Zamknij

7 mniej znanych miejsc na spacer w Sopocie! Zapytaliśmy mieszkańców

17:13, 08.11.2023 .
Skomentuj Fot. Esopot.pl RC Fot. Esopot.pl RC

Sopot jako perła nadbałtyckiej turystyki, kojarzony jest z molo, piękną plażą, ulicą Bohaterów Monte Cassino czy rozrywką na najwyższym poziomie. Jednak, trzeba przyznać, że miasto to posiada także mniej znane, ale równie urokliwe oblicze. Zapytaliśmy mieszkańców i miłośników Sopotu o ich ulubione miejsca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Okazało się, że jest wiele mało odkrytych zakątków, które w okresie jesieni zachwycają jeszcze bardziej.

Park Północny

- Deptakiem wzdłuż plaży za Grand Hotelem do restauracji „Piaskownica” - piszą Internaci.

Park Północny w Sopocie rozciąga się równolegle do brzegu morskiego pasem o długości 2 km, od Grand Hotelu do potoku Swelina – naturalnej granicy z Gdynią. Na tym nadmorskim terenie, o pow. ok. 25 hektarów, powstały bezkolizyjne ścieżki dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy. Urządzona została też interaktywna ścieżka edukacyjna poświęcona florze, faunie i historii parku. Jego charakterystycznymi elementami są między innymi: wypielęgnowane alejki, pomnik Jana Jerzego Haffnera, rzeźby, ławeczki, place zabaw, boisko i siłownia na świeżym powietrzu, a przede wszystkim wiele różnorodnych drzew.

Po przeciwnej stronie Mola zlokalizowany jest Park Południowy.

Łysa Góra

To jeden z ulubionych punktów zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Łysa Góra znajduje się niedaleko Opery Leśnej i wnosi na wysokość 110 m n.p.m. Warto dodać, że z samej góry rozpościera się malowniczy i zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską. Z uwagi na to, że znajduje się tam jedyny stok narciarski w Trójmieście, szczególną popularnością cieszy się w okresie zimowym.

Park na Goyki 

Ogród przy zabytkowej willi „z wieżyczką” znajduje się w Sopocie przy ul. Jakuba Goyki. Miejsce to nazywane jest również parkiem, gdyż posiada dużo bardzo starych drzew, o których nie można powiedzieć, że są „ogrodowe”. Z uwagi na niewielką przestrzeń i znajdujący się tam pałac, nazywany jest również „ogrodem willowym”. Miejsce słynie z tajemniczej atmosfery i regularnie odbywających się tam wydarzeń kulturalnych.

Górny Sopot

Z Górnym Sopotem kojarzona jest przede wszystkim słynna Opera Leśna. To oczywiście ważny punkt na mapie tego miasta i z pewnością warty uwagi podczas wybierania kierunku spaceru. Warto jednak dodać, że Górny Sopot to nie tylko amfiteatr. Niemal każda ulica dookoła skrada serca wielu miłośnikom natury.

- Od sklepu Aldi do osiedla Mickiewicza. Okoliczne uliczki są prze przeurocze!!!

- Morskie Oko w okolicy Opery Leśnej. Tereny górnego Sopotu. Piękne miejsca- sugerują mieszkańcy.

Szlak Borsuka/Przylesie

To sopocka ścieżka historyczno-przyrodnicza, która powstała z inicjatywy Bogdana Borusewicza, byłego Marszałka Senatu RP. Ma na celu upamiętnienie opozycjonistów i ich walki w czasach PRL-u. Nazwa szlaku nawiązuje do pseudonimu Bogdana Borusewicza - "Borsuka". Trasa zaczyna się od ul. 23 Marca w Sopocie, łączy osiedle Przylesie z sanatorium Leśnik. Pełna długość Szlaku Borsuka wynosi 5,5 kilometra. Po drodze mijamy Małą Gwiazdę, Glinianą Górę, Rezerwat Przyrody „Zajęcze Wzgórze” i nie tylko.

 

Wzgórze Strzeleckie

To przede wszystkim punkt widokowy, który znajduje się na dojściu do Opery Leśnej od ul. Moniuszki. Nazywany jest również Strzeleckim Wzniesieniem. W 2020 roku został odremontowany ze środków Budżetu Obywatelskiego. Widok, jaki można podziwiać z samej góry, zachwyca też wielu przyjezdnych, którzy odwiedzają to miejsce coraz częściej.

Tak wyglądało Wzniesienie Strzeleckie tego lata:

Błonia

Sopockie Błonia to aż kilka hektarów terenów rekreacyjnych. Znajdują się tam place zabaw wyposażone m.in. w huśtawki, karuzele, piaskownice, tunele czy skałki wspinaczkowe. Dodatkowo, na terenie Błoni mieści się polana piłkarska, miejsce do grillowania oraz wybieg dla psów. Od tego roku można również zrelaksować się w Ogrodzie Sensorycznym. Rośliny rosną tam na pięciu rabatach: rabata zapachów; rabata z roślinami, które odstraszają owady; rabata zielna; rabata warzywna i rabata z roślinami leczniczymi. Każda z nich pokazuje dobroczynną moc różnych gatunków flory. Znajdują się tam też konstrukcje, które zachęcają do poznawania powierzchni różnego rodzaju.

Do ogrodu prowadzi piękna, romantyczna kładka od tężni solankowej. Można tam dojść zarówno od strony ulicy Polnej – idąc ścieżką w kierunku Gdańska – jak i od strony ulicy Bitwy pod Płowcami.

Pełną fotorelację z Ogrodu Sensorycznego znajdziecie tutajkliknij i sprawdź. 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym materiałem wideo: 

Jak twierdzą mieszkańcy Sopotu, wyjątkowych miejsc jest tu o wiele więcej. To miasto z pozoru kojarzone jest z zaledwie kilkoma głównymi atrakcjami, a w rzeczywistości przybywając tu za każdym razem można odkrywać nowe, magiczne lokalizacje. Zwłaszcza poza sezonem, gdy na spokojnie jest nam dane poznać Sopot z zupełnie innej perspektywy.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%