Zamknij
REKLAMA

Tydzień w Sopocie: teatr, muzyka i chwila na sport

11:24, 07.10.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Przed nami kolejny tydzień w Sopocie. Najbliższe dni będą obfite w wydarzenia związane z muzyką, teatrem, książką oraz sportem. Szczególnie napięty grafik towarzyszyć będzie osobom, które spędzą w kurorcie sobotę.

Czwartek, 07.10.2021

III Festiwal Książki Psychologicznej

III edycja Festiwalu Książki Psychologicznej odbędzie się w Sopocie w dniach 7-9 października 2021 r. Tematyka tegorocznego festiwalu i hasło przewodnie – „Pandemiczny świat” – nawiązują do kryzysów społecznych i jednostkowych, które dotknęły nas w ciągu ostatniego roku.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod >>>LINKIEM<<<.

[ZT]10527[/ZT]

Gdzie: Smak Słowa, Bohaterów Monte Cassino 6A (parter, deptak)
Kiedy: 7.10.2021 - 9.10.2021
Wstęp: wolny

Piątek, 08.10.2021

Pomysł na spektakl narodził się w czasach pandemii, kiedy uwięzione w domach artystki, w naturalny sposób kontemplowały własne metody pracy. Joanna M. Czajkowska, współzałożycielka i dyrektorka Sopockiego Teatru Tańca, obchodząca w tym roku swój jubileusz artystyczny – 25-lecia artystycznego i należąca do młodego pokolenia, mieszkająca obecnie w Rzymie, Magdalena Agata Wójcik, zdecydowały, że pragnął ponownie dzielić tę samą scenę. Spektakl miał stanowić powrót do korzeni oraz rewizję artystyczną i wymianę metod pracy obu tancerek, które pracowały razem w latach 2012 - 2015 w Sopockim Teatrze Tańca. Magdalena głównie jako tancerka, Joanna głównie jako choreograf i tancerz. Tym razem idąc ramię w ramię, artystki wymieniły się doświadczeniami z ostatnich lat. Joanna z pracy z zespołem, nowych projektów oraz odkryć spirytualnych. Magdalena z podróży, pracy z choreografami z Włoch, Niemiec oraz innych krajów Europy. Zadawały sobie pytania: Gdzie jest dom? Czy dom jest tam skąd pochodzimy, gdzie wyrośliśmy i dokąd być może jeszcze czasem wracamy? A może tam gdzie uwiliśmy sobie samodzielnie gniazdo? Na chwilę lub na dłużej? Jak pochodzenie i dom rodzinny wpływają na tożsamość artystyczną, na język ruchu, który kreujemy dla nas samych bądź dla zespołu?

  • Koncept, choreografia i wykonanie: Joanna M. Czajkowska, Magdalena Agata Wójcik
  • Kostiumy i stylizacja: Joanna M. Czajkowska
  • Scenografia: Magdalena „Bąbel” Adamowska
  • Muzyka: Mariusz Noskowiak
  • Światła: Mateusz Gierc
  • Projekt plakatu i materiałów graficznych: Katarzyna Teresa Turowska

Gdzie: Teatr na al. F. Mamuszki 2 w Sopocie
Kiedy: 8.10.2021 - 9.10.2021, 19:00-20:00
Wstęp: Bilety dostępne online

Sobota, 09.10.2021

Studio Aktorskie STA „Zjazd”

Ten na wielu festiwalach nagrodzony spektakl w reżyserii Łukasza Chrzuszcza zamknie was w pomieszczeniu z Marilyn Monroe, Elvisem, Chaplinem i Hitlerem. Dokładnie to z ich sobowtórami. I zasieją terror. Ale spoko, to tylko czarna komedia. Wielkie aktorstwo i dotychczas największa produkcja gościnna w ramach Sopockich Konsekwencji Teatralnych.

