Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, dzięki czemu i my czujemy przypływ świeżej energii. Kwitnące drzewa i kwiaty zmieniają krajobraz kojąc nasze nerwy i rozpieszczając zmysły. Niestety nie każdy może cieszyć się urokami jednej z najpiękniejszych pór roku. Wiosna to prawdziwa zmora dla alergików, którym przykre objawy naprawdę utrudniają życie.
Alergia to nadmierna reakcja organizmu na czynniki, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Objawia się ona stanem zapalnym, a konkretne symptomy różnią się w zależności od tego co dokładnie wywołało uczulenie. Alergeny atakujące wiosną to przede wszystkim pyłki kwitnących roślin. Oprócz tego wiele osób zmaga się z uczuleniem na sierść zwierząt, toksyny produkowane przez owady, niektóre produkty spożywcze, detergenty itp.
Jeszcze niedawno uważano, że alergie wziewne, czyli tzw. pyłkowica, dotyczą tylko dzieci, u których wcześniej zaobserwowano alergie pokarmowe. Wg najnowszych badań jednak, z problemem borykają się też dorośli.
Typowe objawy pyłkowicy to wodnisty katar, kichanie nasilające się podczas przebywania na świeżym powietrzu i jazdy samochodem. Niekiedy dochodzi pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, ból głowy, duszności, ataki kaszlu, wysypki.
Oprócz leków na receptę istnieje kilka naturalnych sposobów na zminimalizowanie dokuczliwych symptomów różnych alergii.
Przy alergiach wziewnych sprawdzą się zioła takie jak:
- dziurawiec,
- rumianek,
- skrzyp polny,
- czarnuszka siewna,
- zielona herbata.
Dzięki zawartości kwercetyny pomagają zminimalizować wydzielenie histaminy, którą organizm produkuje w nadmiarze w odpowiedzi na kontakt z alergenami.
W przypadku uczulenia na roztocza dobrze sprawdzi się:
- olejek rycynowy,
- olejek herbaciany.
Obydwa olejki niszczą roztocza. Można sporządzić z nich płyn do wycierania kurzu.
W alergiach pokarmowych warto stosować:
- miętę,
- rumianek,
- kwiat nagietka,
- babkę lancetowatą.
Są pomocne w minimalizowaniu reakcji alergicznych ze strony układu pokarmowego takich jak biegunki czy wymioty. Kiedy pojawi się alergia skórna, warto sięgnąć po maści i kremy rumiankowe, które złagodzą objawy takie jak zaczerwienienie czy swędzenie. Jeśli objawy alergii są bardziej nasilone, a nie mamy możliwości kontaktu z lekarzem, możemy skorzystać również z oferty leków bez recepty. Popularne i skuteczne produkty to m.in.:
- Wapno – preparaty z wapnem wspomagają układ odpornościowy organizmu oraz łagodzą lekkie objawy uczulenia. Najczęściej dostępne w formie tabletek musujących lub płynu do picia,
- Witamina C – wykazuje działanie przeciwhistaminowe dzięki czemu jest świetnym sojusznikiem w walce z alergią. Często występuje w połączeniu z wapnem,
- Produkty z chlorowodorkiem feksofenadyny o działaniu przeciwhistaminowym. Preparaty tego typu pomagają w zwalczaniu kataru siennego, kichania, swędzenia nosa, zaczerwienienia i łzawienia oczu,
- Krople do oczu z zawartością kromoglicanu sodu o działaniu przeciwalergicznym dzięki hamowaniu uwalniania histaminy. Pomagają w zapaleniu spojówek i rogówki,
- Żele i maści zawierające maleinian dimetyndenu hamujący wydzielanie histaminy. Stosowany na skórę działa przeciwuczuleniowo, łagodzi swędzenie, pieczenie, zmniejsza obrzęk, łagodzi podrażnienia i ból. Sprawdza się w łagodzeniu reakcji alergicznych wywołanych ukąszeniami owadów.
W sklepach zielarskich znajdziemy znacznie więcej preparatów, które pomogą nam w łagodzeniu dolegliwości uczuleniowych. Ważne jednak, aby w przypadku ciężkiego przebiegu alergii udać się do lekarza i zastosować mocniejsze leki na receptę.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz