Zamknij

Historie sopockich ulic: Armii Krajowej, czyli dawna Królewska i Książęca

12:00, 30.03.2023 .

Fotografia przedstawiająca dolny bieg obecnej ul. Armii Krajowej (dawnej ul. Królewskiej) nieopodal skrzyżowania z ul. 23 Marca, zdjęcie z 1899 r. (US Library of Congress) / Źródło: dawnysopot.pl

Ulica Armii Krajowej w Sopocie to jedna z bardziej znanych i malowniczych ulic miasta. Zlokalizowana w samym sercu kurortu, przyciąga uwagę turystów i mieszkańców swoją historią oraz unikalnymi zabytkami. Choć ulica ta jest z pewnością jednym z lepiej znanych miejsc kurortu, jej dzieje skrywają wiele ciekawych faktów. Zapraszamy do zapoznania się z jej dawnymi losami w ramach cyklu "Historie sopockich ulic", w którym przybliżymy wybrane teksty historyczne z zasobów projektu Dawny Sopot.

Projekt Dawny Sopot jest niezależnym, niekomercyjnym przedsięwzięciem mającym na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta, a także archiwizację materiałów historycznych związanych z regionem. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajdziecie tutaj - kliknij i sprawdź, do czego gorąco zachęcamy.

______

(za: dawnysopot.pl)

Ulica o długości 2100 m, biegnie równolegle do alei Niepodległości u podnóża wysoczyzny, przecinając wyloty czterech erozyjnych dolin. środkową cześć ulicy, ukształtowaną pod koniec XIX w. w formie drogi gruntowej, łączącej wyloty dolin Owczej i Gołębiewskiej, w latach 1905 -1912 zabudowano po obu stronach willami, w większości kilkurodzinnymi i nazwano ulicą Królewską.

Widok z Królewskiego Wzgórza przed 1901 r., widoczny budynek sądu z więzieniem ukończony w 1893 r., zdjęcie z ok. 1900 r. (BG PAN, TPS) / Źródło: dawnysopot.pl

Początkowo ulica ta była drogą prywatną leżącą w obrębie majątku Goedlelów. Jej nazwa, nadana przez właścicieli i następnie zatwierdzona urzędowo, nawiązywała do Królewskiego Wzgórza, u którego podnóża brała początek. Pod koniec okresu zabudowy ulicy wzniesiono Gimnazjum Realne (1910) i budynek remizy strażackiej (1910), a w latach 70. XX w., na północ od straży - budynki uniwersyteckie.

Widok na Gimnazjum Realne oraz jeziorko przy dawnej ul. Królewskiej (ul. Armii Krajowej), zdjęcie z ok. 1910 r. (KC) / dawnysopot.pl

Południową cześć ulicy, zwaną dawniej Książęcą (Kronprinzenstr.) wytyczono i zaczęto zabudowywać willami w 1911 r. Po pierwszej wojnie światowej powstało tu osiedle bliźniaczych parterowych domów mieszkalnych otoczonych ogrodami. Od 1940 r ciąg obu ulic nosił wspólną nazwę Horst Wessel Strasse, a w latach 1945-1990 ulicy Armii Czerwonej.

Północna część obecnej ul. Armii Krajowej, zdjęcie z ok. 1915 r. (HI) / Źródło: dawnysopot.pl

Końcowe odcinki ulicy Armii Krajowej, łączące ją z aleją Niepodległości (na północ od ulicy 23 Marca i na południe od ulicy Mikołaja Reja), zbudowano po drugiej wojnie światowej.

______

Źródło: Marek Sperski, Sopot.Przewodnik, Dom Uphagena, Muzeum Sopotu, Architekt Adolf Bielefeldt, Kilka uwag na temat sopockich inwestycji Adolfa Bielefeldta, 2003, J. Dargacz, opracowanie www.dawnysopot.pl.

[ZT]16026[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ZoppotZoppot

0 3

Zoppot nie Sopot miasteczko odwiecznego wroga i najezdzcy 15:37, 30.03.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MM

4 0

Idz sie lecz. 19:57, 30.03.2023


0%