Zamknij

Tydzień w Sopocie: od smaków Azji po koncerty i pokaz samochodów

12:12, 07.07.2022 . Aktualizacja: 12:33, 07.07.2022
Skomentuj Fot. materiały organizatora Kasia Cygan / esopot.pl / materiały organizatora Maciej Maleńczuk Fot. materiały organizatora Kasia Cygan / esopot.pl / materiały organizatora Maciej Maleńczuk

Wakacje w pełni! Oznacza to, że Sopot jak nigdy tętni życiem. Dla spragnionych wrażeń mieszkańców i turystów przygotowaliśmy listę wydarzeń, których w najbliższych dniach nie można opuścić. Każdy znajdzie coś dla siebie - fani sztuki, muzyki, świetnego jedzenia i warkotu silników samochodów.

Stan Wyjątkowy – wernisaż

Kiedy: czwartek 7 lipca, 19:00 (wystawa czynna do 21 sierpnia 2022)
Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Wstęp: w cenie biletu do galerii 

  • Artyści i artystki: Julia Beliaeva, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Olia Fedorova, Alena Grom, Daria Koltsova, Sasha Kurmaz, Timothy Maxymenko, Hanna Shumska, Vitalii Shupliak, Olga Skliarska
  • Kuratorzy: Przemysław Chodań, Maja Murawska 
  • Aranżacja i opracowanie graficzne projektu: Gosia Golińska 
  • Wystawa dofinansowana ze środków finansowych Miasta Sopot
  • Honorowy Patronat Konsulatu Generalnego Ukrainy w Gdańsku H
  • Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego

Komentarz kuratorski:

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie od wielu lat współpracowała w Lwowską Galerią Sztuki im. Borysa Woźnickiego, umożliwiając publiczności sopockiej w sezonie letnim zapoznanie się z dziedzictwem malarstwa polskiego, znajdującego się w zbiorach jednej z wiodących instytucji muzealnych w Ukrainie. I choć współpracy z lwowską galerią nie zrywamy, wydarzenia wojenne skłoniły nas do zmiany perspektywy i przeformułowania stawianych sobie celów wystawienniczych.

Galerie, muzea, centra kultury i sztuki przestały chwilowo działać, pojawił się czas niepewności. Jednak sztuka nie zniknęła, artyści nie przestali działać.

Wystawa „Stan Wyjątkowy”, pomyślana została jako platforma, dzięki której artyści ukraińscy – zarówno Ci, którzy w ostatnich latach wyjechali z Ukrainy, jak i pozostający wciąż w rejonach walk – będą mogli zaprezentować swoje prace, stworzone w bezpośrednim kontekście wojny. Wszystkie łączą w sobie komponenty artystyczne i reportażowe, z elementem aktywizmu społecznego.

Prezentowane prace - ich tematyka, poruszane problemy- są charakterystyczne dla rozwoju sztuki ukraińskiej od początku XXI wieku. Artyści i artystki coraz częściej zaczęli tworzyć prace w kontekście feminizmu i cielesności, zmian politycznych, postkolonialnych i imperialistycznych konceptów kulturowych, tożsamości i pamięci zbiorowej, traumy, cierpienia, odwagi i nieustępliwości. Wszystkie te płaszczyzny są obecne na sopockiej ekspozycji; wzajemnie się przeplatają, dają sobie nawzajem nowy kontekst ideowy i świadczą o nieustającej aktualności sztuki, jej zakorzenieniu w codzienności.

 

Festiwal Azjatycki

Kiedy: 7-10.07.2022
Gdzie: Plac Zdrojowy
Wstęp: wolny

Jesteś smakoszem kuchni azjatyckiej? Już w ten weekend w Sopocie zapach trawy cytrynowej, imbiru i ostrego chili pobudzi twoje kubki smakowe! Dzięki Festiwalowi Azjatyckiemu przeniesiesz się do Azji, a do tego w jednej chwili będziesz mógł zmienić położenie z Japonii na Wietnam, Tajlandię, Indie lub inny z Twoich ulubionych orientalnych krajów. Masz ochotę na oryginalne chińskie pierożki czy aromatyczny tajski pad thai? A może spróbujesz gruzińskich chaczapuri, a pragnienie ugasisz japońską matchą? Będzie marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą i pyszne okonomiyaki. Na miejscu znaleźć będzie można zarówno uwielbiane przez wszystkich klasyki kuchni wschodu, jak i te oryginalne niedostępne na co dzień dania.

BNP Paribas Kino Letnie

Kiedy: czwartek 7 lipca
Gdzie: Molo w Sopocie Sopot, pl. Zdrojowy 2
Wstęp: 9 zł, ulgowy 4,50 zł

Od 1 lipca do 31 sierpnia – przez 62 dni – codziennie i bezpłatnie na sopockim molo i zakopiańskich Krupówkach będziecie mogli oglądać specjalną selekcję najgorętszych tytułów filmowych. 

Przez całe wakacje możecie celebrować magię kina. – Już dzisiaj nie możemy doczekać się spotkania ze stałymi bywalcami festiwalu, którzy są z nami od pierwszych edycji, jak i z nowymi fanami kinowego relaksu w niepowtarzalnych sceneriach naszych kurortów – przekonują organizatorzy. 

* Przypominamy, że seanse są bezpłatne, a w Sopocie obowiązuje jedynie bilet wstępu na molo.

Koncert Macieja Maleńczuka

Kiedy: piątek 8 lipca, 20:00
Gdzie: Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku Sopot, Zamkowa Góra 3
Wstęp: 110-180 zł

Niektórych artystów można opisać krótko i w kilku zdaniach. Maciej Maleńczuk zdecydowanie do nich nie należy, a szybki opis jego pracy artystycznej jest absolutnie niemożliwy. Z pewnością można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych, najbardziej charyzmatycznych, a przy tym kontrowersyjnych artystów ostatnich czterech dekad. Pieśniarz obdarzony świetnym głosem i darem pisania tekstów pełnych ciekawych obserwacji – nie zawsze miłych.

Na sopockim koncercie nie zabraknie największych pieśni artysty: Ostatnia Nocka, Tango Libido, Sługi za szlugi, Synu czy Dawna Dziewczyno.

Kasia Cygan – koncert

Kiedy: piątek 8 lipca, 20:00
Gdzie: Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B
Wstęp: 40 zł 

Wokalistka, aktorka, reżyser spektakli muzycznych - “Klenczon – poemat rockowy” – z M. Piekarczykiem, “Szpilki - Piosenki mojego taty”. Wydała 4 płyty, ostatnia “Serce – w ogrodzie swoim” . Przez wiele lat była solistką Teatru Muzycznego w Gdyni, wszystkie lata Jerzego Gruzy, była jego asystentką, grała wiele ról w jego reżyseri np: Eponina w “Les Miserables”, Polly w “Operze za 3 Grosze”, Miśkę w ‘Czarnej dziurze”, córkę w “Skrzypku”, Rózię w “ Ja kocham Rózię” i wiele innych. W gdyńskim teatrze reżyserowała spektakl - “Nie płacz kiedy odjadę”, a w II pr. TVP “Pod Papugami”. Dziś jest związana z Krakowem, a przede wszystkim z Lanckoroną, gdzie mieszka i prowadzi scenę “Na Dolinie”. Tu śpiewa, zaprasza osobowości artystyczne i celebruje życie. Prowadzi również warsztaty oddechowe i medytacyjne, jest trenerem oddechu po szkole Rani Spets Edgren.

Wraz z Kasią Cygan tego wieczoru wystąpi także Kinga Kutrzuba! Wokalistka i artystka musicalowa oraz autorka tekstow. Laureatka festiwali i telewizyjnych show muzycznych m.in. II edycji programu The Voice of Poland oraz II edycji All Together Now. Spiewajmy Rzazem. Osobowosc Sceniczna XVI edycji Rzeszów Carpathia Festival. Od 2014 roku wspolpracuje z krakowskimi i tarnowskimi muzykami, m.in. z Krakowskim Teatrem Muzy uczestniczac w nietuzinkowychprojektach muzycznych.

Targi rękodzieła i rzemiosła: Pasja & Tradycja

Kiedy: piątek 8 lipca, 10:00-20:00
Gdzie: Molo w Sopocie Sopot, pl. Zdrojowy 2
Wstęp: wolny

Zapraszamy na Targi rękodzieła i rzemiosła: Pasja & Tradycja, które odbywać się będą od 8 do 24 lipca na Molo w Sopocie.

To druga edycja imprezy kulturalno-handlowej, która odbywa się w dniach 8-24 lipca 2022 na Skwerze Kuracyjnym i w Muszli Koncertowej w Sopocie na Molo. W programie:

  • 90 wystawców z Polski oferujących wyroby rękodzielnicze, ludowe oraz różne smakołyki 
  • MUSZLA MUSIC MEETINGS: koncerty z udziałem artystów estradowych z kraju i z zagranicy (Anglia, Meksyk, Ukraina, Kanada, Włochy, USA) prezentujących popularne i znane przeboje 
  • POMORSKIE GMINY NA MOLO: prezentacja talentów artystycznych i produktów regionalnych na stoiskach.

Najbliższe wydarzenia: 

12.07 wtorek

17:00 JAGÓDKI – Zespół Pieśni i Tańca (Pruszcz Gdański)

17:45 CELEBRANT SINGERS – gospel (USA)

20:15 WARSZTAT DZIAŁAŃ SCENICZNYCH – młode talenty

13.07 środa

16:30 LADY KILLER akustycznie (Wiktor Gabor & Krzych Skóra)

18:00 STREETBOIS – "Od ballady do estrady"

19:30 THE WORKERS BAND – rock lat 60 i 70.

Baltic Moto Show

Kiedy: sobota 9 lipca
Gdzie: Polsat Plus Arena Gdańsk, Pokoleń Lechii Gdańsk 1
Wstęp: od 59 zł (45 zł ulgowy)

Baltic Moto Show to dzieło organizatorów dwóch znanych i lubianych wydarzeń motoryzacyjnych – Targów  Motoryzacyjnych 3TM oraz Street Meeting Poland, którzy połączyli swoje siły, aby stworzyć najważniejszą i największą imprezą motoryzacyjną w północnej Polsce.

Na koronie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk będziemy mogli zobaczyć setki wyjątkowych samochodów – samochody super premium, samochody tuningowe, sportowe, klasyki oraz motocykle. Te wszystkie pojazdy będzie można podziwiać na strefie SELECT, eksponowane na koronie stadionu. Będzie można również zapoznać się ofertą firm motoryzacyjnych, którzy zaprezentują swoją ofertę w strefie EXPO.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą znani i lubiani specjaliści z branży moto: Sebastian „Kickster” Kraszewski – jeden z najpopularniejszych youtuberów motoryzacyjnych w Polsce; Adam Kornacki – dziennikarz motoryzacyjny, vloger oraz kierowca wyścigowy, prowadzący m.in. kultowy program telewizyjny “Zakup kontrolowany” oraz Patryk Mikiciuk – dziennikarz motoryzacyjny, vloger znany z wielu programów takich jak: „Automaniak”, „Gwiazdy Czterech Kółek”, czy autorskiego programu "Klasyka Patryka Mikiciuka". Będziecie mogli śledzić pasjonujące panele dyskusyjne z ich udziałem, mieć możliwość krótkiego osobistego kontaktu lub zrobienia sobie pamiątkowej fotografii

Znajdzie się również propozycja dla najmłodszych. Organizatorzy zapewnią strefę atrakcji dla dzieci, edukacyjną – oczywiście związaną z motoryzacją. Baltic Moto Show jest świętem motoryzacji, dlatego nieodłącznym elementem naszego wydarzenia będzie muzyka – o dobrą zabawę zadbają DJ-e. Pierwszy dzień nie zakończy się wraz z zamknięciem wystawy dla publiczności na koronie stadionu. Zaplanowane zostały głośne rytmy do północy w strefie rozrywki, przy scenie. Uczestnicy Baltic Moto Show będą także mogli na miejscu skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej, usytuowanej w najbliższym sąsiedztwie strefy rozrywki. 

Ich Troje Premiera Płyty "PROJEKT X" w Sopocie

Kiedy: niedziela 10 lipca, 19:45
Gdzie: Opera Leśna Sopot, Stanisława Moniuszki 12
Wstęp: 49-599 zł

Premiera ostatniej płyty zespołu ICH TROJE nie oznacza jego końca! Wydarzenie niezwykłe, bo jubileuszowe, aczkolwiek spóźnione przez pandemię – Ich Troje będzie bowiem świętowało 27 lat na muzycznej scenie. Nie trzeba nikomu przedstawiać tej trójki wyjątkowych ludzi – charyzmatycznego Michała, człowieka orkiestry – Jacka i Ani Świątczak – wokalistki, która po 10 latach przerwy na powrót zasiliła szeregi grupy.

Zespół przez 25 lat zagrał kilkaset koncertów w kraju i poza jego granicami, sprzedali ponad 12 milionów płyt. Michał skutecznie dbał o to, by koncerty były zawsze wyjątkowe i na długo pozostawały w pamięci uczestników – na scenie pojawiał się balet, huśtawka, motocykle, a kiedy trzeba było - wywoływali deszcz!

Tym razem nie będzie inaczej! Podczas koncertu usłyszymy zarówno te największe hity zespołu, takie jak "Powiedz", "A wszystko to...", "Zawsze z Tobą chciałbym być", "Wypijmy za to!", "Babski Świat", "Keine Grenzen", a także wiele, wiele innych, a każda z piosenek wzbogacona będzie unikalnym strojem, zapierającym dech rekwizytem i choreografią.

LASY: Laboratorium Pieśni

Kiedy: czwartek 14 lipca
Gdzie: LASY Sopot, Stanisława Moniuszki 12
Wstęp: 70 zł

Laboratorium Pieśni z koncertem w unikalnym otoczeniu Lasów, na którym oprócz pieśni dobrze znanych usłyszymy utwory, które pojawią się na nowej płycie!

Laboratorium Pieśni – Song Laboratory (world/etno/spiritual/mystic folk music) to trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. “Pory Roku” (2012), “Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014).

Globaltica 2022

Kiedy: czwartek 14 lipca
Gdzie: Park Kolibki w Orłowie Gdynia, al. Zwycięstwa 291
Wstęp: 90-100 zł

Stało się już tradycją, że lipiec w gdyńskim Parku Kolibki stoi pod znakiem Festiwalu Kultur Świata GLOBALTICA. Tak będzie i w tym roku. Inauguracja festiwalu odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym we czwartek, 14 lipca, a uświetni ją koncert wyjątkowej grupy Damir Imamovic Trio. W piątek i sobotę występy przeniosą się na scenę główną w Kolibkach. Wśród artystów znajdą się przedstawiciele kultur ze wszystkich kontynentów. W planie jest także specjalny program uwzględniający artystów z Ukrainy i kulturę naszych wschodnich sąsiadów.

Chcesz zapoznać się z pełnym kalendarzem wydarzeń w Sopocie? Sprawdź zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%