Człowiek to istota stałocieplna co oznacza, że nasz organizm wyposażony jest w mechanizmy umożliwiające mu wytworzenie ciepła, ale również oddanie jego nadmiaru. Wszystko po to aby utrzymać stałą temperaturę – 36,6 stopnia. Oddawanie ciepła najefektywniej odbywa się w procesie pocenia – ludzka skóra posiada od 2 do 4 milionów gruczołów potowych!
Wyróżnić można dwa rodzaje tychże gruczołów:
Gruczoły ekrynowe – rozlokowane są na powierzchni całego ciała i wydzielają wodnisty, bezbarwny i bezwonny pot,
Gruczoły apokrynowe – znajdują się tylko w kilku partiach ciała – pod pachami, w okolicach narządów płciowych i brodawkach sutkowych. Wydzielany przez nie pot jest lepki, mętny i zawiera dużo tłuszczów. Ponadto rozkładany jest przez bakterie znajdujące się na skórze, co powoduje nieprzyjemny zapach. Gruczoły apokrynowe zaczynają pracować dopiero w okresie dojrzewania. Właśnie w tym czasie u niektórych osób zaczyna się problem nadmiernej potliwości.
Zwiększona ilość wydzielanego potu pojawia się m.in. podczas aktywności fizycznej, latem w czasie upałów czy w wyniku stresu, ale u niektórych występuje bez przyczyny uprzykrzając życie. Nadpotliwość dotyczy najczęściej dłoni, stóp, twarzy oraz pach. Osoby dotknięte tym problemem wstydzą się np. podać rękę na powitanie, do tego stopnia, że wycofują się z życia towarzyskiego.
Istotne jest rozpoznanie czy mamy do czynienia z nadpotliwością pierwotną – taką, która pojawiła się w okresie dojrzewania, czy wtórną – wywołaną przez leki, nadmierne spożywanie alkoholu, kofeiny bądź poważne choroby. W drugim przypadku konieczna jest poszerzona diagnostyka i ewentualne wdrożenie leczenia, aby wyeliminować przyczynę problemu.
Wśród terapii nadmiernej potliwości stosuje się różne metody, np.: antyperspiranty i tzw. blokery potu, zabiegi jonoforezy, wstrzykiwanie toksyny botulinowej, mikrofale, farmakoterapię.
Skuteczne i co najważniejsze bezpieczne są również zioła lecznicze. Wymienić tu można szczególnie:
Melisę - dzięki temu, że działa uspokajająco, łagodzi objawy nadpotliwości,
Szałwię – mechanizm jej działania nie został jeszcze dokładnie poznany, ale zaobserwowano, że wykazuje działanie przeciwpotne – łagodzi problem szczególnie u pacjentów onkologicznych oraz kobiet w trakcie menopauzy,
Rumianek – podobnie jak melisa wykazuje działanie uspokajające i prowadzi do ograniczenia potliwości,
Korę dębu – stosowana w formie okładów pomaga zmniejszyć potliwość – szczególnie pach,
Skrzyp polny – zwiększa ilość wydalanego moczu, a tym samym ogranicza ilość potu,
Pokrzywę – działa moczopędnie podobnie jak skrzyp, dlatego ogranicza wydzielanie potu i pomaga zniwelować jego przykry zapach,
Miętę pieprzową – stosowana jako napar lub okłady, jest skuteczna w walce z nadpotliwością.
Aby uzyskać zadowalające efekty ważna jest regularność stosowania powyższych ziół – np. 3 filiżanki dziennie aż do złagodzenia objawów. Następnie zmniejszamy dawkę. Można używać ich osobno lub w formie mieszanek – wewnętrznie w formie naparów oraz zewnętrznie jako okłady, czy dodatek do kąpieli.
Osoby, które nie przepadają za smakiem i aromatem ziół mogą nabyć je również w postaci kapsułek. Taka forma znacznie ułatwia stosowanie i zawiera dokładnie odmierzoną skuteczną dawkę substancji czynnych. Pracownik dobrej apteki ziołowej pomoże i odpowie na wszystkie pytania, dlatego warto sie wybrać osobiście.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz