Zamknij

Tydzień w Sopocie: rozpocznij lato w wyjątkowym stylu

08:38, 23.06.2022 | .
Skomentuj Fot. Muzeum Sopotu / Jurek Bartkowski / Slow Fest
REKLAMA

W najbliższych dniach w Sopocie każdy znajdzie coś dla siebie! Zadowoleni będą zarówno fani spektakli, wernisaży, kabaretów, jak i miłośnicy dobrego jedzenia. Nie zabraknie też atrakcji dla całej rodziny w formie festynów. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na Was w kurorcie. 

John Leysner Shift Control

Kiedy: piątek 24 czerwca, 20:00
Gdzie: Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B
Wstęp: 40 zł

Już w czerwcu na scenę Teatru BOTO powraca John Leysner! Tym razem zagra wraz z John Leysner Shift Control.

Muzyka zespołu oscyluje pomiędzy funkiem, soulem i neo- soulem, a repertuar składa się z muzyki autorskiej, jak i wybranych kompozytorów muzyki popularnej.

Skład zespołu:

  • John Leysner – bas, wokal
  • Piotr Augustynowicz – gitara
  • Ariel Suchowiecki – klawisze
  • Dawid Lipka – trąbka
  • Adam Golicki – perkusja

Goło i wesoło – spektakl komediowy 

Kiedy: piątek 24 czerwca
Gdzie: Sopot, Amfiteatr Tarasów Przy Aquaparku 
Wstęp: od 90 zł

Spektakl „Goło i wesoło” opowiada historię kilku bezrobotnych, którzy będąc zupełnie bez pieniędzy, bez perspektyw, wpadają na pomysł, aby założyć grupę striptizerów o nazwie „Napalone Nosorożce”.

Akcja przedstawienia dzieje się w Polsce, w Tomaszowie Mazowieckim. Oglądamy, jak nasi bezrobotni próbują opanować trudną sztukę publicznego rozbierania się, początkowo w swoim gronie, następnie podczas przesłuchania w jedynym klubie w mieście o nazwie „Eden”. Przesłuchanie wypada fatalnie. Manager striptizerów wynajmuje byłą tancerkę Wandę, aby udzieliła im kilku lekcji. Jesteśmy świadkami komicznych prób „baletowych”, podczas których Wanda uczy ich podstaw profesjonalnego striptizu.

Spektakl wieńczy spektakularny finał, w wykonaniu „Napalonych Nosorożców”, którzy na scenie, przed publicznością rozbierają się z taką swobodą, jakby robili to od urodzenia. Widzowie podczas spektaklu zadają sobie pytanie „Ile dzisiaj zdejmą z siebie?!”.

Wojciech Zaniewski – Pejzaże/Landscapes

Kiedy: piątek 24 czerwca 24.06-14.08.2022
Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Wstęp: w cenie biletu

Wojciech Zaniewski jest artystą, który w swojej twórczości pozostaje wierny pejzażowi. Nieustannie poszukuje jednak nowych form wypowiedzi, zwłaszcza w rozwiązaniach formalnych i kolorystycznych. Z prac artysty emanują wrażenia o czystym plastycznym działaniu, z zachowaniem racjonalnych kompozycyjnych reguł. Jak przyznaje sam artysta, to właśnie rozwiązania formalne i warsztat stanowią dla niego wartość nadrzędną, wpisując się tym samym w założenia estetyzmu formalnego.

Na wystawie Pejzaże odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostaną zaprezentowane prace wykonane techniką pastelową z lat 2012–2022 oraz najnowsze obrazy olejne (2021/2022). Zaniewski z konsekwencją i dyscypliną realizuje swoją wizję otaczającego nas świata, który jest bliski naturze. Pomimo powtarzającego się tematu, na wystawie odnajdujemy jego różne abstrakcyjne przetworzenia. Najnowsze prace, stanowiące główny trzon ekspozycji, wykonane zostały w odcieniach fioletów i charakteryzują się wyraźną redukcją detali. Prace z cyklu Wydmy prezentowane są z kolei w różnych odsłonach kolorystycznych – w stonowanych, subtelnych barwach, ale również w odważnych, kontrastowych zestawieniach. Ciekawą propozycję stanowią również pastele z cyklu Niepokój, emanujące nastrojem tajemnicy i niedopowiedzenia. Wystawę dopełniają obrazy olejne, w których pojawia się idylliczny krajobraz wiejski.

Wystawa "Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek"

Kiedy: wernisaż – sobota 25 czerwca 18:00 (wystawa czynna odo 16 października)
Gdzie: Muzeum Sopotu, Poniatowskiego 8 
Wstęp: w cenie biletu

Muzeum Sopotu z nową, letnią wystawą! „Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek” – to tytuł przygotowywanej przez Muzeum Sopotu nowej wystawy czasowej. Największa, sezonowa ekspozycja poświęcona będzie wypoczynkowi w Sopocie w okresie powojennym i działającemu w Polsce od 1949 roku Funduszowi Wczasów Pracowniczych.

Na ekspozycji zostaną wykorzystane archiwalne kroniki filmowe, obiekty ze zbiorów Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych, w tym: stroje, foldery i reklamy ośrodków wypoczynkowych. Otwarcie już 24 czerwca. „Turystyka masowa narodziła się w I połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Za twórcę pierwszego biura podróży uważany jest Thomas Cook, który w 1841 r. zorganizował pierwszą masową wycieczkę koleją. Z czasem i w innych krajach rozpoczęto organizować kluby turystyczne, wyjazdy dla dzieci, wydawano przewodniki oraz tworzono kolejne biura podróży" – mówi Justyna Gibbs, współkuratorka wystawy Muzeum Sopotu.

Slow Fest Sopot

Slow Fest Sopot

Kiedy: 25-26 czerwca
Gdzie: Molo w Sopocie Sopot, pl. Zdrojowy 2

Festiwal od dekady lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Trójmiasta i okolic, turystów, smakoszy, dziennikarzy kulinarnych, ludzi kultury i sztuki. Ma swoich stałych wielbicieli w Polsce i za granicą, którzy z tej okazji odwiedzają Sopot co roku. Przy długim stole na sopockim Molo gotuje jednocześnie kilkudziesięciu kucharzy i pasjonatów. Każdy przygotowuje popisowe dania degustacyjne. Ofertę kulinarną uzupełniają unikatowi drobni wytwórcy z całej Polski.

Jest to wyjątkowa okazja, aby spróbować nietypowe dania i produkty (regionalne rarytasy, kiszone śledzie, marynowane szyszki, najlepsze sery świata, kandyzowane igły sosny, rzemieślnicze piwa, biologiczne wina, okowity, koniaki, nietypowe alkohole, soki, przetwory, wypieki, oliwy, octy...). Festiwal jest organizowany zgodnie z filozofią Slow Food promującą zdrowy tryb życia, chroniącą regionalne tradycje kulinarne, dbającą o szacunek do lokalnej kultury.

Festyn rodzinny przy II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie

Kiedy: sobota 25 czerwca od 12:00 do 15:00
Gdzie: boisko przy II LO w Sopocie (Aleja Niepodległości 751)
Wstęp: wolny

Zakończenie roku szkolnego i powitanie wakacji to idealny moment na świętowanie. Wiedzą o tym najmłodsi mieszkańcy Sopotu, którzy w ostatnią sobotę czerwca będą bawić się na festynie rodzinnym. Impreza będzie doskonałą okazją do odpoczynku i integracji z sopocianami pochodzącymi z różnych stron Europy i świata. Zapraszają wolontariusze Centrum Wsparcia Ukrainy i sopockie organizacje pozarządowe. Najmłodszym z pewnością spodobają się malowanie twarzy, konkursy ze słodkimi nagrodami, gry i zabawy.

Uczestnicy festynu otrzymają możliwość spróbowania przysmaków z różnych stron Europy. Sopocianki pochodzące z Ukrainy zapowiedziały, że osoby bawiące się w trakcie wydarzenia będą mogły spróbować pierogów i słodkich wypieków. Wspólne spędzanie czasu będzie również okazją do wsparcia działań wolontariuszy, którzy niosą pomoc nowym mieszkańcom Sopotu z Ukrainy. Na boisku dostępna będzie puszka, do której będzie można składać ofiary na rzecz uciekających przed wojną.

Organizatorami festynu są wolontariusze Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie, członkowie Platformy Wsparcia Cudzoziemców, Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, Trójmiejska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza oraz harcerze sopockiego Hufca ZHP. 

Plener czytelniczy ERGO Hestii

Kiedy: sobota 25 czerwca, 10:00-14:00
Gdzie: Park Hestii Sopot, Bitwy pod Płowcami 66
Wstęp: wolny

Autorzy najlepszych książek dla dzieci i młodzieży 2021 roku przyjadą do Parku Hestii w Sopocie, by spotkać się z czytelnikami. Plener Czytelniczy odbędzie się w sobotę 25 czerwca w godzinach 10:00-14:00.

Plener Czytelniczy będzie obfitował w rozrywki przygotowane z myślą o dzieciach i dorosłych. Wydarzenie rozpocznie specjalnie przygotowana na tę okazję literacka gra parkowa, w której można zdobyć między innymi darmowe książki, a to wszystko przy... darmowych lodach. Do dyspozycji będą autorzy książek nominowanych w drugiej edycji Literackiej Podróży Hestii. Chętnie opowiedzą o inspiracjach oraz rozdadzą autografy. Dorośli będą mogli wysłuchać rozmów o kondycji literatury dla młodzieży czy możliwościach dostosowania lektur szkolnych do zmieniających się czasów.

Powitanie lata Grodzisko w Sopocie 

Kiedy: sobota 25 czerwca, 13:00-15:00
Gdzie: Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie
Wstęp: wolny

Słowianie wierzyli, że zioła zebrane w noc przesilenia letniego mają szczególną moc. Rozmaite rośliny miały zapewnić powodzenie w miłości lub ochronić przed złośliwymi duchami. Podczas tegorocznego "Powitania Lata" na Grodzisku w Sopocie będzie można zapoznać się zarówno z zielarstwem, jak i ze słowiańską kulturą.

Program wydarzenia:

  • 13:00–14:00 Plecenie wianków
  • 13:00–14:00 Pokazy zielarskie
  • 14:00 O słowiańszczyźnie w sztuce – wykład popularnonaukowy
  • 14:30 Otwarcie wystawy „Marzenia o słowiańszczyźnie” wieńczącej konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzimowierców Pomorskich „Jantar”.

20-lecie Kabaretu Neo-Nówka

Kiedy: sobota 25 czerwca, 19:00
Gdzie: Opera Leśna w Sopocie, Stanisława Moniuszki 12
Wstęp: 70-150 zł

20-lecie Kabaretu Neo-Nówka - to jedyny taki koncert w Polsce. Nowe skecze, w których pojawią się tak kultowe postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Wizualizacje multimedialne i oprawa muzyczna na najwyższym poziomie. 

Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka to koncert, który zaskoczy widza nie tylko formą tekstową, ale również rozmachem przedsięwzięcia od strony wizualnej. Jesteśmy pewni, że to wydarzenie zapamiętacie na bardzo długo. Artyści gwarantują niezwykły jubileuszowy koncert w iście „neonówkowym” stylu, czyli bez sztampy, z luzem, dużą dozą improwizacji i nowości. Jak zwykle kabaretowi na scenie będzie towarzyszył zespół Żarówki, który zadba o oprawę muzyczną całego wydarzenia. Możemy stwierdzić jedno. Nie byliście jeszcze na takich urodzinach.

Kino Kobiet

Kiedy: środa 29 czerwca, 18:00
Gdzie: Kino Helios, Gdańsk Alfa
Wstęp: 28,90 zł

Fantastyczna, luźna atmosfera seansu ma już swoje stałe fanki. Nie ma drugiej takiej imprezy, która byłaby skupiona wyłącznie na kobietach! – Z myślą o Was, Drogie Panie dobieramy film wieczoru oraz atrakcje przed seansem filmowym – przekonują organizatorzy. 

Już 29 czerwca odbędzie się kolejny pokaz Kina Kobiet. Tym razem będziecie mogły obejrzeć film „Elvis”. Historia Elvisa Presleya zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem, która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery.

Chcesz zapoznać się z pełnym kalendarzem wydarzeń w Sopocie? Sprawdź zakładkę Co? Gdzie? Kiedy?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%