Zamknij

Dom towarowy na Monciaku – jaka historia się za nim kryje?

13:34, 28.01.2024 .

Po lewej stronie: Dom Towarowy Edelsteina znajdujący się w dolnej części dawnej ul. Morskiej (TPS), zdjęcie z ok. 1909 r. Po prawej stronie: współczesny Dom Towarowy na ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie.

Sopocki Monciak to jeden z najpopularniejszych deptaków w Polsce. Znajduje się tam wiele sklepów, restauracji i lokali usługowych. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów jest dom towarowy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 61To trzypiętrowy budynek, który już od ponad wieku przyciąga uwagę mieszkańców i turystów swoją niezwykłą historią.

Dzieje tego miejsca sięgają początków XX wieku, kiedy to wzniesiono budynek przy dawnej ul. Morskiej 43, na miejscu zabudowań dawnego sołectwa wiejskiego. Pierwszym znanym właścicielem był Walter Edelstein, który z dumą reklamował swój dom towarowy od marca 1907 roku. Budynek ten nie tylko oferował najnowsze modne produkty przez cały rok, ale także był miejscem, gdzie klienci mogli swobodnie poruszać się po sklepie. To było coś nowatorskiego w tamtych czasach. Dodatkowo Edelstein zachęcał klientów obietnicą darmowej dostawy zakupionych towarów oraz podkreślał bliskość do Domu Zdrojowego, co sprawiało, że miejsce to stawało się jeszcze bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

Warto zaznaczyć, że Walter Edelstein nie tylko prowadził biznes handlowy, ale był także wydawcą pocztówek i fotografii. Jego wkład w rozwój kulturalny Sopotu był więc zauważalny.

[ZT]21074[/ZT]

W 1922 roku właścicielem Domu Towarowego był już Alfred Gebauer, który kontynuował tradycję tego miejsca, a jego przedsiębiorstwo reklamowało się jako największe tego typu miejsce w Sopocie. Oferta była imponująca – tkaniny, jedwabie, bielizna damska, odzież kobiecą oraz dziecięca, artykuły dla mężczyzn, stroje kąpielowe, galanteria, szkło, porcelana – to tylko część bogatej oferty Gebauera.

Widok na dolną część ul. Morskiej z widocznym po prawej stronie Domem Towarowym Edelsteina, zdjęcie z 1932 r.

W czasie II wojny światowej, w 1942 roku, wdowa po Alfredzie, Elisabeth Gebauner przejęła Dom Towarowy na własność, nie zmieniając jego nazwy. Budynek niestety doznał szkód w wyniku działań wojennych w marcu 1945 roku, co doprowadziło do spalenia dachu oraz górnej kondygnacji budynku. Wschodnia fasada, sąsiadująca z Hotelem Metropol, także ucierpiała w wyniku tych wydarzeń.

Okres po wojnie przyniósł kolejne zmiany – około 1950 roku budynek został przebudowany, a w jego wnętrzu znalazł się Powszechny Dom Towarowy. Miejsce to od tamtej pory w dalszym stopniu pełniło ważną rolę w lokalnym handlu. Dziś Dom Towarowy na Monciaku, choć przeszedł wiele zmian, wciąż w znacznej mierze zachowuje swój historyczny charakter i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego miasta. Obecnie mieści się tam m.in. sklep ze słodyczami Candy Trendy Shop.

Źródło: dawnysopot.pl

[ZT]21629[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%