Zamknij

Atrakcje zimowe dla dzieci w Trójmieście. Pomysły i propozycje dla najmłodszych Sopot Gdańsk Gdynia

10:10, 17.12.2021 Anna Nagel Aktualizacja: 10:29, 28.01.2022
Skomentuj Fot. Hevelianum / Akwarium Gdyńskie MIR / esopot.pl Fot. Hevelianum / Akwarium Gdyńskie MIR / esopot.pl

Sanki i łyżwy, a może teatr i warsztaty? Przerwa świąteczna, a następnie ferie to doskonała okazja dla najmłodszych, by odpocząć od codziennych obowiązków. W Trójmieście znajdziecie w tym czasie wiele atrakcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagające dzieci.

Wybraliśmy dla Was kilka zimowych atrakcji dla dzieci w Trójmieście: 

Miejski Teatr Miniatura (atrakcje zimowe dla dzieci)

Projekt: Joanna Czaplewska / Teatr Miejski Miniatura

Gdzie: aleja Grunwaldzka 16, 80-236 Gdańsk

Teatr Miniatura to jedyny teatr lalkowy w Trójmieście. Znajdziecie tu zarówno przedstawienia na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej dla widzów już od 1 roku życia. Będzie to znakomity pomysł na wartościowe spędzenie czasu w gronie rodzinnym. – To wspólna zabawa i refleksja dla dzieci i dorosłych – przekonuje Miniatura. Co znajdziemy w zimowym repertuarze teatru? 

Co u diabła

Kiedy: 29, 30 grudnia / 2,8,9,11,12, stycznia / 2,3,4,5,6,8,9 lutego 

Opis: Czy da się przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w baśniach braci Grimm. Młodzi i starzy bohaterowie trafiają na diabła pod różnymi postaciami. Od ich sprytu, wytrwałości i dobrego serca zależy, jak sobie z nim poradzą. A sam diabeł okazuje się nie taki straszny, jak go malują… Zapraszamy do baśniowego świata wyczarowanego przez wybitnego czeskiego scenografa Marka Zákostelecký’ego.

Skok w Nowy Rok! – sylwester jak z baśni

Kiedy: 31 grudnia

Opis: Pierwszy rodzinny sylwester w historii Miniatury! Obejrzyjcie z nami spektakl Co u diabła, a póź­niej weźcie udział w atrakcjach, zabawach i grach inspirowanych baśniami braci Grimm, które przygotuje dla was nasz Zespół Edukacji na wszystkich scenach teatru. Będą też nawiązywały do symboliki i znaczenia sylwestra. Bardzo mile widziane baśniowe przebrania! Dla widzów od 5 lat. Sylwester potrwa od 17.00 do 20.00. Bilety w cenie 100 zł/osoba dostępne do 30 grudnia.

To tu to dom

Kiedy: 8, 9 stycznia / 18,19,20, 26, 27 lutego

Opis: Spektakl z muzyką na żywo pełen subtelnego humoru, na który dzieci świetnie reagują. Jego bohaterowie – Tu i To – odkrywają różne elementy teatralnej przestrzeni, żeby potem zaprosić małych widzów do własnego badania sensorycznej scenografii. Przedstawienie inspirowane założeniami metody integracji sensorycznej, której autorką jest amerykańska terapeutka Jean Ayres.

Baltic. Pies na krze

Kiedy: 14,15,16,18,19 stycznia 

Opis: „Baltic. Pies na krze” ma być gdańską wersją „Opowieści wigilijnej” przypominającą, że takie wartości, jak dobroć, współczucie i dbałość o słabszych są dla nas cały czas ważne. Nie tylko w opowieściach o międzyludzkich relacjach, ale również o relacjach między człowiekiem i każdą inną żywą istotą.

Afrykańska przygoda

Kiedy: 15,16 stycznia / 12,13 lutego 

Opis: Przedstawienie przygotowane specjalnie dla najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od pół roku do 4 lat. „Afrykańska przygoda" Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego to spektakl bez słów, posługujący się językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów, nastrojowej muzyki – ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów małego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu bardzo kameralny charakter spotkania dający poczucie bezpieczeństwa (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami).

Akademia pana Kleksa

Kiedy: 21,22,23,25,26,27,28,29,30 stycznia

Opis: Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Ten szalony i mądry jednocześnie nauczyciel najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A to ona przecież jest kluczem do szczęścia, bo pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy, lepszy sposób. Spektakl przygotowany w zespole składającym się z aktorów Miniatury i utalentowanych dzieci, które przeszły cykl warsztatów w teatrze z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa.

Cztery pory roku

Kiedy: 22,23 stycznia

Opis: Dzieci wyruszają w podróż odbywającą się w rytmie następujących po sobie pór roku, podczas której mogą doświadczyć świata natury, jego dźwięków i barw odbieranych wszystkimi zmysłami. Dla dzieci od 1 roku życia i bliskich im dorosłych.

