Zima w Sopocie to czas, kiedy mieszkańcy miasta powinni szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Niestety, nie wszyscy wywiązują się z tego obowiązku. Jednym z najczęstszych problemów jest nieodśnieżanie chodników przyległych do posesji.
Zgodnie z przepisami prawa, właściciele nieruchomości są zobowiązani do usuwania śniegu i lodu z chodników położonych wzdłuż ich działek. Obowiązek ten dotyczy zarówno chodników publicznych, jak i tych położonych na prywatnych posesjach, ale dostępnych dla pieszych. W Sopocie problem nieodśnieżanych chodników bywa niestety dość powszechny. Spotyka się go m.in. w rejonie osiedla Brodwino czy dzielnicy Kamienny Potok. Nieodśnieżony chodnik może być niebezpieczny dla spacerowiczów, zwłaszcza dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami. Może doprowadzić do upadku i urazów.
W przypadku nieodśnieżanego chodnika, mieszkańcy mogą zgłosić ten problem do Straży Miejskiej w Sopocie. Wymiar kary, która może być nałożona za niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika reguluje Kodeks Wykroczeń. Zgodnie z przepisami tego typu niedbalstwo może nas słono kosztować.
"Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany" - czytamy w Kodeksie Wykroczeń.
Obowiązek odśnieżania dotyczy tylko tych właścicieli nieruchomości, których posesje znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie chodnika. To znaczy, że obowiązek taki nie występuje w przypadku, kiedy pomiędzy chodnikiem a początkiem posesji jest np. pas zieleni. Co więcej obowiązek utrzymania czystości i porządku obejmuje również usuwanie nawisów śnieżnych oraz sopli, które mogłyby być zagrożeniem dla pieszych.
Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego, kto z winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W przypadku nieodśnieżonego chodnika, wina właściciela nieruchomości może zostać uznana za umyślną, jeśli ten wiedział o zagrożeniu i nie podjął żadnych działań w celu jego usunięcia. Osoba poszkodowana w wypadku na nieodśnieżonym chodniku może żądać od właściciela nieruchomości odszkodowania obejmującego zarówno zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, jak i zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji.
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto pamiętać o obowiązku odśnieżania chodnika i wykonywać go regularnie, zwłaszcza po obfitych opadach śniegu. W przypadku braku możliwości odśnieżenia chodnika samodzielnie, należy wynająć firmę sprzątającą. Warto więc pamiętać, że nieodśnieżanie chodnika może mieć poważne konsekwencje prawne. Właściciele nieruchomości powinni zatem wywiązywać się z tego obowiązku i regularnie odśnieżać chodniki przylegające do ich działek.
[ZT]19736[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz