Zamknij

3 Maja w Sopocie przykładem Nowej Urbanistyki. "To będzie wzór. Lubimy być pionierami"

09:35, 30.04.2023 Emil Bogumił
Skomentuj

W ostatnich dniach kwietnia przywrócono pełny ruch na ulicy 3 Maja w Sopocie. Nowy wygląd zyskała jezdnia, chodniki oraz wiadukt kolejowy. W ciągu pojawiły się także pasy rowerowe oraz ronda. Jak zwraca uwagę wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski, inwestycja jest przykładem nowej urbanistyki.

Ta ulica jest przykładem dobrze zrealizowanej inwestycji. Warto przypomnieć, że zaczęliśmy od konsultacji społecznych - kilku spacerów z mieszkańcami po ulicy 3 Maja. W wyniku konsultacji powstały 3 ronda, choć pierwotnie planowane było tylko jedno - przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i 3 Maja - komentuje przebudowę wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Odnowienie ul. 3 Maja w Sopocie wpisuje się w zasady tzw. nowej urbanistyki, nowej miejskości. W strefach tego typu propaguje się m.in. uspokojenie ruchu. Trasa powinna wymuszać na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności. Z tego typu działań korzystają piesi oraz rowerzyści.

Powstały pasy rowerowe, które są wielkim ułatwieniem dla rowerzystów, zbudowaliśmy wyniesione skrzyżowania i przejścia dla pieszych, które ograniczają dominację samochodów. Kierowca musi przy nich zwolnić. Poza tym ronda w naturalny sposób uspokajają i upłynniają ruch - dodaje Marcin Skwierawski.

Nowy wygląd oraz organizacja ruchu w ciągu ul. 3 Maja przyczyni się także do ograniczenia zatorów drogowych w sezonie drogowym. Ronda, które cieszą się coraz większą popularnością, przyczyniają się do płynności ruchu. Kierowcy nie będą zmuszeni stać na światłach, by opuścić skrzyżowanie. Ułatwi to także opuszczenie dolnego tarasu miasta.

Kolejnym elementem nowego wyglądu tej części Sopotu jest pojawienie się dużej liczby nowych nasadzeń.

To 71 nowo nasadzonych drzew i 7,4 tys. krzewów. Przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Grunwaldzkiej powstał ogród deszczowy. To kolejne miejsce retencyjne. Pod ulicą pojawiło się sześć dużych zbiorników retencyjnych, których zadaniem jest ochrona przed zalaniem Dolnego Sopotu. Największy z nich ma średnicę 6 metrów. Staramy się minimalizować straty związane ze skutkami zmian klimatu - opisuje wiceprezydent Sopotu.

Remont ulicy 3 Maja trwał 351 dni. Rozpoczął się 9 maja 2022 roku. Pełen ruch przywrócono 25 kwietnia 2023 roku. Co ważne, zmiana nawierzchni nie była jedynym zadaniem drogowców. Na nowo zbudowano także podziemne sieci i elementy, które nie są na co dzień zauważalne przez spacerowiczów.

Wymieniona została cała infrastruktura podziemna, m.in. sieć wodno-kanalizacyjna, deszczowa i elektryczna. Przebudowaliśmy chodniki, zmieniliśmy oświetlenie. To bardzo dobrze prowadzona inwestycja. Oddaliśmy ją wcześniej niż planowaliśmy - stwierdził Marcin Skwierawski.

Ulica 3 Maja, obok przebudowy okolic ulicy Parkowej oraz Marynarzy i Kolejowej, jest kolejny przykładem działań, które dają uprzywilejowaną pozycję pieszym i rowerzystom. Nowe przestrzenie wyznaczają nowoczesne trendy dla innych miast w Polsce. 

Mamy wiele sygnałów od mieszkańców, którym podoba się przebudowana ulica. Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie wzorcowa. Sopot lubi być pionierem. Jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy budżet obywatelski i uchwałę krajobrazową. Ulica 3 Maja jest przykładem wpisywania się Sopotu w jeden z nurtów Nowej Urbanistyki, tzw. miasta dla pieszych. Przebudowa ulicy pozwoliła na stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, dającej im poczucie bezpieczeństwa - podsumował wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

UrbanistaUrbanista

8 2

Niech ten pucybut nie obraża urbanistyki. 11:20, 30.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rafał Rafał

8 2

Z tymi pionierami to was poniosło jak prawdziwych pionierów żartu. 13:43, 30.04.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jak nie my to kto? Jak nie my to kto?

0 1

Serio? Wskaż proszę 3 miasta w Polsce gdzie tak kompleksowo przeprowadza się remonty ulic. Od konsultacji, przez wymianę bebechów i fajne, estetyczne wykończenie.
No dobra. Wskaż 1.
Szkoda że tego nie doceniasz bo to kawał dobrej roboty. 02:41, 20.05.2023


0%