Z pamiętnika chomika

Kiedy: 29,30 stycznia

Opis: Każde dziecko chce mieć zwierzątko, ale czy każde zwierzątko dobrze na tym wychodzi? Chomik Oskar, Wąż James Blond, Mysz Pelagia i Pies bez imienia nie mieli za dużo szczęścia. Dzięki ich opowieściom mali widzowie dowiedzą się, jak opiekować się pupilami. Pełen humoru spektakl dla dzieci od 4 lat powstał w ramach Inicjatyw Aktorskich Teatru Miniatura z pomysłu Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki, autorów popularnego „Jaśka i Małgośki, czyli uważaj, robaczku!”.

Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku! 

Kiedy: 5,6 lutego

Opis: Jasiek i Małgośka idą przez las do szkoły. Co się wydarzy po drodze? Jakie niebezpieczeństwa na nich czekają i jak sobie z nimi poradzą? I czy wszystko skończy się dobrze? „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” to autorskie przedstawienie aktorów Teatru Miniatura – Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki – przygotowane w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Żartobliwa opowieść dla dzieci od 4 lat nawiązuje do znanej baśni braci Grimm, ucząc dzieci samodzielności, a jednocześnie ostrożności. Stałym elementem kończącym każdy pokaz spektaklu jest spotkanie z pedagogiem z gdańskiej Straży Miejskiej. 

Kraina śpiochów

Kiedy: 12,13,15,16,17 lutego

Opis: Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo ma senne koszmary. Jej tata, król Śpioch, za wszelką cenę stara się znaleźć rozwiązanie... „Kraina Śpiochów” to adaptacja sztuki jednej z najczęściej wystawianych polskich autorek Marty Guśniowskiej. Reżyseria Jacka Malinowskiego, wykładowcy na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, gwarantuje realizację czerpiącą z bogactwa teatru lalkowego.

Tajemnica kina

Kiedy: 19,20,22 lutego

Opis: Pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, opowiadającej o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby.

Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Kiedy: 25,26,27 lutego

Opis: Mieszkająca na szarych polach Kansas Dorotka marzy o innym, kolorowym życiu. Jedyną ucieczką od codzienności jest wirtualny świat internetu. Dorotka niespodziewanie trafia do Krainy Oz, niesamowitego świata wykreowanego przez nastolatka Oza. Czy uda jej się wrócić do Kansas? Pomogą jej w tym trzej przyjaciele – Strach na Wróble, który nie ma rozumu, Blaszany Drwal pozbawiony serca i tchórzliwy Lew.

Bilety i więcej informacji. 

[ZT]11120[/ZT]

Opera Bałtycka (zimowe atrakcje w Trójmieście) 

Gdzie: Aleja Zwycięstwa 15, 80-219 Gdańsk

Opera na start

Bilety: 30 zł (do zakupienia w kasie biletowej oraz za pośrednictwem serwisu bilety24.pl)

Gdańska instytucja kultury przygotowała dla najmłodszych – od 7 miesięcy do 3 roku życia – wyjątkową ofertę. Opera na start to zajęcia muzyczno-ruchowe, podczas których dzieci wraz z rodzicami kreatywnie spędzają czas. – Muzyka wpiera rozwój szczególnie w pierwszych latach życia, a dźwięki i rytmy są naturalnym środowiskiem do zabawy. Spotkania uruchamiają wyobraźnię, kreatywność, spontaniczność u młodszych i starszych dzieci – można przeczytać na stronie internetowej opery. Warsztaty są prowadzone przez artystów chóru, orkiestry, baletu oraz solistów współpracujących z Operą Bałtycką i odbywają się w małej grupie – maksymalnie 15 dzieci wraz z rodzicami.

Dostępność terminów sprawdzisz w repertuarze.

Galeria Starych Zabawek (atrakcje w zimie dla dzieci)

Fot. Galeria Starych Zabawek Gdańsk / atrakcje zima Trójmiasto

Gdzie: Piwna 19/21, 80-831 Gdańsk

Bilety: od 8 zł (do zakupienia na miejscu)

Wizyta w Galerii Starych Zabawek to wspaniała i niezapomniana podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa dla starszych, natomiast dla nieco młodszych jest to świetna okazja, by zobaczyć, czym bawili się ich rodzice oraz dziadkowie. Wśród ekspozycji można podziwiać tu stare lalki, misie, wyposażenia domków dla lalek, samochody, pojazdy rolnicze, samoloty czy pistolety. Nie zabrakło też instrumentów muzycznych, gier planszowych oraz zręcznościowych i wielu innych. Cały zbiór galerii składa się z zabawek produkcji polskiej z lat 1920-1989. Dopełnieniem wystawy są oryginalne stare katalogi i zdjęcia prezentujące przedstawione eksponaty i potwierdzające ich pochodzenie.

