Zamknij

Historie sopockich ulic: Moniuszki, czyli dawna Richard Wagner Weg

16:25, 14.04.2023 .

Widok na obecną ulicę Moniuszki, w tle widoczna strzelnica miejska. Zdjęcie z około 1910 roku. Źródło: dawnysopot.pl

Zapraszamy do zapoznania się z losami ulicy Moniuszki w ramach cyklu "Historie sopockich ulic", w którym przybliżymy wybrane teksty historyczne z zasobów projektu Dawny Sopot.

Projekt Dawny Sopot jest niezależnym, niekomercyjnym przedsięwzięciem mającym na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta, a także archiwizację materiałów historycznych związanych z regionem. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajdziecie tutaj - kliknij i sprawdź, do czego gorąco zachęcamy.

______

(za: dawnysopot.pl)

Kręta ulica o długości 800 m, w dolinie Prątki, łączy ulicę Antoniego Abrahama z Operą Leśną. W obecnym kształcie została wytyczona w 1912 r. Ulica nazwana w latach 40-tych XX w. od nazwiska kompozytora Richarda Wagnera, z uwagi na odbywające się w się Operze Leśnej popularne festiwale Wagnerowskie.

Panorama z okolic wzgórza Olimpijskiego, na pierwszym planie widoczna obecna ulica Moniuszki. Zdjęcie z około 1939 roku. Źródło: dawnysopot.pl.

Historycznie droga stanowiła przedłużenie jednej z najstarszych dróg w osadzie Sopot, przy której znajdował się dwory patrycjuszy gdańskich. Droga prowadzi malowniczo przez dolinę pomiędzy Wzgórzem Strzeleckim i Stawem Morskie Oko (powstałym na skutek wydobycia gliny do przyległej cegielni). Na planie z 1919 r. (Oliva und dem Seebade Zoppot) widnieje jako droga do cegielni (Zegelei Weg).

Strzelnica miejska przy obecnej ul. Moniuszki, zdjęcie zrobione przez Johna Faltina w 1910 roku. Źródło: dawnysopot.pl

Dawne nazwy ulicy: Burgerschutzenhausweg (1912-1934); Richard Wagner Weg (1934-1945). Obecnie ul. Moniuszki. 

Źródło: M. Sperski, Sopot Przewodnik, opracowanie www.dawnysopot.pl.

[ZT]16837[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%