Zamknij

Od mleczarni do znanej sopockiej restauracji! Rozpoznajesz to miejsce?

10:30, 09.11.2023 .

Dawna mleczarnia przy ul. Bohaterów Monte Cassino 17. Pochodzenie fotografii: www.dawnysopot.pl.

Sopot to urokliwe miasto, które nieustannie przyciąga turystów swoją niepowtarzalną atmosferą i bogatą historią. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, co kryje się za niepozornymi budynkami, które codziennie mijamy, przechadzając się ulicami tego miasta? Jednym z miejsc wartych uwagi jest parterowy budynek znajdujący się pod dawnym adresem na Rynku 4, który skrywa w sobie fascynującą historię przemian.

Budynek ten ma swoje korzenie w XIX wieku, gdy został wzniesiony jako część zabudowań związanych z tzw. stawem na potoku Wiejskim oraz dawnym dworem X (oznaczonym jako J na planie z 1714 roku). Nie wiemy, jaką pierwotnie pełnił funkcję. Wiadomo natomiast, że przylegał od strony południowej do dawnej ul. Morskiej, a od strony północnej do ścieżki łączącej się z ul. Profesorską.

Informacje o tym budynku można znaleźć w książce adresowej z 1899 roku. Wtedy znajdował się w sąsiedztwie innych historycznych budowli, takich jak Kamienica Braci Wetzel czy sklep zegarmistrza Louisa Donsee.

W 1914 roku budynek ten pełnił już funkcję sopockiej mleczarni, a jej właścicielem był Gustaw Wróbel. Wspomniana mleczarnia zatrudniała wówczas kilka osób, takich jak Gustaw Pittelkow, Bronisław Sipkowski czy dostawca mleka Julius Kober. Mleczarnia była także miejscem pracy dla trzech sprzedawczyń oraz jednego robotnika. To miejsce dostarczało świeże produkty mleczne, a jego rola w życiu lokalnej społeczności była niezwykle istotna.

W 1927 roku rodzina Wróbel stała się właścicielem sąsiedniej kamienicy nr. 6 oraz dawnego sklepu Braci Wetzel. Właścicielem sklepu został wówczas Herbert Wróbel, podczas gdy Gustaw Wróbel nadal prowadził Mleczarnię aż do lat czterdziestych XX wieku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej budynek pod adresem Plac Wolności 4 znalazł nowego najemcę. Była to hurtownia artykułów kolonialnych N. Kalickiej. W późniejszym okresie w miejscu tym zagościła przychodnia lekarska, a sopocka mleczarnia przeniosła się na ulicę Grunwaldzką 48.

W połowie lat 70. XX wieku domy pod numerem 4,5 zostały wyburzone, a na ich miejscu wzniesiono nowoczesny budynek, który przez lata pełnił różne funkcje. Znajdowała się tu między innymi znana w czasach PRL-u firma państwowa Baltona, zajmująca się sprzedażą odzieży. Później miejsce to przekształciło się w popularną sopocką restaurację. Obecnie budynek ten znajduje się pod adresem ul. Bohaterów Monte Cassino 17 i jest nieodłącznym elementem sopockiego krajobrazu. Warto jednak zauważyć, że lokal, który mieści się tam obecnie, różni się jednak od tego, który był tu prowadzony jeszcze kilkanaście lat temu. Czy rozpoznajecie to miejsce? Swoimi spostrzeżeniami koniecznie podzielcie się w komentarzach!

Tekst powstał w oparciu o opracowanie opublikowane w serwisie www.dawnysopot.pl.

[ZT]19431[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%