Zamknij

Odstające uszy — jak poprawić urodowy mankament? Zaufaj Diamond Clinic

11:16, 28.09.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:47, 04.10.2023
Skomentuj Diamondclinic Diamondclinic

Odstające uszy przyprawiają cię o kompleksy? Odbierają pewność siebie twojemu dziecku? Możesz godzić się na to, nic nie zmieniając, albo… zdecydować się na korektę uszu i odzyskać samoakceptację. To mało inwazyjny zabieg, który daje widoczne rezultaty bez zauważalnych blizn. Dowiedz się, na czym polega korekcja uszu, kto może się jej poddać i gdzie najlepiej ją wykonać.

Odstające uszy — przyczyny

Czy wiesz, że odstające uszy występują u około 5% ludności? Ich ocena jest kwestią indywidualną. Jednak z medycznego punktu widzenia mówi się o nich, gdy małżowina uszna odstaje 2 cm od czaszki, a kąt czaszkowo-małżowinowy przekracza 30 stopni.

Przyczyny tego mogą być różne od nieproporcjonalnie dużej muszli ucha przez uraz małżowiny po wady anatomiczne czaszki. Najczęściej za ten urodowy mankament odpowiada nieprawidłowe uformowanie się tzw. grobelki. To wypukły, środkowy element chrząstki, za którą ucho kieruje się ku tyłowi głowy. Z powodu deformacji zawija się ono do przodu, tworząc nieestetyczny defekt anatomiczny.

Odstające uszy — problem nie tylko estetyczny

Niektórzy uznają odstające uszy za cenny walor i wyróżnik. Jednak w większości przypadków ten urodowy mankament powoduje duży dyskomfort u osób w każdym wieku.

Dzieci bywają z jego powodu wyśmiewane i odrzucane przez rówieśników. Trudno im nawiązać trwałe przyjaźnie. Stają się nieufne, wycofane. Nabierają kompleksów, tracąc przez to poczucie własnej wartości.

Jeśli w tym czasie nie zostaje u nich przeprowadzona korekta uszu, ze skutkami ich odstawania zmagają się również w dorosłym życiu. Defekt może powodować nieśmiałość w kontaktach z innymi, utrudniać nawiązanie bliskich relacji, odbierać świadomość własnej atrakcyjności. W efekcie osoby dorosłe często rezygnują z życia towarzyskiego, odczuwają samotność i alienację.

Odstające uszy — jak poprawić?

Niektórzy starają się sobie pomóc przez zamaskowanie niedoskonałości odpowiednio dobraną fryzurą czy chustką na głowie. Są to jednak tylko półśrodki, które nie prowadzą do rozwiązania problemu.

Skutecznym sposobem na odstające uszy dającym wyraźny, długotrwały efekt jest plastyka uszu. To zabieg chirurgiczny mający na celu przywrócenie prawidłowego wyglądu ucha.

 

Ze względu na niewielką inwazyjność niesie za sobą bardzo małe ryzyko powikłań. Nie wymaga też długiego okresu rekonwalescencji. Po zakończeniu zabiegu przez pierwsze dwa dni nosi się specjalny opatrunek. Następnie przez miesiąc należy zakładać specjalną opaskę. Z tego powodu korekcję uszu najlepiej przeprowadzić w czasie, kiedy można sobie pozwolić na rekonwalescencję, np. w okresie wakacyjnym. Bo co do tego, że warto się jej poddać — nie ma wątpliwości. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę płynące z tego korzyści.

Co daje korekta uszu?

Plastyka ucha poprawia wygląd na bardziej atrakcyjny, ale jej efektów nie sposób sprowadzić tylko do kwestii estetycznej. Uzyskanie wymarzonego wizerunku przekłada się bowiem na psychiczne samopoczucie.

Powód do kompleksów przestaje istnieć, więc rosną pewność siebie oraz akceptacja dla swojego ciała. Zwiększa się też komfort w relacji z innymi.

U dzieci może się to wiązać z mniejszym stresem w szkole i uzyskaniem swobody w kontaktach z rówieśnikami. Natomiast osoby dorosłe często po korekcie uszu zaczynają czuć się pewniej w wielu obszarach życia codziennego, np. na rozmowach o pracę, spotkaniach biznesowych, wystąpieniach publicznych czy w relacjach uczuciowych.

