Zamknij

Kolorowy Sopot lat dwudziestych – największy karnawał nad Bałtykiem

13:38, 21.08.2020 | Karolina Wirkus
REKLAMA

Fot. Muzeum Sopotu/Zbiory Krzysztofa Gryndera

Jak przystało na prawdziwą stolicę rozrywki, to właśnie Sopot był gospodarzem największego karnawału w okolicy w okresie międzywojennym. Organizacja zabawy była jednym z pomysłów na odrodzenie ruchu turystycznego w „perle Bałtyku” po I wojnie światowej.

Zarówno władze miasta, jak i prywatni przedsiębiorcy aktywnie inwestowali w nowe atrakcje, takie jak nowoczesne hotele, restauracje, kasyno. Sopot doczekał się pokaźnej kampanii reklamowej na terenie całego kraju oraz Europy. W końcu zimą 1921 roku postanowiono urządzić w Sopocie karnawał z prawdziwego zdarzenia – taki na wzór tradycyjnych niemieckich karnawałów. Impreza miała być skierowana zarówno do niemieckich, jak i polskich turystów. Program był bardzo bogaty i obszerny w ciekawe wydarzenia.

Całość rozpoczynał wielki Bal Otwarcia. Drugiego dnia główną atrakcją był pochód ulicami Sopotu, w którym udział brali przebierańcy wiezieni na przystrojonych platformach, trzeciego pokaz mody damskiej, zaś ostatniego, czwartego dnia, goście bawili się na uroczystym balu maskowym. Tym najważniejszym wydarzeniom towarzyszyły oczywiście mniejsze, takie jak koncerty, przedstawienia, konkursy, degustacje alkoholi, a także zabawy dla dzieci.

Gospodarzem największych wydarzeń był głównie Dom Zdrojowy, lecz imprezy pochodne odbywały się w niemal wszystkich sopockich hotelach czy restauracjach. W organizację i przebieg karnawału zaangażowane było niemal całe miasto. Wprowadzono nawet karnety, dzięki którym można było uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, możliwy był też zakup pojedynczych biletów.

Tym sposobem Sopot stał się atrakcyjny nie tylko w sezonie letnim, ale również podczas mroźnej zimy. Wiadome było, że tutaj można liczyć na rozrywkę przez cały rok. Najlepsze lata karnawału skończyły się wraz z początkiem lat trzydziestych, ostatni bowiem odnotowano w 1934 roku.

(Karolina Wirkus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%