[ZT]10311[/ZT]

Lodowisko (atrakcje zimowe dla rodzin i dzieci)

Lodowisko trójmiasto Sopot łyżwy

Gdzie81-718 Sopot, pl. Zdrojowy 2AGenerała Józefa Bema 33, 81-381 Gdynia / Hala Olivia Aleja Grunwaldzka 470, 80-309 Gdańsk

Jak lepiej wykorzystać zimową atmosferę, jeśli nie na łyżwach? Lodowiska znajdziecie zarówno kryte – w Gdyni oraz Gdańsku, jak i pod gołym niebem – w Sopocie. Wyjście na łyżwy to doskonały pomysł na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, świetna forma aktywności na świeżym powietrzu zimą i mnóstwo frajdy nie tylko dla młodszych, ale również dla tych starszych. 

Sanki i narty (atrakcje w zimie Trójmiasto)

sanki narty w Sopocie, gdzie na sanki Sopot

Kiedy na ulicach i chodnikach pojawia się śnieg, wiele osób zaczyna rozglądać się za odpowiednimi miejscami do zimowych aktywności. Najczęściej pierwszą myślą jest Łysa Góra, na którą sopocianie chętnie wybierają się z sankami i nartami. Duże pokłady śniegu umożliwiają zabawę na sankach również w sopockim lesie, a wysoką popularnością wciąż cieszą się pagórki w okolicy stadionu lekkoatletycznego. Sporo osób wybiera się także w okolice Opery Leśnej, by korzystać z pozostałości po sopockim torze saneczkarskim. Sopocianie mają również własne, sprawdzone pomysły na zimowe szaleństwo. Mieszkańcy Kamiennego Potoku zjeżdżają m.in. obok kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego od strony ulicy Kujawskiej. Doświadczeni w "zimowych bojach" sopocianie przyznają, że najlepsze miejsca do zjeżdżania na sankach zostały zastąpione przez parkingi, drogi i budynki. Fani szaleństwa w białym puchu muszą posiłkować się leśnymi ścieżkami i najwyższym sopockim szczytem, czyli niezawodną Łysą Górą.

Hevelianum (zimowe atrakcje dla dzieci)

Fot. Hevelianum Gdańsk zajęcia dla dzieci ferie zima

Gdzie: Gradowa 6, 80-802 Gdańsk

Bilety: od 10 zł 

– Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Po wizycie pozostaje zdobyta wiedza i wspomnienie dobrej zabawy. Odkrywać można nie tylko ofertę Hevelianum, ale również samą lokalizację – wzniesienie w centrum Gdańska, które oferuje wspaniałe widoki i możliwość rekreacji na świeżym powietrzu – można przeczytać na stronie internetowej. Odwiedzający mogą zobaczyć historyczne ekspozycje na temat dziejów fortu, a także wystawy, takie jak:

 • Dookoła Świata – 7 kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk czeka na wszystkich ciekawych świata, niezależnie od wieku. Poznaj miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla każdego z nich.
 • Łamigłówka – Wejdź do magicznego świata matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Poznaj królową nauk i przekonaj się, że możesz ją spotkać wszędzie wokół siebie.
 • Z Energią! – Czym jest ciepło? Czy wiązka światła wprawi w ruch samolot? Jak zanieczyszczenie naszej planety widać z perspektywy kosmosu? Sprawdź, czym jest energia i w co możesz ją zamienić.

W ofercie Hevelianum dostępne są również przestrzenie warsztatowe. 

 • Warsztat Wyobraźni – Cztery bajkowe krainy – miejsce twórczej zabawy, gdzie bogactwo barw i kształtów zachęca do samodzielnego poznawania świata.
 • Kreatywny Plac Zabaw – Rozbudź ciekawość swojego dziecka i wejdź z nim do naszego warsztatu. Wykonajcie samodzielnie przedmioty z duszą – satysfakcja z majsterkowania gwarantowana!
 • Laboratorium Ruchu – „A jednak się kręci!” – słowa Galileusza rozbrzmiewają w przestrzeni, gdzie każdy z Was może sprawdzić, jak ruch obecny jest w każdej dziedzinie życia.

Od grudnia do lutego centrum nauki zaprasza także na zimowe warsztaty. Najmłodsi ze słoików wyczarują kule śnieżne, a trochę starsi – klimatyczne lampiony. Dzieci z pewnością będą zadowolone z zajęć „Roboty w ruchu” połączonych ze zwiedzaniem Laboratorium Ruchu. Więcej informacji na temat zimowych warsztatów znajdziecie tutaj. 

