Zamknij

Naturalne sposoby na ukąszenia komarów

20:46, 24.06.2021 Aktualizacja: 10:46, 21.12.2021
Skomentuj

Lato to ulubiona pora roku większości z nas. Wyczekane urlopy, gorące dni, ciepłe wieczory…

Niestety czasami wakacyjną sielankę zakłóca brzęczenie natrętnych owadów. Ukąszenia komarów są szczególnie dotkliwe dla osób zmagających się z alergiami, ale nie tylko. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na odstraszenie nieproszonych gości i łagodzenie bólu czy swędzenia jeśli już zostaliśmy pogryzieni.

Jak to się dzieje, że ukąszenie komara powoduje swędzenie?

Nie wszyscy wiedzą, że za swędzące ugryzienia odpowiedzialne są jedynie samice komarów. Cały proces wygląda następująco: owad przykłada do ciała ofiary kłujkę, a szczękami zaopatrzonymi w haczyki nacina skórę. W tym momencie do rany dostaje się kropelka śliny, której zadaniem jest blokowanie krzepnięcia krwi. Ślina zawiera substancję działającą drażniąco na skórę, co może prowadzić do reakcji alergicznej – zaczerwienienia, obrzęku i swędzenia. Samica odlatuje kiedy napełni żołądek krwią.

Co przyciąga komary?

Ciekawostką jest fakt, że komary częściej gryzą młodych mężczyzn, dzieci i kobiety w trakcie owulacji. Okazuje się, że zwabia je zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, kwas mlekowy i niektóre składniki potu. Komary dzięki posługiwaniu się termodetekcją, bardzo sprawnie namierzają idealną ofiarę.

Co odstrasza komary i jak złagodzić dolegliwości po ukąszeniu?

Na rynku istnieje wiele gotowych preparatów mających odstraszać komary, kleszcze czy meszki. W aptekach ziołowych znajdziemy produkty dla dorosłych i dzieci. Oprócz popularnych sprayów możemy jednak wykorzystać naturalne zioła, które zniechęcą owady do ataku.

Dobrym pomysłem jest m.in. położenie na talerzyku plastrów cebuli lub czosnku, albo zawieszenie w oknie liści pomidorów. Komary nie lubią także zapachu bazylii, pelargonii czy kocimiętki, dlatego dobrze jest je mieć na parapecie. Odstraszająco działają również olejki eteryczne – np. cynamonowy i waniliowy. Zauważono też, że osoby przyjmujące witaminę b6 rzadziej padają ofiarą ukąszeń, ponieważ zmienia ona zapach potu.

Podobnie jak w przypadku preparatów odstraszających komary, w sklepach bez problemu znajdziemy środki łagodzące i przeciwświądowe do stosowania po ukąszeniach. Tutaj również możemy jednak zastosować produkty naturalne.

Pomocne okazują się m.in.: 

  • goździki – sproszkowane łagodzą swędzenie,
  • sok z cytryny – plasterek cytryny przyłożony w miejsce ukąszenia łagodzi stan zapalny,
  • olejek eukaliptusowy – działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwbólowo,
  • olejek lawendowy – zmniejsza podrażnienia i łagodzi swędzenie,
  • olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie przyspieszając gojenie i minimalizuje świąd,
  • babka lancetowata – świeże rozgniecione liście wykazują właściwości przeciwalergiczne i przeciwświądowe,
  • sok z aloesu lub żel aloesowy – działa łagodząco, antyseptycznie i chłodząco,
  • posiekana natka pietruszki – zmniejsza opuchliznę,
  • plaster schłodzonego surowego ziemniaka – zmniejsza wielkość „bąbla” i łagodzi pieczenie.

Nieprzyjemne objawy minimalizuje także okład z kostek lodu, posmarowanie opuchlizny pastą do zębów z łagodzącym mentolem lub okład z sody oczyszczonej wymieszanej z odrobina wody.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pozwolą pozbyć się nieproszonych gości podczas wieczornych spacerów, przebywania na balkonie czy tarasie. Jeśli mimo wszystko dojdzie do ukąszenia, wymienione sposoby znacznie złagodzą nieprzyjemne dolegliwości.

( )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%