  • Tekst: Kuba Kapral
  • Reżyseria: Łukasz Chrzuszcz
  • Występują: Aleksandra Spytek, Oskar Czyż, Angelika Mierzwa, Tobiasz Leśniak, Wiktoria Kozłowska, Filip Pietrowicz

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: sobota 9 października, 19:00

V Sopockie Konsekwencje Teatralne

V Sopockie Konsekwencje Teatralne - ogólnopolski przegląd małych form scenicznych, który odbędzie się w terminie pomiędzy wrześniem a grudniem 2021 r.

Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski. Ich wspólnym mianownikiem jest minimalna scenografia i maksymalnie trójka aktorów. Tematyka, rodzaj i forma są dowolne w poprzednich edycjach prezentowane były spektakle dramatyczne, teatru tańca, lalkowe czy muzyczne.

Trzyosobowe jury wyłoni trzy najciekawsze spektakle, przyznając im Dużą, Średnią i Małą Konsekwencję Teatralną. Czwarty głos należy do publiczności, która wykupi karnet na pokazy wszystkich spektakli.

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: 9.10.2021 - 28.11.2021

Sopocka Jesień - Bieg na 7 km

W sobotę 9 pażdziernika 2021 o godz. 10.00 sopocki MOSiR i The North Event zapraszają do wspólnego biegania dzieci i młodzież sopockich szkół w imprezie pod hasłem: "Sopocka Jesień" na dystansach od 200 do 600 metrów. Bieg główny połączony z obiegnięciem Ergo Areny rozpocznie się o godz. 12.00 ze startem i metą usytuowaną na sopockich błoniach.

Bieg ma za zadanie uczcić 120 rocznicę nadania praw miejskich dla Sopotu oraz 20 rocznicę powstania Ergo Areny. Łącznie rywalizacja odbędzie się w 24 kategoriach.

Gdzie: Sopockie Błonia, Bitwy pod Płowcami 60A
Kiedy: sobota 9 października, 10:00
Bilety: 25/15 PLN

Halowe zawody w skokach JumpOFF (początek sezonu)

Zawody w skokach przez przeszkody JumpOFF Hipodrom to wydarzenie dobrze znane miłośnikom jeździectwa. Cykl ten tradycyjnie startuje w październiku, a wielki finał ma miejsce w marcu. Zaś przez całą jesień i zimę na Hali Pomarańczowej można oglądać zmagania jeźdźców, nie tylko z Pomorza.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod >>>LINKIEM<<<.

Gdzie: Hipodrom Sopot, Polna 1
Kiedy: 9.10.2021 - 10.10.2021
Wstęp: wolny

Niedziela, 10.10.2021

Saksofony, gitary i basy! Dla Dzieci - Cudowne koncerty! Sopot Grand Hotel

Dla Dzieci zagrają 4 saksofony! Poznamy saksofon sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy! Będą cudowne melodie i duety na dwa muzyczne grubasy. Posłuchamy znakomitej muzyki od najlepszej klasyki po klasykę jazzu i muzyki rozrywkowej, do Szostakowicza po Stinga!

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod >>>LINKIEM<<<.

Gdzie: Sala Balowa SOPOT GRAND HOTEL, Powstańców Warszawy 12
Kiedy: niedziela 10 października, 11:00, 13:00, 15:00
Wstęp: 45 zł

Poniedziałek, 11.10.2021

Teatr przy Stole | Peter Turrini Gościnność

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie zaprasza Państwa do Dworku Sierakowskich (ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot) na kolejne spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. W poniedziałek, 11 października o godz. 18.30 aktorzy związani z gdańskim Teatrem Wybrzeże: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Krzysztof Gordon i Jan Napieralski zaprezentują sztukę austriackiego dramaturga Petera Turriniego pt. Gościnność (tłumaczenie Karolina Bikont). Tekst w niezwykle ciekawy sposób podejmuje problematykę uchodźstwa oraz łączy ją z wątkiem związku dwojga emerytów, w którym powoli zamiera dawne uczucie.

