Zamknij

Tydzień w Sopocie: koncerty, wystawy i raj dla miłośników czekolady

10:58, 06.05.2022 | .
Skomentuj Fot. Anna Nagel / Maciej Szemelowski / Teatr BOTO Sybilla
REKLAMA

Przed nami kolejny tydzień w kurorcie! Wiosenna aura zachęca do korzystania z pogody, więc warto zapoznać się z nadchodzącymi wydarzeniami. Sprawdźcie, gdzie warto wybrać się w najbliższych dniach w Sopocie. 

PostMajówka na Goyki

Kiedy: 3-9.05.2022
Gdzie: Goyki 3 Art Inkubator Sopot, Jakuba Goyki 3
Wstęp: wolny

Po majówce przychodzi czas na PostMajówkę! Goyki 3 Art Inkubator przygotował liczne atrakcje, które potrwają do 9 maja. 

W programie: 

6.05 (piątek), godz. 19.00

Wernisaż wystawy indywidualnej Alicji Bielawskiej „Poszerzanie przestrzeni codzienności”.

W ramach wystawy „Poszerzenie przestrzeni codzienności” Alicja Bielawska zaprezentuje serię nowych prac, których tematem przewodnim jest wspólnotowość pamięci. Poprzez niedosłowne kształty i złamane kolory prezentowanych obiektów, artystka zwraca uwagę na uniwersalny proces zapamiętywania i doświadczania codzienności. Przedmioty wykonane są z ceramiki, stali i tkaniny, a relacje pomiędzy ich kolorami i wymiarami wypełniają sale wystawowe willi na Goyki 3, na nowo przywołując wrażenie jej domowości.Wystawa Alicji Bielawskiej jest częścią tegorocznego programu sztuk wizualnych Goyki 3 Art Inkubatora, poświęconego opiece i robieniu rzeczy razem.

7.05 (sobota), godz. 10.00-14.00

Warsztaty z Alicją Bielawską „Osobiste historie przedmiotów”

Uczestnicy warsztatów sięgną do własnej pamięci i spróbują wywołać obrazy ważnych dla nich obiektów. Za pomocą różnych narzędzi wizualnych i tekstowych będą przywoływać dane przedmioty i związane z nimi historie. Zarezerwuj miejsce.

7.05 (sobota), godz. 10.00-17.00

Warsztaty dla nauczycieli: od recytacji do spektaklu – analiza form teatralnych, prowadzone przez Tomasza Domagałę

Celem warsztatów jest zapoznanie się ze strukturą recytacji i dzieł teatralnych w celu głębszego zrozumienia mechanizmów teatru, zdobycie świadomości odrębności tych gatunków. W czasie zajęć będą analizowane fragmenty wybranego spektaklu w celu zapoznania się z głównymi elementami form teatralnych. Analiza potrzebna będzie do zastanowienia się, jak odczytywać teatralne znaki i ich rolę w komunikacji z myśleniem Twórców i istotą tego, co chcą za pomocą recytowanego fragmentu czy wiersza lub spektaklu powiedzieć. Kup bilet.

9.05 (poniedziałek), godz. 20.30, Podjazd na Goyki

Koncert Michała Kowalonka w ramach Song Writer Festival Sopot

Songwriter Festival Sopot – Podjazd na Goyki to inicjatywa, która powstała w czasie pandemii w mieszkaniu w Sopocie na ul. Podjazd. W czasie, gdy koncerty zostały odwołane, z miłości do muzyki na żywo, koncerty odbywały się w domu na ulicy Podjazd w Sopocie. Razem z Borówka Music, zorganizowano 7 koncertów. Frekwencja była tak duża, że powstał pomysł, aby przenieść to wydarzenie w tej samej formie do Parku na Goyki. Przy wsparciu Miasta Sopotu, oraz Goyki 3 Art Inkubator, odbędzie się 8 koncertów, w każdy poniedziałek począwszy od 9 maja! Odbędą się one w parku, przylegającym do budynku przy ul. Goyki 3. Koncerty są bezpłatne. Na miejscu obowiązują zasady jak na HomeGig’u.

Marta Szefke Groove Band

Kiedy: piątek 6 maja, 20:00
Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Wstęp: 45 zł

Teatr BOTO zaprasza na koncert trójmiejskiego zespołu Marta Szefke Groove Band promujący płytę EP Złapać ostrość.

Grupa powstała w maju 2016 roku, zadebiutowała w finale Polish Blues Challenge (Suwałki Blues Festival 2016). Zespół wykonuje autorskie utwory, w których słychać wpływy bluesa, starego rhythm'n'bluesa, soulu, jazzu, a nawet funku. Teksty zaś, po polsku, mówią o człowieku, jego relacji z rzeczywistością, z innymi, z samym sobą. Czasem na poważnie, a czasem z przymrużeniem oka. Autorką kompozycji i tekstów jest Marta Szefke, absolwentka m.in. wokalistyki jazzowej, ale też budownictwa, co skrzętnie wykorzystuje, budując niezapomnianą atmosferę na koncertach. A ma ich wiele na swoim koncie – zjeździła bowiem polskie sceny klubowe i festiwalowe z bluesowym zespołem Tortilla, z którym m.in. zagrała wspólny koncert z Wojciechem Karolakiem podczas Toruń Blues Meeting 2014

