Zamknij

Niegdyś mieścił się tu konsulat Peru! Odkryj sekrety sopockiej willi Eo

14:45, 09.04.2025 Aktualizacja: 14:45, 09.04.2025
Skomentuj Willa Eo na zdjęciu wykonanym przez Johna Faltina w ok. 1905 r. (fot. John Faltin, 1905 r.), za: www.dawnysopot.pl Willa Eo na zdjęciu wykonanym przez Johna Faltina w ok. 1905 r. (fot. John Faltin, 1905 r.), za: www.dawnysopot.pl

W Sopocie, przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Władysława IV, stoi elegancka willa. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się jedną z wielu urokliwych sopockich rezydencji, jej historia jest wyjątkowa. To Willa Eo – miejsce, które niegdyś gościło burmistrzów, później urzędników, a także pełniło funkcję konsulatu Peru czy siedziby Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Willa powstała w 1902 roku, na zlecenie Johannesa Icka, według projektu architekta Josepha Moschalla. Od początku zachwycała detalami i elegancją – na dawnych pocztówkach określana była właśnie jako „Willa Eo”, choć do dziś nie wiadomo, skąd dokładnie pochodzi ta nazwa. Usytuowana na ówczesnym rogu Bedeckerweg i Charlottenstr., stanowiła jeden z najbardziej reprezentacyjnych domów w okolicy.

Dom burmistrza i przemiany międzywojnia

Już rok po wybudowaniu, w 1903 roku, posiadłość przeszła w ręce burmistrza Sopotu – Volkmara von Wurmba. Po jego śmierci w 1905 r. właścicielem został Ferdynand Liebermann. Jednak to Julius Lietz i jego żona Elisa, którzy nabyli willę po I wojnie światowej, związali się z nią na dłużej. W 1932 roku, dostosowując dom do nowych realiów ekonomicznych, postanowiono zamurować loggię na piętrze. Dzięki temu powstały dwa dodatkowe mieszkania, które umożliwiły zakwaterowanie nowych lokatorów.

Cienie PRL-u i nowa rola willi

Po zakończeniu II wojny światowej Willa Eo została znacjonalizowana i przeszła pod zarząd miasta. W 1985 roku mieszkało tu jeszcze kilka rodzin, jednak wkrótce budynek został zaadaptowany na potrzeby Urzędu Stanu Cywilnego, Biura Planowania Regionalnego, a nawet – przez pewien czas – konsulatu Peru.

Nowe życie zabytku

Na przełomie lat 2000 i 2001 przeprowadzono generalny remont willi. Odrestaurowano wówczas wiele detali architektonicznych, w tym drewnianą loggię, którą wcześniej zamurowano. Oprócz tego w budynku przez lata mieściła się także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Willa Eo to przykład sopockiej architektury, która – mimo zmiennych losów – przetrwała do dziś w znakomitym stanie. To także żywa lekcja historii – nie tylko miasta, ale i ludzi, którzy na przestrzeni dekad związali z nią swoje życie. Przechodząc obok niej, warto zatrzymać się na chwilę i dostrzec, jak wiele opowieści może kryć w sobie jeden budynek.

Tekst powstał w oparciu o opracowanie serwisu www.dawnysopot.pl.

[ZT]30766[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%