Gdzie: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Józefa Czyżewskiego 12
Kiedy: poniedziałek 11 października, 18:30
Wstęp: wolny

Wtorek, 12.10.2021

Wojciech Tremiszewski - SoloNowele

Na wieczór Solo nowel składają się cztery miniaturowe spektakle improwizowane, które zostają zagrane tu i teraz, na oczach publiczności, bez napisanego scenariusza.

Moim założeniem jest to, by każda z nowel rozpoczęła się od innej inspiracji podanej przez publiczność. W celu pozyskania owych inspiracji, zadam widzom pytania, dotyczące nadchodzącego minispektaklu. Czasem poproszę o jakiś szczegół charakteru bohatera, czasem o miejsce akcji, a czasem o temperaturę pierwszej sceny i element scenografii. Różne pytania = różne odpowiedzi = różne nowele - zachęca wykonawca.

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: wtorek 12 października, 20:00
Wstęp: 30 PLN, ONLINE

Czwartek, 14.10.2021

BOTO post-pandemicznie: Darek Herbasz, Artur Jurek

BOTO zaprasza na cotygodniowe jazzowe BOTO post-pandemicznie.

W tej odsłonie spotkanie saksofonu z pianem. Wystąpią Dariusz Herbasz i Artur Jurek.

Dariusz Herbasz - urodzony w 1975 r. saksofonista, zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach, m.in. dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, zdobywca Złotego Klucza Do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak: Przemek Dyakowski, Wojciech Staroniewicz, Emil Kowalski, Tomek Sowiński, Eric Allen, Kelvin Christiane, Alex Hutton, Simon Lea, Alec Dankworth, Larry Bartley, Julie Walkington, Janusz Mackiewicz, Maciej Grzywacz, Jerzy Małek, Wojciech Karolak,Piotr Mania, Sławek Jaskułke i inni. Owocami tej współpracy jest ponad 30 płyt oraz muzyka zarejestrowana na ścieżkach dźwiękowych w filmach TESTOSTERON, JUTRO IDZIEMY DO KINA,PLAŻA (sp.teatr.).Jako leader prowadzi własne projekty p.t. JOY OF FRIENDSHIP oraz JUSTINATIME

Artur Jurek (1970, Gdynia) pianista, organista, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Z zespołem Unit Seven został laureatem festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Grał praktycznie ze wszystkimi aktywnymi muzykami jazzowymi Wybrzeża m. in. Leszek Dranicki, Przemek Dyakowski, Darek Herbasz, Joanna Knitter, Jacek Siciarek Wojciech Staroniewicz. Gra lub grał w zespołach: Blues & Folk Connection, Critical Level, Mietek Blues Band, Paul Band, Power Set, Take It Easy. Od 2019 roku prowadzi Artur Jurek Hammond Quartet (D. Herbasz, T. Grzegorski, T. Sowiński). Aranżuje dla: Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni, Maybe Theater Company i Hevelius Brass w Gdańsku oraz zespołu Behemoth. Był współtwórcą projektów aktorskich Marka Richtera i Andrzeja Słabiaka.

Gdzie: Teatr BOTO Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: czwartek 14 października, 21:00
Wstęp: 20 PLN

Piątek, 15.10.2021

„m jak młodość” wystawa z kolekcji mBanku

Od 15 października w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można oglądać wystawę „m jak młodość”. To pierwsza publiczna odsłona kolekcji mBanku złożonej z prac najciekawszych młodych polskich artystów. Do tej pory nie było w Polsce  kolekcji, która koncentrowałaby się na sztuce najmłodszego, dopiero wchodzącego w artystyczną dorosłość pokolenia.

– Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest zwieńczeniem rocznej pracy naszej komisji zakupowej, składającej się z wybitnych przedstawicieli świata sztuki. Zgromadziliśmy 50 obiektów, które dziś debiutują przed szeroką publicznością – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2
Kiedy: 15.10.2021-12.12.2021

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%