Zamknij

Hotel Metropol - sopocki luksus z pocztówek. Przejęty przez Wehrmacht, spalony przez wojska radzieckie [FOTO]

23:24, 24.05.2020 | J.F
REKLAMA

Hotel Metropol (inna nazwa to Hotel Plażowy) - W dolnym odcinku ul. Morskiej, nieopodal starostwa, usytuowany był Hotel Plażowy. Na planie miasta z 1843, 1844 na jego miejscu ukazany jest sporych rozmiarów budynek (dworek) z położonymi na tyłach ogrodem (pod adresem ul. Morska 32/3).

W 1881r. parcelą zainteresował się hotelarz Hugo Werminghoff. Po urządzeniu w dworku hotelu odsprzedał go innemu hotelarzowi, Ottowi Bohnke. Bohnke w 1895 r. podwyższył hotel o jedno piętro, by móc przyjmować więcej gości.

W Sopockiej (Copockiej) Gazecie Kąpielowej z 1897r. Tak reklamował swoją własność:

Copoty – Standard Hotel. Właściciel Otto Boehnke, poleca swe lokalności, których urządzanie za dobre jest uznane. Mieszkania z pensyją, począwszy od 5 mr. Dziennie i wyżej. Piwo królewskie, monachijskie, pilzneńskie. Wina ze sklepu ratuszowego w Gdańsku.

Na początku XX w. należącą do hotelu parcelę zakupił Wilhelm Werner. W około 1907 r. ukończył budowę czterokondygnacyjnego hotelu, własnego projektu o nazwie Metropol.

Hotel był założony na planie litery L, krótszy od strony ul. Morskiej i dłuższy od strony Wiktorii (obecnie Królowej Jadwigi). W 1911 r. Werner odsprzedał hotel Werminghoffowi, a w okresie międzywojennym został przejęty przez konsorcjum Metropol, na którego czele stał wspomniany Werminghoff.

W czasie II wojny światowej został przejęty przez Wehrmacht a następnie spalony 23 marca 1945r. przez wojska radzieckie. Ruiny rozebrano definitywnie w 1952r., a na jego miejscu postawiono pawilon Cepelii i bar szybkiej obsługi. Od 2006r. do 2008 r. na miejscu hotelu wybudowano kompleks usługowo mieszkalny Centrum Haffnera.

Źródło: www.dawnysopot.pl/ Hanna Domańska „Opowieści Sopockich Kamienic” 2005, Marek Sapierski „Sopot. Przewodnik”

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%