Zamknij

Zabytki Sopotu, które Cię zachwycą. Co warto zobaczyć?

18:11, 17.08.2024 .
Skomentuj Fot. Luc Art Photo Łukasz Boehnke Fot. Luc Art Photo Łukasz Boehnke

Sopot, malowniczo położone miasto nad Morzem Bałtyckim, kryje w sobie wiele fascynujących zabytków, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika historii i architektury. Spacerując jego ulicami, warto zwrócić uwagę na wyjątkowe budynki, które są świadectwem bogatej przeszłości tego kurortu. Dzisiaj przybliżymy Wam niektóre z nich.

Dworek Sierakowskich

Sopot, Dworek Sierakowskich. Fot. LuzynaS, CC BY-SA 4.0

Zacznijmy od Dworku Sierakowskich, który znajduje się przy ul. Czyżewskiego 12. Ten uroczy, XVIII-wieczny budynek to jeden z najstarszych zabytków Sopotu. Dworek pełnił niegdyś funkcję letniej rezydencji, a dziś jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. To idealne miejsce na spotkanie z kulturą – często odbywają się tu koncerty i wystawy.

Zakład Balneologiczny

Zakład Balneologiczny, mieszczący się przy Placu Zdrojowym 1, to prawdziwa perełka secesyjnej architektury. Zbudowany w 1903 roku według projektu Paula Puchmüllera i Heinricha Dunkela, budynek zachwyca rzeźbami, witrażami oraz unikalną wieżą, pełniącą niegdyś funkcję latarni morskiej. Zakład oferuje różnorodne zabiegi balneologiczne, hydroterapię i inhalacje.

Willa Bergera

Przy ul. Obrońców Westerplatte 24 znajduje się Willa Bergera, wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. To klasycystyczna willa z ogrodem, która była niegdyś własnością Johanna Immanuela Bergera. W latach 1945–1954 w budynku funkcjonowała Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, następnie przeniesiona do Gdańska i przekształcona w dzisiejszą Akademię Sztuk Pięknych. Współcześnie budynek pełni funkcje mieszkalne.

[ZT]1372[/ZT]

Willa Claaszena

Willa Claaszena, zlokalizowana przy ul. Poniatowskiego 8, to kolejny przykład doskonałej architektury sopockiej. Zbudowana w 1903 roku, stanowi świadectwo elegancji i wyrafinowania typowego dla dawnych rezydencji letnich. Obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Sopotu.

Willa Basnera

Przy ul. Chrobrego 48 stoi Willa Basnera, powstała w latach 1909-1910. Ta prywatna rezydencja urzeka swoją oryginalną architekturą i pięknie utrzymanym ogrodem, będąc doskonałym przykładem luksusowej willi z początku XX wieku.

Willa Jünckego

Willa Wilhelma Jüncke z 1880 roku, usytuowana przy ul. Goyki 3, to kolejny wyjątkowy obiekt. Willa otoczona jest parkiem, który dopełnia jej urok. Obecnie budynek służy jako miejsce spotkań artystycznych i kulturalnych organizowanych przez Goyki 3 Art Inkubator.

Grand Hotel

Nie można pominąć ikony Sopotu – Grand Hotelu, obecnie funkcjonującego jako Sofitel Grand Sopot. Zbudowany w latach 1924-1927 w stylu secesyjnym lub neobarokowym, hotel przyciągał niegdyś gości pobliskiego kasyna. Dziś jest jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce, zachwycając swoją elegancją i historią.

Poczta w Sopocie

Fot. Google Street View

Zabytkowy budynek poczty, mieszczący się przy ul. Kościuszki 2, to przykład solidnej, neogotyckiej architektury z końca XIX wieku. Budynek ten, z charakterystyczną wieżyczką, wciąż pełni swoją pierwotną funkcję, będąc jednocześnie atrakcją turystyczną.

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Boboli

Fot. Czupirek (CC BY-SA 3.0)

Kościół ten, zlokalizowany przy ul. Powstańców Warszawy 15, pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Jego neogotycka architektura i piękne wnętrza stanowią ważny punkt na mapie sopockich zabytków sakralnych.

Kościół parafialny pw. NMP Wniebowziętej Gwiazda Morza

Fot. Artur Andrzej (CC BY-SA 3.0)

Przy ul. Kościuszki 19-21 znajduje się Kościół parafialny pw. NMP Wniebowziętej Gwiazda Morza, zbudowany w latach 1902-1925. To majestatyczna świątynia z plebanią i ogrodem, będąca duchowym centrum Sopotu.

Kościół garnizonowy pw. św. Jerzego

Fot. Luc Art Photo Łukasz Boehnke

Kościół garnizonowy pw. św. Jerzego, położony na Placu Konstytucji 3 Maja, powstał w latach 1889-1901. Jego neogotycka forma i piękne witraże przyciągają zarówno wiernych, jak i turystów.

Cmentarz żydowski

Fot. Ewa Jaros (czupirek) (CC BY-SA 3.0 pl)

Cmentarz żydowski, założony w 1910 roku przy ul. Malczewskiego, to ważne miejsce pamięci i refleksji. Zachowane nagrobki i zabytkowa brama cmentarna świadczą o bogatej historii żydowskiej społeczności Sopotu.

Każdy z tych zabytków opowiada swoją unikalną historię i stanowi integralną część sopockiego krajobrazu. Spacerując po Sopocie, warto zatrzymać się na chwilę przy każdym z nich, aby poczuć ducha tego niezwykłego miasta.

[ZT]26452[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%