[ZT]11104[/ZT]

Centrum Nauki Experyment (gdzie z dzieckiem w zimie)

fot. Tomasz Kamiński/CN Experyment

Gdzie: aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

Bilety: od 15 zł 

Wizyta w Centrum Nauki Experyment to połączenie dobrej zabawy z nauką. Znajdziecie tu interaktywne wystawy oraz przestrzeń do twórczego eksperymentowania. – To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata. Nasze pokazy, warsztaty, wydarzenia angażują, uczą i bawią – czytamy na stronie.

W ofercie centrum nauki dostępne są również warsztaty rodzinne, podczas których możecie przekonać się, jak wygląda odkrywanie z perspektywy Waszych dzieci i ile frajdy dają wspólnie przeprowadzone doświadczenia. Jak tłumaczy miejsce, tematyka spotkań i metody pracy dobierane są w taki sposób, by zarówno młodsi jak i starsi ciekawie i wartościowo spędzili czas. Pełna oferta dla rodzin.

Błękitny Baranek - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (atrakcje zimowe dla dzieci)

Fot. Błękitny Baranek - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Gdzie: Chmielna 53, 80-748 Gdańsk

Bilety: od 8 zł (czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy).

Błękitny Baranek to oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, który funkcjonuje w zabytkowym spichlerzu, a jego historia sięga XVI wieku. Jak tłumaczy obiekt, zwiedzający mogą czerpać przyjemność nie tylko z oglądania ekspozycji archeologicznych, ale też ze spacerowania po wyjątkowym miejscu. Znajdziecie tu ekspozycje czasowe, a także 4 wystawy stałe:

 • „Miasto pod miastem”
 • „Średniowieczna uliczka hanzeatycka”,
 • „Gdańsk w świecie Hanzy”,
 • „Wyspa Spichrzów w Gdańsku”.

Akwarium Gdyńskie MIR (atrakcje dla rodzin z dziećmi zima)

Fot. Akwarium Gdyńskie MIR

Gdzie: al. Jana Pawła II 1, 81-345 Gdynia

Bilety: od 15 zł (dzieci do dnia 5. urodzin otrzymują bilety bezpłatne).

Nie masz pomysłu na spędzenie czasu z dzieckiem? Zabierz je do podwodnego świata! Zobaczycie do gatunki zwierząt wodnych z całego świata i zdobędziecie wiedzę na ich temat. Akwarium Gdyńskie to jedna z największych placówek tego typu w kraju, posiadająca najdłuższe tradycje związane ze zbiorem oraz ekspozycją wodnej fauny i flory. Jak informuje ogród zoologiczny, zaprezentowane są tu cztery główne biotopy występujące na świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, gęstych tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. Ich mieszkańców można spotkać na przestrzeni 3 pięter budynku, rozmieszczonych w 68 akwariach ekspozycyjnych. Pojemność zbiorników sięga od 200 do 10.000 litrów, w których znajduje się ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków.

Kolibki Adventure Park Gdynia (aktywne atrakcje dla dzieci i rodziców w zimie)

Kolibki Adventure Park Gdynia

Gdzie: Bernadowska 1, 81-553 Gdynia

Kolibki Adventure Park to wyjątkowe miejsce dla aktywnych ludzi. Znajdziecie tu quady, parki linowe, tyrolki, samochody terenowe, paintball, wspinaczkę i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano tu także specjalną zimową ofertę dla dzieci. – Tygodniowy okres między świętami a nowym rokiem nie musi być nudny! Chcesz, aby Twoje dziecko spędziło czas aktywnie, na świeżym powietrzu, budując odporność i świetnie się bawiąc? Świetnie się składa bo ruszamy z przygodowymi zajęciami zimowymi – czytamy na facebookowym profilu. 

Na Wasze pociechy czekają cztery bloki tematyczne – tak, aby każdy mógł wybrać to, co najbardziej mu odpowiada:

 • Dzień 1 - wysokościowy (cz.1) 
 • Dzień 2 - wojskowy 
 • Dzień 3 - terenowy 
 • Dzień 4 - survivalowy 
 • Dzień 5 - wysokościowy (cz.2)

Zajęcia odbywać się będą w dniach 27-31.12.2021 w godzinach 09:00 - 17:00. Oferta jest skierowana do wszystkich dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Kliknij po więcej informacji.

Kolibki Adventure Park ma również 3 propozycje na ferie – "bardzo terenowe", "ekstremalne" oraz "z końmi". Będzie to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla dzieci, które nie mogą usiedzieć w jednym miejscu i tych, które są otwarte na nowe wyznania. Więcej informacji oraz zapisy.

Chcesz poznać więcej atrakcji i interesujących miejsc w Sopocie? Sprawdź naszą zakładkę: Odkrywaj Sopot.

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%