Zamknij

Tydzień w Sopocie: nie lada gratka dla miłośników muzyki

07:55, 21.07.2022 . Aktualizacja: 10:45, 21.07.2022
Skomentuj

Przed nami kolejny tydzień w Sopocie! Tym razem czeka tu na was wiele wydarzeń muzycznych - będziecie mogli usłyszeć m.in. Justynę Steczkowską czy wybrać się na Koncert Muzyki Filmowej. Spragnionych niecodziennych wrażeń z pewnością skusi wyścig pływacki dookoła mola, a fanów sztuki wystawa w galerii. Sprawdźcie, co warto robić w najbliższych dniach. 

BOTO OPEN AIR: Nico & The Animals

Kiedy: środa 20 lipca, 20:00
Gdzie: Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B, 81-759 Sopot
Wstęp: 25 zł

Już 20.07 w niezwykłą duchową i muzyczną podróż zabierze Was Nico & The Animals. To połączenie ducha i ziemi w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie słyszano. Od hip-hopowych, ludowych mantr z celtyckimi akcentami, po łagodne piosenki o miłości, pokoju i samoumocnieniu. Wolność. Muzyka na czas. Powrót do natury.

Inspiracja Nico pochodzi z rozmów z nim samym, zwierzętami oraz prawdziwą magią natury i żywiołów. Pisane w samotności przez pożary. W poszukiwaniu zrozumienia drogi powrotnej do naszego prawdziwego sposobu bycia i pragnienia zamanifestowania świata kreatywności i wewnętrznego spokoju. Znajduje to odzwierciedlenie w jego pisaniu... Każda piosenka jest zaklęciem, które z pewnością sprawi, że zaczniesz myśleć o otaczającym cię świecie i przywoła ciekawy i pełen nadziei wgląd w samą tkankę rzeczywistości.

Nico (Brytyjczyk/Walijczyk) i Chia (Brazylia) spotkali się w Azji w 2020 roku. Urzekająca harmonia wokalna Chii wnosi do muzyki mistycyzm, który zabierze Cię za rękę do zakamarków serca.

Stan Wyjątkowy

Kiedy: wystawa czynna do 21 sierpnia
Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Wstęp: w cenie biletu

  • Artyści i artystki: Julia Beliaeva, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Olia Fedorova, Alena Grom, Daria Koltsova, Sasha Kurmaz, Timothy Maxymenko, Hanna Shumska, Vitalii Shupliak, Olga Skliarska
  • Kuratorzy: Przemysław Chodań, Maja Murawska 
  • Aranżacja i opracowanie graficzne projektu: Gosia Golińska 
  • Wystawa dofinansowana ze środków finansowych Miasta Sopot
  • Honorowy Patronat Konsulatu Generalnego Ukrainy w Gdańsku H
  • Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego

Komentarz kuratorski:

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie od wielu lat współpracowała w Lwowską Galerią Sztuki im. Borysa Woźnickiego, umożliwiając publiczności sopockiej w sezonie letnim zapoznanie się z dziedzictwem malarstwa polskiego, znajdującego się w zbiorach jednej z wiodących instytucji muzealnych w Ukrainie. I choć współpracy z lwowską galerią nie zrywamy, wydarzenia wojenne skłoniły nas do zmiany perspektywy i przeformułowania stawianych sobie celów wystawienniczych.

Galerie, muzea, centra kultury i sztuki przestały chwilowo działać, pojawił się czas niepewności. Jednak sztuka nie zniknęła, artyści nie przestali działać.

Wystawa „Stan Wyjątkowy”, pomyślana została jako platforma, dzięki której artyści ukraińscy – zarówno Ci, którzy w ostatnich latach wyjechali z Ukrainy, jak i pozostający wciąż w rejonach walk – będą mogli zaprezentować swoje prace, stworzone w bezpośrednim kontekście wojny. Wszystkie łączą w sobie komponenty artystyczne i reportażowe, z elementem aktywizmu społecznego.

Prezentowane prace - ich tematyka, poruszane problemy- są charakterystyczne dla rozwoju sztuki ukraińskiej od początku XXI wieku. Artyści i artystki coraz częściej zaczęli tworzyć prace w kontekście feminizmu i cielesności, zmian politycznych, postkolonialnych i imperialistycznych konceptów kulturowych, tożsamości i pamięci zbiorowej, traumy, cierpienia, odwagi i nieustępliwości. Wszystkie te płaszczyzny są obecne na sopockiej ekspozycji; wzajemnie się przeplatają, dają sobie nawzajem nowy kontekst ideowy i świadczą o nieustającej aktualności sztuki, jej zakorzenieniu w codzienności.

Justyna Steczkowska - 25 lat 

Kiedy: piątek 22 lipca, 20.00 
Gdzie: Opera Leśna, Stanisława Moniuszki 12
Wstęp: od 99 zł

Szamanka polskiej sceny muzycznej – Justyna Steczkowska wyrusza w trasę koncertową z okazji 25-lecia swojej artystycznej pracy. 11 koncertów oraz 25 zaproszonych gości.

Justyna Steczkowska to prawdziwy kameleon polskiej sceny muzycznej. Obdarzona 4 oktawową skalą głosu i niezwykle wyrazistą osobowością muzyczną jest jedną z najbardziej popularnych wokalistek w naszym kraju. Do trasy zaprosiła również 25 topowych artystów. W każdym mieście będzie można usłyszeć niezwykłe duety i w każdym mieście z innym artystą. To będą dla wszystkich niezapomniane muzyczne chwile.

Jak mówi sama artystka: "Będzie szałowo we wszystkich tanecznych utworach, będzie ostro i rockowo podczas "Grawitacji", "Tatuuj mnie" czy "Wrogu mój". Będzie wzruszająco podczas piosenki "Wracam do domu", medytacyjnie z "Marią Magdaleną", szalenie i kolorowo na cygańskim weselu oraz tajemniczo i wzniośle podczas wykonywania utworów z "Alkimji" i "Animy". Będę w wielu muzycznych odsłonach, które tworzyłam dla Was podczas 25 lat muzycznej drogi. Wierzę, że będziemy się świetnie bawić, razem tańczyć i płakać, wspominając nasze najpiękniejsze muzyczne chwile, które przeżywaliśmy razem. Zapraszam Was z całego serca".

Wyścig pływacki dookoła mola im. Jacka Starościaka

Kiedy: sobota 23 lipca, 12:00
Gdzie: Molo w Sopocie Sopot, pl. Zdrojowy 2
Wstęp: wolny

Sopocki MOSiR zaprasza na wyścig pływacki dookoła molo 2022 imienia Jacka Starościaka, który odbędzie się w sobotę 23 lipca 2022 o godz. 12:00. Miłośnicy morskich zmagań podejmą rywalizację na dystansie 1200 metrów.

Przypomnijmy, że w ponad 20-letniej historii imprezy organizowanej przez sopocki MOSiR, na starcie stawali m.in. Mistrzowie Świata Przemysław Stańczyk i Mateusz Sawrymowicz, olimpijczyk Filip Zaborowski, brązowa medalistka MŚ Juniorów Karolina Urbańska. Wielką postacią była również Teresa Zarzeczańska-Różańska, która jako pierwsza Polka przepłynęła Kanał la Manche. Najmłodsi uczestnicy mieli 9 lat, zaś najstarszym był Lucjan Przado z Warszawy, który w momencie startu miał... 88 lat! Zapisać się można elektronicznie na stronie www.mosir.sopot.pl i na elektronicznezapisy.pl, a także w dniu zawodów od godz. 9:00 do 11:15 na plaży/wejście nr 23, gdzie znajdować się będzie biuro zawodów. Start wyznaczono w samo południe, a nad bezpieczeństwem uczestników tradycyjnie będzie czuwać sopockie WOPR.

Impreza odbywa się pod Patronatem Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego i upamiętnia Jacka Starościaka wielkiego propagatora pływania i morsowania. Każdy, kto ukończy rywalizację, otrzyma pamiątkowy medal, a najlepsi nagrody. Imprezę wspiera Firma "Ziaja".

Krzesimir Dębski - Koncert muzyki filmowej

Kiedy: niedziela 24 lipca, 20:00
Gdzie: Opera Leśna Sopot, Stanisława Moniuszki 12
Wstęp: 59-129 zł

24 lipca o godzinie 20.00 w Operze Leśnej odbędzie się Koncert Muzyki Filmowej połączony z Jubileuszem 50-lecia Pracy Artystycznej Krzesimira Dębskiego, wybitnego kompozytora, skrzypka jazzowego, dyrygenta, aranżera i producenta muzycznego.

Artysta nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, między innym do "Ogniem i Mieczem", za którą otrzymał nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award.

W latach 90. podjął działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje kilkanaście tytułów, między innymi z muzyką filmową dla Sony Classical.

LASY: Avi x Louis Villain

Kiedy: czwartek 28 lipca, 20:30
Gdzie: LASY Sopot, Stanisława Moniuszki 12  
Wstęp: 69 zł

Avi x Louis Villain to charyzmatyczny duet artystów, który w swojej muzyce stawia na emocje i niebanalną lirykę, nie zapominając jednocześnie o efektownym brzmieniu.

Na początku 2018 roku własnym sumptem wydali doskonale przyjęty album pt. “Zbiór Pieśni Sycylijskich”. 5 lipca 2019 roku premierę miała kolejna płyta muzyków “Spis Dzieł Sycylijskich”. W tym roku duet zamknął tryptyk platynowym albumem “Akademia Sztuk Pięknych”, z którego pochodzą takie utwory jak: “AMG, “WOOF” z gościnnym udziałem Pezeta oraz “Toast”.

Chcesz zapoznać się z pełnym kalendarzem wydarzeń w Sopocie? Sprawdź zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%