Zamknij

Tydzień w Sopocie: moc atrakcji w kurorcie i całym Trójmieście

15:28, 25.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Ostatni weekend listopada na pewno nie będzie należał do nudnych. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, przebywający w tym czasie w Sopocie, będą mogli skorzystać z bogatej oferty nie tylko w kurorcie, ale i całym Trójmieście.

Odkrywamy Grecję! Spotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem

Biblioteka Sopocka zaprasza na reporterską lekcję geografii. Wspólnie z Dionisiosem Sturisem odwiedzimy Grecję i poznamy jej historię, kulturę, kuchnię oraz współczesne problemy i wyzwania. Dionisios Sturis to urodzony w 1983 roku w Grecji, a wychowany w Polsce, dziennikarz i pisarz. Pracował dla TOK FM, gdzie zajmował się polityką zagraniczną. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami, „Dużym Formatem” i „Polityką”. Autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz trzech książek reporterskich opowiadających o współczesnej Grecji. Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. W tym roku ukazały się dwie jego książki na temat Grecji: reportaż „Zachód słońca na Santorini” oraz „Kalimera. Grecka kuchnia radości”.

Gdzie: Sopoteka, ul. Kościuszki 14
Kiedy: czwartek 25 listopada, 18:00

[ZT]11080[/ZT]

Rodziny patchworkowe. Jak się w nich odnaleźć i nie pogubić?

Tym razem w ramach DYSKUSJI BARDZO OTWARTYCH - BEZ TABU odbywających się w każdy ostatni czwartek miesiąca w sopockim klubie SPATiF, spotkamy się z trójmiejskim muzykiem Tymonem Tymańskim, żeby porozmawiać o nowoczesnym modelu rodziny. Jak żyć w prawdzie i przyjaźni z byłymi partnerami, zamiast w udawanych związkach? Porozmawiamy z artystą o tym, jak wspólnie z byłymi żonami wychowywać dzieci i starać się żyć w prawdzie, jak i przyjaźni. Oraz o byciu ojcem na pełen etat, nawet gdy nie żyje się z ich matką.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Gdzie: SPATiF Sopot, Bohaterów Monte Cassino 52/54
Kiedy: czwartek 25 listopada, 18:30

Bułane, cisawe, kasztanki...

Fot. Cosma Gallery |  Bułane, cisawe, kasztanki...

Bułane, cisawe, kasztanki... to zbiorowa wystawa malarstwa na Święto Niepodległości Polski. Konik na biegunach, opowieści o małych i wielkich rycerzach, bohaterstwo polskiej kawalerii, ukochana kasztanka Piłsudskiego... Koń jako symbol ma wiele znaczeń. W jak różny sposób można go podziwiać i przedstawić przekonaliśmy się, tworząc tę wystawę. 12 zaproszonych przez nas artystów z całej Polski prezentuje różnorodny styl oraz unikatowe prace. W to ważne święto pragnęliśmy skupić się na pozytywnych aspektach historii. Koń jako nieodłączny towarzysz w zmaganiach batalistycznych wpisał się w historię Polski. Dlatego robimy dla Was tę wystawę — informują organizatorzy.

Wernisaż odbył się w Święto Niepodległości Polski 11.11.21. Wystawa jest czynna do 02.12.21, codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 11.00 do 19.00.

Gdzie: COSMA Sopot, Plac Zdrojowy 2
Kiedy: 11.11.2021 - 2.12.2021

 

"My i psy, psy i my"

Psy są wyjątkowo częstym i chętnie podejmowanym przez artystów tematem artystycznym. Pojawiają się u największych mistrzów w dziejach sztuki polskiej i międzynarodowej, jednakowo w dziełach artystów samouków czy w anonimowych obrazach.

Wystawa "My i psy, psy i my", organizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, ma na celu uświadomienie wszechobecności "najlepszego przyjaciela człowieka" - czyli psa, w naszym otoczeniu, a co za tym idzie w świecie sztuk plastycznych.

Ekspozycja zaplanowana została jako szeroka panorama sztuki polskiej, prezentująca różne dziedziny artystyczne — obrazy, rzeźby, rysunki — od XVIII wieku, poprzez sztukę XIX wieku i dwudziestolecie międzywojenne, aż po dzień dzisiejszy. Zrealizowana zostanie w oparciu o zbiory publiczne (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu) i prywatne (kolekcjonerzy, artyści i osoby prywatne).

Wystawa stawia sobie za cel ujawnienie wszechobecności motywu psa w sztuce na przestrzeni wieków. Różnorodność stylów i estetyk będzie ujawniać bogactwo możliwych poszukiwań i rozwiązań.

Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki Sopot, pl. Zdrojowy 2
Kiedy: 15.10.2021 - 16.01.2022
Wstęp: 10 zł, ulgowy 7 zł

[ZT]10869[/ZT]

 

"REAL LOVE" i "Lullaby fot the Restless" Teatr Tańca ZAWIROWANIA w ramach Polskiej Sieci Tańca

REAL LOVE to misterium narodzin, przemijania i śmierci w wykonaniu trzech kobiet w różnym wieku. Czym jest dla nich prawdziwa miłość? Być może jest nią uczucie, jakim darzy matka swoje dziecko. Jak czuje się kobieta, będąc matką? Co czuje, kiedy ktoś z jej bliskich umiera? Miłość i śmierć, to dwa wątki, które pojawiają się ustawicznie w spektaklu "Real Love" i oddziaływają na siebie w każdej chwili. Bycie matką i bycie blisko śmierci. "Real Love" to forma choreograficznego wiersza, przepełnionego poetycką symboliką oraz znaczeniami z pogranicza metafizyki...

Z kolei 'Lullaby for the Restless' to podróż wątpiącego umysłu, myśli zakłócającej spokój. Tutaj, pomiędzy snem a rzeczywistością, czas płynie inaczej. Brutalna fizyczność spotyka się tu z delikatnością, oddając emocje, konflikty, wątpliwości oczekiwania i marzenia, które okupują przestrzeń z tyłu głowy.

Gdzie: Teatr Atelier, al. Franciszka Mamuszki 2
Kiedy: piątek 26 listopada, 19:00
Bilety: 40 zł, ulgowy 30 zł

 

Wege Festiwal Trójmiasto

Fot. Anna Nagel esopot.pl

Wege Festiwal to:

- najlepsza kuchnia polskich wege restauracji i blogerów, przepyszne falafele, hummusy i wege burgery, wegański pad thai duży wybór wegańskiej kuchni azjatyckiej!

- zjemy też wege odsłony domowych dań, zupy, kuchnie świata, desery, ciasta, ciasteczka,

- produkty niedostępne w sklepach — wyjątkowe przyprawy, zioła, suplementy, przetwory, herbaty i słodycze,

- wyjątkowa moda bez dodatków skóry i futra od młodych projektantów,

- książki, kosmetyki cruelty free, produkty dla dzieci.

Gdzie: Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
Kiedy: 27-28 listopada
Bilety: Wstęp wolny

 

Ekopiękno // Targi kosmetyków naturalnych Gdańsk

Fot. Anna Nagel esopot.pl

Naturalne kosmetyki tworzone w zgodzie z naturą, bez parabenów, SLS-ów i zbędnej chemii! Podczas targów będzie można zapoznać się z najnowszą ofertą polskich i zagranicznych producentów naturalnych kosmetyków. Na miejscu zapoznacie się dokładniej ze składnikami kosmetyków, ich zastosowaniem oraz indywidualnie dopasujecie je do swojego rodzaju skóry

Targi Ekopiękno to część Wege Festiwal Gdańsk.

Gdzie: Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
Kiedy: 27-28 listopada
Bilety: Wstęp wolny

[ZT]11086[/ZT]

Podróż do Buenos Aires

"Podróż do Buenos Aires" to tekst powalający. Litania żali i zarzutów starzejącej się kobiety, która własną starość wyobrażała sobie trochę inaczej — w beztrosce, komforcie psychicznym, spokoju ducha, w kręgu kochającej rodziny, u synów (w Kanadzie?), u córki lub sióstr (w Buenos Aires?). Co najmniej.

Wspaniałe wyzwanie dla aktorki, kompleksowa postać do zbudowania. Wskrzesić do życia słowo. Znaleźć prawdę, prawdziwe emocje. Zestarzeć się na scenie. Wykrzyczeć, wypłakać, wyszaleć, puścić, stracić kontrolę. Przejść przez cały rejestr stanów psychicznych, zbudować emocjonalny dialog z widzem i go w nieoczywisty sposób zakończyć. I zmierzyć się z prapremierowym pierwowzorem, samą Gabrielą Muskałą, która od 2001 roku nieustannie kreuje rolę Walerii, zdobywając liczne nagrody w kraju i za granicą — opisują organizatorzy wydarzenia.

Reżyseria: Adam Nalepa
Występuje: Sylwia Góra Weber
Gdzie: Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
Kiedy: niedziela 28 listopada, 19:00
Wstęp: normalny: 40 zł, ulgowy: 35,25 zł

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Gajewską

W przedostatniej odsłonie projektu Fantastyczna bibLEMteka Sopoteka zaprasza na rozmowę z prof. Agnieszką Gajewską, literaturoznawczynią, badaczką życia i twórczości Stanisława Lema, autorką głośnych książek Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema (2016) oraz biografii pisarza Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku (2021).

O tym, w jaki sposób nowe fakty z życia Stanisława Lema, które odkryła i zrekonstruowała badaczka, wpływają na odczytanie jego twórczości, o czym Lem nie chciał mówić i dlaczego oraz jakie miejsce zajmuje dziś w literackim wszechświecie autora Solaris z Agnieszką Gajewską, porozmawia Dagny Kurdwanowska.

Gdzie: Sopoteka, ul. Kościuszki 14
Kiedy: środa 1 grudnia, 18:00

Sprawdź też pełen kalendarz wydarzeń w Sopocie!

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%