Tak współcześnie wygląda budynek Dworu Hiszpańskiego, mieszczący się przy al. Niepodległości 781 w Sopocie. Fot. Google Street View

W samym sercu Sopotu, na południowo-wschodnim narożniku dawnego placu wiejskiego, wznosi się Dwór Hiszpański, stanowiący nie tylko historyczną perełkę, ale również ważny element dziedzictwa architektonicznego miasta. Jego korzenie sięgają połowy XVI wieku, a bogata historia tego miejsca stawia je wśród najstarszych zabytków sopockiej architektury.
Dwór Hiszpański, zwany również Dworem II, został zbudowany na obszarze obejmującym kilka pól uprawnej ziemi o łącznej powierzchni 2 włók. Aleja lipowa, prowadząca tu od strony Gdańska, przez wiele lat przydawała uroku temu miejscu. W 1820 roku została jednak wycięta z powodu budowy szosy łączącej Berlin z Gdańskiem.
Historia Dworu Hiszpańskiego nie była wolna od burzliwych zawirowań. W 1734 roku budynek uległ zniszczeniu w wyniku działań wojsk saskich i kozackich. Jednak pomimo tych trudności, budynek został odbudowany na istniejącym przyziemiu około 1740 roku, co przywróciło temu miejscu jego dawny blask. Zachowane konstrukcje szkieletowe datują się na ten właśnie okres i stanowią niezwykłe świadectwo minionych czasów.

Dwór Hiszpański przez wieki zmieniał swoich właścicieli, przechodząc w ręce tak znakomitych gdańskich rodów jak Kleefeldowie, Rogge, Uphagenowie i Giesebrechci. W XVIII wieku dwór trafił w dzierżawę szlacheckiej rodziny Rexinów, by później w 1756 roku zostać przekazanym hrabiemu Przebendowskiemu.
Okres rozbiorów przyniósł zmiany, a Dwór Hiszpański stał się własnością pruską. Od około 1850 do 1981 roku pełnił funkcję siedziby poczty sopockiej, a w latach późniejszych został przekształcony w szkołę prywatną dla chłopców, funkcjonującą do 1903 roku. W kolejnych latach budynek pełnił funkcje mieszkalne, natomiast w 1981 r. został wpisany do rejestru zabytków.
W ciągu lat Dwór Hiszpański przeszedł dwie rekonstrukcje – pierwszą w latach 1980-1981, a drugą w 2006 roku. W trakcie prac przeprowadzono badania archeologiczne, co pozwoliło na korektę daty pochodzenia budynku na XVI wiek.
Obecnie Dwór Hiszpański jest własnością prywatną i nie jest udostępniony zwiedzającym. Mimo to, nadal jest on ważnym zabytkiem Sopotu i świadectwem jego bogatej historii.
Przygotowano na podstawie opracowania www.dawnysopot.pl.
::news{"type":"see-also","item":"21780"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tu Sopot pachnie herbatą! Zaglądamy do Jahmajki
Cudowne miejsce a Pani Ania i Pan Edek cudowni ludzie ,serdeczni i o wielkim sercu
Ewelina
18:25, 2026-05-21
Tu Sopot pachnie herbatą! Zaglądamy do Jahmajki
Pan Wojtek jest bardzo sympatyczną osobą. Daje duszę temu lokalowi. Warto odwiedzić to miejsce również dla chwili rozmowy z Panem Wojtkiem. Jak u terapeuty 🙂 A wybór herbat jest wręcz przerażający 😱
Damian
17:18, 2026-05-21
Sopot wysoko w światowym rankingu
Jak zwykle ciągłe narzekania jak ci w życiu nie wyszło to nie znaczy że w Sopocie jest zle. Byłem w ponad 100 krajach w tysiącu różnych miastach i stwierdzam że to świetne miejsce do życia a mając pod uwagę bliskośc Gdańska i Gdyni wręcz idealne.
Sopocianin
15:56, 2026-05-21
Radny apeluje o modernizację ulicy w Sopocie
To teraz krótka lekcja fizyki dla opornych. W jakiej sytuacji dowolny pojazd mechaniczny zużywa najwięcej energii, a co za tym idzie paliwa? Otóż podczas ruszania z miejsca lub przyspieszania, więc niech ktoś z decydentów mi w końcu wytłumaczy, dlaczego przy całym szaleństwie ekologicznym na świecie, coraz bardziej wyśrubowanych normach emisji spalin, emitowania pyłów z hamulców, itd. wymusza się korkowanie ulic, zmniejszanie płynności w ruchu pojazdów i zmuszanie kierowców do ciągłego zatrzymywania się i przyspieszania? To jest hipokryzja. Dyscyplinować należy pieszych, ustawiać patrole i wlepiać mandaty za przechodzenie w niedozwolonych miejsach oraz brak zachowania ostrożności na pasach, a nie stawiać kolejne bezsensowen przejścia dla pieszych, bo ktoś tam przechodzi raz na dzień.
Janusz z Sopotu
15:38, 2026-05-21