Zamknij

Tydzień w Sopocie: wachlarz kulturalnych wydarzeń i świeże powietrze

17:00, 16.11.2023 .
Skomentuj

W najnowszym zestawieniu sopockich wydarzeń przedstawiamy niezwykłą paletę możliwości na nadchodzące dni – od teatralnych spektakli, przez filmowe arcydzieła, aż po aktywność na świeżym powietrzu. Sopot jawi się jako miasto, które nieustannie pulsuje życiem artystycznym, oferując mieszkańcom i gościom niezapomniane doświadczenia kulturalne.

Piątek 17 listopada

Spacer po Sopocie z Walkative

Godz. 17:00, Informacja Turystyczna przy ul. Dworcowej 4. Wstęp wolny. 

Kiedyś miejscowość głównie uzdrowiskowa, pełna XIX wiecznych dworków i pałacyków, kawiarenek, gdzie spędzała wakacje elita intelektualna i kulturalna kraju. Dziś dawny sznyt miesza się tu z nowoczesnością. Sopot, a w szczególności tzw. Monciak, to miejsce, gdzie spotkać można gwiazdy polskiej kultury, śmietankę towarzyską, a także najbogatszych Polaków demonstrujących swoją zamożność. Ten długi na 600 metrów deptak pełen jest wytwornych restauracji i nowoczesnych klubów, obok których wciąż dostrzec można stare inteligenckie kawiarenki i klimatyczne knajpki. To wszystko kończy się tym, co w Sopocie najważniejsze - najdłuższym na świecie drewnianym molo. Ale Sopot to nie tylko glamour, imprezy i zabawa. To także piękna architektura i spora dawka historii. To tu w Grand Hotelu nocował w trakcie wojny Adolf Hitler, a po wojnie spędzał czas francuski prezydent Charles de Gaulle - oboje spali w tym samym pokoju!

Na naszej wycieczce zobaczymy Monciak z jego najbardziej znanymi budynkami zarówno tymi starymi, jak i nowymi. Sprawdzimy, co znaleźć można skręcając w boczne uliczki Sopotu, przespacerujemy się pomiędzy pięknymi pałacykami i willami, aby przekonać się, dlaczego ceny mieszkań w Sopocie są najwyższe w całej Polsce. Odwiedzimy najbardziej znanego polskiego niedźwiedzia Kaprala Wojtka!

Usłyszycie o skandalicznych historiach z życia artystów imprezujących w SPATiFie, a także o lokalnych wojenkach pomiędzy miastem, a kościołem o publiczny szalet. Pokażemy Wam gdzie w Sopocie najlepiej wybrać się na drinka - nie może tego zabraknąć, Sopot to w końcu najbardziej imprezowe miasto polskiego wybrzeża! Wycieczkę możecie zarezerwować tutaj: kliknij i sprawdź.

Sobota 18 listopada

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy Dolinnym Młynie

Godz. 18:00, Goyki 3 Art. Inkubator.

Jedna z misji #Goyki3 jest upamiętnianie historii ludzi i miejsc, które tworzą tożsamość instytucji i najbliższej okolicy. Budynek tzw. Dolinnego Młyna przy ulicy Winieckiego 49 dla wielu stanowi tajemnicę, a innym jest całkowicie nieznany. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca posadowieniem tablicy informującej o losach budynku i jego właścicieli.

Niedziela 19 listopada 

Sopockie Konsekwencje Teatralne: Sam na sam

Spektakl Artura Krajewskiego jest oparty na Gombrowiczowskich Dziennikach. Kilka fragmentów, historii, które niekoniecznie się ze sobą łączą. Niechronologicznie, nielinearnie i o to właśnie chodzi, bo to nie spektakl o Gombrowiczu. To Ecce homo - spektakl o człowieku. Człowieku w rozpaczy, o degradacji i samookaleczeniu ciała i psychiki. O jakimś nadludzkim cierpieniu, może o ucieczce z przebodźcowanego świata, a może o narzuconym wykluczeniu, o samotności. Nie ważne, czy ten człowiek jest świadomy naszej obecności, nas spowiedników, wyimaginowanych lub nie. A może w postępującej chorobie już niczego nie jest świadomy? Aktor przeprowadza widza i siebie przez proces stawania wobec bólu i cierpienia. Bada sytuację współczucia, współodczuwania, biorąc widza jako świadka. To cały opis autorstwa Artura Krajewskiego i to chyba faktycznie wystarczy, gdy się widzi jego powalający aktorski parkur. A fakt, że już raz w duecie z Przemkiem Wasilkowskim został laureatem Sopockich Konsekwencji Teatralnych jest chyba najlepszą rekomendacją, by mu zaufać.

Spektakl walczy o nagrodę na tegorocznej edycji Sopockich Konsekwencji Teatralnych.

Poniedziałek 20 listopada

Poczytaj mi: Nieczułość Martyny Bundy w interpretacji Danuty Stenki

Godz. 17:00, Sopoteka. Wstęp wolny.

Z ogromną radością zapraszamy wszystkich wielbicieli i wielbicielki głośnego czytania na kolejne spotkanie organizowane w ramach projektu "Poczytaj mi. Tom II".W listopadzie gościć będziemy Danutę Stenkę, która odczyta fragmenty "Nieczułości", debiutanckiej powieści Martyny Bundy. W tym zadaniu wspomogą ją bibliotekarki Biblioteki Sopockiej.

"Nieczułość" to brawurowy debiut literacki nagrodzony nominacją do literackiej nagrody Nike 2018. Opowiada rozgrywające się na Kaszubach dzieje Rozeli i jej trzech córek: Gerty, Trudy i Ildy, różniących się od siebie tak, jak tylko siostry potrafią. Ani Życie, ani wielka historia nie oszczędzają bohaterek. By ratować siebie i przetrwać, kobiety sięgają po tytułową nieczułość: każda korzysta z niej na swój własny sposób, każda płaci za to swoją cenę. Powieść jest hołdem dla kobiecej siły i solidarności i choć jest lekturą niełatwą, krzepi i koi.

Czwartek 23 listopada

Kino na Goyki / Pokaz filmu Części intymne

Godz. 18:00, Goyki 3 Art. Inkubator. Wstęp 12 zł.

W czwartkowe wieczory zobaczymy cztery wybrane dokumenty, których bohaterkami są Kobiety, Artystki, Aktywistki, niepokorne poszukiwaczki prawdy. Przy doborze filmów Art Inkubator współpracuje z programerami Against Gravity.

Podobnie, jak w wiosennej odsłonie istnieje możliwość zakupu karnetu na wszystkie 4 seanse, w cenie 40 złotych za karnet. Karnet: kliknij i sprawdź. Dla tych, którzy planują obecność na pojedynczych seansach, dostępne są w sprzedaży internetowej bilety na poszczególne seanse w cenie 12 złotych: kliknij i sprawdź.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%