Zamknij

Tydzień w Sopocie: świetna muzyka i alkohole rzemieślnicze

12:55, 19.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Kolejny tydzień w Sopocie to nie lada gratka dla fanów dobrej muzyki. Zadowoleni będą również miłośnicy alkoholi rzemieślniczych i jedzenia z foodtrucków – wystarczy wybrać się do sąsiedniego Gdańska. Sprawdźcie, jakie wydarzenia czekają na Was w najbliższych dniach. 

Henryk Cześnik Wotywy motywne i inne historie

Kiedy: czwartek 19 maja, 18:00-20:00
Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Wstęp: w cenie wstępu do galerii 

Henryk Cześnik od lat 80-tych XX wieku odnosi artystyczne sukcesy, konsekwentnie budując swój zdefiniowany i jasno rozpoznawalny styl. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, również jej absolwent, całe swoje życie artystyczne związany z Sopotem. Sopot to dla Niego „genius loci”. Jego pracownia artystyczna znajduje się obok legendarnej Willi Bergera, gdzie mieściła się siedziba Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych. Artysta jest godnym kontynuatorem tej „romantycznej cyganerii”, która „emanowała specyficznym klimatem, w którym można było się zakochać, którym można było się zachłysnąć i który nadawał ton całej kulturze Wybrzeża”. 

Henryk Cześnik kocha swój nihilistyczny i nienaturalny świat. To jego i tylko jego wewnętrzny portret człowieka a właściwie ludzkości. To taki irracjonalny obraz homo sapiens, który sam siebie nazywa istotą ponoć racjonalną. Dlatego bohaterami jego płócien są zdeformowane karykatury postaci – rozerwane, rozczłonkowane, zdeformowane i chyba przeraźliwie samotne w tej swojej ucieczce od rzeczywistości, która tak boli, że aż rozrywa. To świat szczery i prawdziwy, a jednocześnie metafizycznie egzystencjalny. Cierpienie i ból ma tutaj swój kolor, przestrzeń, temperament, a nawet swoistą romantykę. Czy to jest możliwe? W obrazach Henryka Cześnika wszystko wydaje się możliwe. (...) W swojej twórczości odważnie mierzy się nie tylko z symboliką siedmiu grzechów głównych, ale przede wszystkim z całym dosłownym doświadczeniem „wygnania z raju”. Skutkiem tego jest samotność, choroba, cierpienie, szaleństwo i dojmujące uczucie, że życie czasami boli, bólem prawdziwym i doświadczalnym.

Małgorzata Paszylka-Glaza (fragment tekstu z katalogu wystawy)

Festiwal alkoholi Hevelka

Kiedy: 20.05 (piątek) od 16:00 do 23:59 / 21.05 (sobota) od 14:00 do 23:59
Gdzie: Polsat Plus Arena Gdańsk, Pokoleń Lechii Gdańsk 1
Wstęp: normalny 1 dzień: 25 zł normalny 2 dni: 35 zł

Wielkimi krokami zbliżamy się do VII edycji Hevelki! To znany festiwal alkoholi rzemieślniczych, który odbędzie się w dniach 20 i 21 maja w eleganckich wnętrzach restauracji VIP gdańskiego stadionu. Hevelka, swoją nazwą nawiązująca do Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma i piwowara, startowała jako największa impreza browarnicza w północnej Polsce. W tym roku nie zabraknie najlepszych browarów rzemieślniczych z całej Polski oraz premier piwnych, uwarzonych specjalnie na festiwal. Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki warzenia piwa, poznać nowe smaki i degustować również inne rzemieślnicze alkohole – nalewki, destylaty, likiery, wina. Amatorzy piw i napojów bezalkoholowych również znajdą coś dla siebie. A wszystko to w towarzystwie doskonałego i urozmaiconego jedzenia, serwowanego z foodtrucków. 

Wystawcy będą oferować próbki degustacyjne, w przypadku piw rzemieślniczych o pojemności 0,1 l, a także większe porcje - 0,3 l i 0,5 l. Ważnym ekologicznym akcentem Hevelki będą festiwalowe szklanki. Aby maksymalnie wyeliminować plastik, każdy gość w cenie biletu będzie miał możliwość otrzymania pamiątkowego pokala. Organizatorzy dają jednak gościom wybór – zamiast szklanki można przeznaczyć kupon o wartości 10 zł na zakupy w sklepie Hevelki lub wesprzeć Fundację Hospicyjną, która jest partnerem festiwalu.

Polsat SuperHit Festiwal

Kiedy: 20-22.05.2022 (piątek-niedziela)
Gdzie: Opera Leśna, Stanisława Moniuszki 12
Bilety: od 69 zł

Dwa muzyczne wieczory, trzy artystyczne jubileusze, ponad osiem godzin doskonałej muzyki i niedziela przepełniona najlepszym humorem – zapowiadają organizatorzy. Polsat SuperHit Festiwal to jeden z najpopularniejszych polskich festiwalów. Siódmą edycję zaplanowano na weekend 20-22 maja. Czekają nas trzy dni z najpopularniejszą polską muzyką oraz najlepszymi kabaretami. Widzowie zobaczą występy takich gwiazd jak Sylwia Grzeszczak, Dawid Kwiatkowski czy Ralph Kaminski. Festiwal poprowadzą Krzysztof Ibisz, Karolina Gilon, Paulina Sykut-Jeżyna, Marcelina Zawadzka czy Maciej Dowbor.

Plastydy – Kronika Snów 

Kiedy: niedziela 22 maja, 19:00
Gdzie: Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B
Wstęp: 25 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu

Zespół Plastydy (wcześniej SevenTeam) został założony w 2019 roku przez niespełna 14-letnie wówczas uczennice sopockiej szkoły podstawowej. Pomysł wspólnego muzykowania powstał spontanicznie po tym, jak Jadwiga Możdżer zafundowała szkole pianino. Zespół początkowo grał głównie covery, ale pasja muzyczna, zaangażowanie i wrażliwość młodych artystek sprawiły, że zaczęły włączać do repertuaru własne kompozycje, co zaskutkowało wydaniem albumu pt. Kronika snów.

  • Anna Godlewska – pianino, aranżacje, produkcja muzyczna, kompozycje, teksty
  • Maria Magdalena Godlewska – wokal, ukulele, gitara elektryczna, kompozycje, teksty
  • Agata Nowakowska – gitara akustyczna, gitara elektryczna, wokal, kompozycje, teksty
  • Anna Stodulska – bas, trąbka, kompozycje, teksty
  • Lena Cichoń – perkusja, kompozycje, teksty
  • Lucyna Schwarz – saksofon
  • Maja Krukowska – skrzypce
  • Wiktor Adamczyk – perkusja

Chcesz zapoznać się z pełnym kalendarzem wydarzeń w Sopocie? Sprawdź zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%