnione jest fotografiami, które pozwalają na pełną immersję w tą niezwykłą podróż. 

22 marca, godz. 17.00, Broadway, ul. Oskara Kolberga 9 – koncert Kuby Michalskiego „Balladowo i romantycznie”

Tytuł koncertu nawiązuje do tematu tegorocznego Narodowego Czytania, a więc „Ballad i romansów’ Adama Mickiewicza. W programie usłyszymy autorskie kompozycje Kuby Michalskiego do jego wierszy, ale również pojedyncze utwory Norwida, Asnyka, Staffa, Leśmiana. Na okrasę kilka znanych ballad Leonarda Cohena.

Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy znanych poetów i do tekstów własnych. Występuje również z interpretacjami piosenek Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” i pięć albumów solowych. 

10, 17, 24 i 31 marca, godz. 17.00, Sopoteka – konwersacje językowe „Mówimy po polsku!”

W każdy czwartek Sopoteka zaprasza na spotkania językowe dla obcokrajowców „Mówimy po polsku!”. Zadaniem rozmów, które toczą się w języku polskim oczywiście, jest nauka języka i rozwijanie umiejętności mówienia po polsku. Biblioteka zaprasza wszystkich niezależnie od poziomu językowego, jaki reprezentują. Współorganizatorem wydarzenia jest Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców. 

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]12245[/ZT]

(P.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%