Korekcja uszu — wskazania do zabiegu

Jako że plastyka małżowin usznych ma charakter wyłącznie estetyczny, wskazaniem do jej przeprowadzenia nie są problemy zdrowotne. Znaczenie mają indywidualne odczucia osoby z defektem.

Jeśli odstające uszy znacznie obniżają jakość życia, są źródłem kompleksów i ograniczeń — korekta ucha ma pełne uzasadnienie. Na ten zabieg często decydują się również rodzice dzieci cierpiących z powodu odstających uszu. Dotyczy to nie tylko sytuacji, w których dziecko już spotyka się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Równie dobrze plastykę ucha można bowiem potraktować zapobiegawczo.

Obawiasz się, że twoja pociecha spotka się z wykluczeniem w szkole? Chcesz oszczędzić jej stresu i dyskomfortu po rozpoczęciu nauki szkolnej? Zabieg można wykonywać już u 6-latków. Pomoże im z większą odwagą wejść w niełatwy dla nich etap życia.

Plastyka uszu — przeciwwskazania

Nie oznacza to jednak, że korekta uszu jest wykonywana u każdego i w każdej sytuacji. Wśród głównych przeciwwskazań do jej przeprowadzenia wskazuje się:

  • ogólny zły stan zdrowia,
  • ciążę,
  • karmienie piersią,
  • stany zapalne w obszarze operowanego ucha.

A jeżeli ty lub twoje dziecko cierpicie na: zaburzenia pracy tarczycy, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi czy cukrzycę — koniecznie skonsultuj możliwość korekcji uszu ze specjalistą.

korekta uszu w Diamond Clinic

Na czym polega plastyka małżowin usznych? Gdzie ją wykonać?

Podczas korekty ucha chirurg wykonuje nacięcie w jego tyle, aby zmniejszyć dystans między głową i małżowiną. Zabieg trwa zaledwie 2h i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

W Diamond Clinic w Gdańsku plastyka uszu jest przeprowadzana regularnie — należy do najczęściej wybieranych usług z bogatej oferty kliniki. Zawsze poprzedza ją konsultacja, na której chirurg dokładnie: ocenia stan pacjenta, wspomina o wskazaniach i przeciwwskazaniach, wyjaśnia przebieg plastyki ucha, przedstawia możliwe powikłania, informuje o czasie rekonwalescencji, a w razie potrzeby doradza nawet w wyborze dogodnego terminu.

To moment, kiedy w atmosferze empatii i zrozumienia można podzielić się swoją motywacją do zabiegu, rozwiać wątpliwości, zadać nurtujące pytania i uzyskać fachową odpowiedź.

A gdy dana osoba zdecyduje się na korekcję uszu pozostaje jej wybór odpowiedniego specjalisty. W Diamond Clinic w Gdańsku pacjent trafia pod skrzydła doświadczonych chirurgów plastycznych. Ich zespół tworzą:

  • dr Kajetan Kociszewski — absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalista chirurgii ogólnej i plastycznej, były pracownik Kliniki Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • dr Paweł Płosaj — absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wykładowca w Klinice Chirurgii Plastycznej GUMed, specjalista chirurgii plastycznej;
  • dr Elżbieta Klein — absolwentka wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku ze specjalizacją I stopnia w zakresie chirurgii ogólnej i II stopnia w chirurgii plastycznej.

Popularność, jaką korekta uszu cieszy się w Diamond Clinic w Gdańsku oraz innych klinikach w Polsce, pokazuje, że zabieg nie jest już społecznym tabu. Coraz częściej poddają się mu zarówno dzieci, jak i dorośli. Bo to skuteczny sposób na poprawę wyglądu oraz odzyskanie pewności, swobody i komfortu na co dzień.

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 10.00 – 20.00sobota: 10.00 – 18.00

Recepcja

+48 570 007 113

[email protected]

Jak trafić do Diamond Clinic?

Heweliusza 22 (przy Hotelu Mercure) 80-890 Gdańsk

[ZT]14076[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%