Zamknij

Hotel Metropol - sopocki luksus z pocztówek. Przejęty przez Wehrmacht, spalony przez wojska radzieckie [FOTO]

23:24, 24.05.2020 | J.F

Hotel Metropol (inna nazwa to Hotel Plażowy) - W dolnym odcinku ul. Morskiej, nieopodal starostwa, usytuowany był Hotel Plażowy. Na planie miasta z 1843, 1844 na jego miejscu ukazany jest sporych rozmiarów budynek (dworek) z położonymi na tyłach ogrodem (pod adresem ul. Morska 32/3).

W 1881r. parcelą zainteresował się hotelarz Hugo Werminghoff. Po urządzeniu w dworku hotelu odsprzedał go innemu hotelarzowi, Ottowi Bohnke. Bohnke w 1895 r. podwyższył hotel o jedno piętro, by móc przyjmować więcej gości.

W Sopockiej (Copockiej) Gazecie Kąpielowej z 1897r. Tak reklamował swoją własność:

Copoty – Standard Hotel. Właściciel Otto Boehnke, poleca swe lokalności, których urządzanie za dobre jest uznane. Mieszkania z pensyją, począwszy od 5 mr. Dziennie i wyżej. Piwo królewskie, monachijskie, pilzneńskie. Wina ze sklepu ratuszowego w Gdańsku.

Na początku XX w. należącą do hotelu parcelę zakupił Wilhelm Werner. W około 1907 r. ukończył budowę czterokondygnacyjnego hotelu, własnego projektu o nazwie Metropol.

Hotel był założony na planie litery L, krótszy od strony ul. Morskiej i dłuższy od strony Wiktorii (obecnie Królowej Jadwigi). W 1911 r. Werner odsprzedał hotel Werminghoffowi, a w okresie międzywojennym został przejęty przez konsorcjum Metropol, na którego czele stał wspomniany Werminghoff.

W czasie II wojny światowej został przejęty przez Wehrmacht a następnie spalony 23 marca 1945r. przez wojska radzieckie. Ruiny rozebrano definitywnie w 1952r., a na jego miejscu postawiono pawilon Cepelii i bar szybkiej obsługi. Od 2006r. do 2008 r. na miejscu hotelu wybudowano kompleks usługowo mieszkalny Centrum Haffnera.

Źródło: www.dawnysopot.pl/ Hanna Domańska „Opowieści Sopockich Kamienic” 2005, Marek Sapierski „Sopot. Przewodnik”

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA