Wazektomia to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, która uniemożliwia przedostanie się plemników do wydzieliny, pojawiającej się u mężczyzn w trakcie wytrysku. Wokół zabiegu wciąż krąży sporo mitów – wiele osób myli wazektomię ze sterylizacją, co wywołuje niechęć do wyboru tejże procedury.
Warto więc już na początku wyjaśnić znaczenie obydwu terminów. Otóż sterylizacja, to usunięcie gonad, które prowadzi do trwałej bezpłodności. Wazektomia z kolei polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodu, co uniemożliwia przedostanie się plemników do nasienia. Co najważniejsze, wazektomię można odwrócić! Mężczyzna, który zmieni zdanie i będzie chciał spłodzić dziecko, może poddać się zabiegowi, który to umożliwi.
Istnieje kilka metod, które stosuje się w celu przeprowadzenia wazektomii. Są to:
Metoda klasyczna – chirurg wykonuje małe nacięcie moszny, lokalizuje nasieniowód i usuwa jego fragment. Pozostałe końce nasieniowodu łączy przy użyciu klipsów albo szwów.
Metoda kanadyjska – sposób mniej inwazyjny, bez użycia skalpela. Lekarz lokalizuje nasieniowód przez skórę i zakłada na niego specjalny zacisk. Nacięcie zastępowane jest tutaj niewielkim rozwarstwieniem powłoki skórnej i nie trzeba zakładać szwów.
Metoda kanadyjska bez zakładania zacisków na nasieniowodach – stosowana w Diamond Clinic z uwagi na najwyższą skuteczność i najmniejsze ryzyko powikłań.
Podczas zabiegu dochodzi do koagulacji czyli termoobkurczenia końca nasieniowodu prowadzącego do członka. Co ważne – chirurg pozostawia otwarty koniec nasieniowodu wychodzący od strony jądra. Dzięki temu pacjenci nie są narażeni na przewlekły ból jądra, który może pojawić się po zastosowaniu innych metod. Mniejsze ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych osiąga się dzięki temu, że produkowane plemniki mają ujście. Są „kierowane” w miejsca gdzie nie przebiegają nerwy i tam zostają wchłaniane tak jak wszystkie obumierające i niepotrzebne komórki w organizmie.
Skuteczność tej metody potwierdza najniższy odsetek konieczności powtórzenia zabiegu z powodu obecności plemników.
Wazektomia przeprowadzona w prawidłowy sposób przez wykwalifikowany personel medyczny, daje powyżej 99% skuteczności. Warto jednak pamiętać, że w nasieniu pacjenta, po zabiegu mogą jeszcze występować plemniki pochodzące z pęcherzyków nasiennych. Utrzymują się one od 2 do 4 miesięcy, dlatego przez ten czas należy stosować inną metodę antykoncepcji.
Najczęstszym powodem przeprowadzania wazektomii jest niechęć mężczyzny do posiadania potomstwa.
Zabieg wykonuje się także w przypadku występowania poważnych chorób genetycznych u jednego z potencjalnych rodziców, aby nie przekazywać ich dziecku. Inne wskazania to problemy zdrowotne kobiety, w której przypadku ciąża mogłaby zagrażać zdrowiu i życiu.
Mimo, że zabieg jest mało inwazyjny, podczas gojenia należy całkowicie zrezygnować ze współżycia. Długość abstynencji zależy od metody zabiegu – jest krótsza w przypadku wazektomii kanadyjskiej i trwa ok. tygodnia. Przez ok. 14 dni od zabiegu, pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną nadwyrężającą okolice krocza.
Temat wazektomii wciąż wiąże się z powielaniem wielu mitów. Jednym z nich jest stwierdzenie, że zabieg źle wpływa na współżycie. Jest to nieprawdą. Można nawet zaobserwować, że z uwagi na brak stresu wywoływanego myślą o niechcianej ciąży partnerki, seks sprawia większą przyjemność. Twierdzenia o osłabieniu libido i kłopotach z erekcją nie mają odzwierciedlenia w obserwacjach medycznych i gromadzonych danych.
Dane kontaktowe:
Diamond Clinic
ul. Heweliusza 22 (przy Hotelu Mercure)
80-890 Gdańsk
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz