Zamknij

Kurort, samochody i zapach benzyny! Historia Garażu Plażowego w Sopocie

13:00, 12.07.2025 Aktualizacja: 13:00, 12.07.2025
Skomentuj Garaż Plażowy na pocztówce z ok. 1930 r. (DST), za: www.dawnysopot.pl Garaż Plażowy na pocztówce z ok. 1930 r. (DST), za: www.dawnysopot.pl

Choć dziś przy ul. Powstańców Warszawy 19/21 stoi nowoczesny biurowiec, to jeszcze niespełna sto lat temu tętniło tam życie w rytmie silników. To właśnie w tym miejscu, naprzeciwko słynnego Grand Hotelu, działał Garaż Plażowy — jedna z pierwszych i najbardziej charakterystycznych stacji obsługi samochodowej w przedwojennym Sopocie.

Sopot na czterech kołach

Garaż Plażowy powstał około 1929 roku na działce należącej pierwotnie do rodziny Libuda (lub Labuda/Labudda). Już w 1928 roku w Księdze Adresowej Polski wraz z Wolnym Miastem Gdańskiem odnotowano przedsiębiorstwo wynajmu samochodów związane z nazwiskiem Labudda. Nowoczesna jak na swoje czasy infrastruktura — niskie zabudowania w kształcie litery U i stacja benzynowa — stanowiła idealne zaplecze dla rozwijającej się motoryzacji kurortu.

Garaż mógł pomieścić około 20 pojazdów i oferował paliwo marki Dapol. Był to nie tylko punkt usługowy, ale także ważny element krajobrazu miejskiego — zlokalizowany przy ówczesnej ul. Północnej (dzisiejsza Powstańców Warszawy), tuż przy plaży i eleganckim Grand Hotelu.

Dzieje własności i mieszkańców

Garaż Plażowy na reklamówce z 1930 r. - szoferzy oraz pierwszej klasy miejsca parkingowe, zdjęcie z ok. 1930 r. (BMS PAH), za: www.dawnysopot.pl.

Historia parceli sięga końca XIX wieku. W 1895 roku jako właściciel wskazany jest rentier Adolf Libuda. W późniejszych latach (1917) posesję odziedziczyła Rita Beder — pierwsza kobieta strażak z tytułem mistrza straży pożarnej. W 1922 roku działki przeszły w ręce spółki Atlantik G.m.b.H. z przedstawicielem Litzem z Sopotu.

Od 1929 do 1936 roku parcelą nr 21 zarządzała Paulina Haeser, a na miejscu zamieszkiwał Horst Haeser, prowadzący Garaż Plażowy. Co ciekawe, pod numerem 27 w tym samym czasie mieszkał wybitny malarz marynista z Gdańska — Theodor Urtnowski (1881–1963), którego obrazy dziś można znaleźć w wielu zbiorach muzealnych.

W 1937 roku pojawiła się nowa spółka właścicieli — Haeser i Kuschel. Choć już w 1940 roku Paulina Haeser ponownie stała się właścicielką nieruchomości, to w 1942 roku formalne prawa do parceli przejął Wilhelm Kuschel.

Od mechaniki po historię

W latach 40. Garaż Plażowy pełnił funkcję nie tylko stacji paliw, ale również parkingu i punktu mechaniki pojazdowej. To tutaj zatrzymywali się goście kurortu, ale również lokalni mieszkańcy — kierowcy, przedsiębiorcy, miłośnicy motoryzacji.

Dziś o dawnej świetności tego miejsca przypominają jedynie archiwalne fotografie i zapisy dokumentów. W 2008 roku w miejscu dawnego garażu stanął nowoczesny budynek biurowy, symbolizujący przemiany przestrzenne i gospodarcze, jakie dokonały się w Sopocie na przestrzeni dekad.

Garaż Plażowy pozostaje jednak ważnym elementem historii naszego miasta — świadectwem pionierskiej epoki motoryzacji w nadmorskim kurorcie i tętniącego życiem przedwojennego Sopotu.

Tekst powstał w oparciu o opracowanie serwisu www.dawnysopot.pl.

[ZT]32570[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%