Zespół wystąpi w składzie:

 • Marta Szefke – wokal, kompozycje, teksty
 • Karolina Krzyżanowska – instr. klawiszowe, wokal wspierający
 • Krzysztof Pawłocki – gitara elektryczna
 • Krzysztof Hnatiuk – bas
 • Piotr Jankowski – perkusja
 • Bartłomiej Szefke – wokal wspierający

Maciej Szemelowski „Retrospektywa”

Kiedy: wernisaż 6 maja, w godzinach 18:00-19:00, wystawa czynna: 7.05-19.06.2022, wtorek-niedziela 11:00-19:00
Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Wstęp: po zakupie biletu do Państwowej Galerii Sztuki 

Maciej Szemelowski to człowiek wielu talentów i artysta spełniający się w kilku dziedzinach sztuki. Scenografia, plakat, grafika, fotografia. Swoimi osiągnięciami, wystawami i nagrodami mógłby obdzielić wielu innych artystów. Jakby tego mu było mało, był / jest również wydawcą oraz posiada w swoim bogatym artystycznym dorobku filmy telewizyjne, wideoklipy, autorskie albumy i książki, a nawet malarstwo naścienne.

Ale przede wszystkim jest sopocianinem, który 40 lat temu zakotwiczył swoją artystyczną łódź w kurorcie na historycznym Placu Rybaków i pozostał tu już na zawsze. To ostatni rybak na Placu Rybaków, tylko dziś łowiący już swoim obiektywem na terenie naszego miasta najpiękniejsze chwile i miejsca. Bo to właśnie Sopot pozostaje dla niego od wielu lat nieustającą inspiracją i twórczym wyzwaniem.

To artysta wielu sprzeczności, choć stonowany i nieco wycofany: sopocki, choć jednocześnie uniwersalny (czego potwierdzeniem są kolejne dowody uznania dla jego plakatów i fotografii na międzynarodowych konkursach i wystawach); współczesny, choć zakotwiczony w historii i kurortowym dziedzictwie; kameralny i lokalny, choć jednocześnie wielowymiarowy i o międzynarodowej renomie. Artysta niewpisujący się w żadne mody, trendy i kierunki, w związku z tym modny cały czas. I w końcu – wrażliwy i kruchy (jak każdy prawdziwy artysta), ale jednocześnie świadomy wartości swoich dzieł.

Festiwal Czekolady Gdańsk – Sopot

Kiedy: sobota 7 maja, 11:00-19:00 / niedziela 8 maja, 10.00-18.00
Gdzie: Ergo Arena Gdańsk Sopot, pl. Dwóch Miast 1
Wstęp: od 15 zł

Chcesz poczuć się lepiej dzięki czekoladzie i słodko spędzać majowe weekendy? Dołącz do Festiwalu Czekolady! Już po raz drugi, organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników słodyczy do udziału w wydarzeniu. 

Zostawcie na chwilę codzienność i przeżyjcie bardzo pozytywny czas ze swoimi najbliższymi. Różnorodna paleta kształtnych tabliczek, pralin i trufli, stanowiąca kwintesencję smaków i aromatów charakterystycznych dla polskiej kuchni, ogrodu i krajobrazu zachwyci nawet najbardziej wymagających koneserów czekolady. Na Festiwalu znajdziecie też lody, ciasta i inne słodycze. Zapach czekolady będzie czuć w całym mieście! Nie zabraknie atrakcyjnego programu i wielu znakomitych gości.

Co czeka Was na miejscu? 

 • Najwyższa jakość produktów i czekolada wyrabiana ręcznie
 • Ogromny wybór smaków klasyczne/wegańskie/ziołowe/wytrawne/ słodkie
 • Różnorodność postaci czekolady
 • Naturalne i unikalne wyroby
 • Festiwal tworzony z pasją
 • Dzieci do 8 roku życia wstęp bezpłatny
 • Atrakcyjny CZEKO program
 • Warsztaty tworzenia i dekorowania tabliczek czekoladowych, malowanie muralu czekoladą, tworzenia tabliczek od ziarna, warsztaty z lukrowania pierników, pokazy cukiernicze i degustacje, dmuchany plac zabaw i wiele innych atrakcji, czekoladowe kino – seanse dla dzieci i dorosłych.

BOTO czyta: Sybilla 

Kiedy: sobota 7 maja, 19:00
Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Wstęp: 35-45 zł

Czytanie performatywne z muzyką na żywo.

Mowa bywa częścią muzyki, podobnie jak muzyka ma wiele wspólnego z mową. Literatura wyzwala i otwiera przestrzenie interpretacyjne, a ludzki głos i muzyka budują „świat” dla tekstu, który pozwala wyjść poza stosowane i znane formy. To spotkanie na przecięciu teatru, muzyki i słuchowiska, wyzwala potencjał tkwiący w brzmieniu głosu, treści literatury i niewidzialnym dźwięku.

 • Tekst: „Sybilla – pieśń nieustająca” autorstwa Adama Jarka z inspiracji „Sybilla” Para Lagerkvista,
 • czyta: Sylwia Góra,
 • muzyka: Irek i Mikołaj Wojtczakowie.

Chcesz zapoznać się z pełnym kalendarzem wydarzeń w Sopocie? Sprawdź zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%