Zamknij

Czy wiesz, gdzie znajduje się najstarsza apteka w Sopocie? Poznaj jej wyjątkową historię

11:25, 07.05.2023 Źródło: www.dawnysopot.pl

Źródło: Projekt Dawny Sopot / www.dawnysopot.pl

Czy wiecie, gdzie znajduje się najstarsza apteka w Sopocie? Jak się okazuje, mieści się ona w zabytkowej kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 37. Choć dziś nie wygląda już tak jak przed laty, jej historia nadal robi wrażenie. O aptekarskich dziejach kurortu możemy dowiedzieć się dzięki materiałom opracowanym w ramach projektu Dawny Sopot. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowaniami dostępnymi na jego stronie internetowej.

___

(Za: www.dawnysopot.pl

Kamienica wzniesiona w ok 1903 r. w miejscu dawnej posiadłości Hotelu Kreisa. Aptekę pod Ortem przeniesiono z budynku przy dawnej ul. Pomorskiej, gdzie mieścił się pruski posterunek celny z I Wolnego Miasta Gdańska. Właścicielem kamienicy przy ul. Morskiej 21 oraz apteki aż do lat czterdziestych XX w. była rodzina Kunigsfeld.

Według książki adresowej z 1912 r. aptekarzem był Eugen Konigsfeld. Nie zmieniło się to aż do lat trzydziestych XX w. W 1922 r. w kamienicy zameldowanych było dziesięciu lokatorów oraz właściciel. W 1937 r. aptekę prowadził Georg Gachler. Oprócz właściciela Koningsfelda i aptekarza pod adresem ul. Morska 21 zameldowanych było 8 lokatorów, m.in. sprzedawca Franciszek Wrzeszcz, rentier Baranowski, dentysta Bruno Schart, sprzedawca konfitur Bahn oraz doktor medycyny Walter Jenssen.

Na parterze kamienicy znajdowała się również Kawiarnia Cesarska. W 1942 r. właścicielem kamienicy był Paul Krenzmer, a aptekę prowadził Kuno Venohr. Istniała tu także w tym czasie wspomniana Kawiarnia Cesarska, a w pozostałej części budynku zamieszkiwało ośmiu lokatorów. Pod koniec lat czterdziestych kamienicę skomunalizowano. Apteka pod Orłem do dnia dzisiejszego znajduje się w kamienicy pod adresem ul. Bohaterów Monte Cassino 37, a tytułowy orzeł znad wejścia przeniesiony został do okna apteki. 

Źródło: www.dawnysopot.pl

[ZT]16845[/ZT]

(Źródło: www.dawnysopot.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

astraastra

1 0

Nazwa Kawiarnia Cesarska jest błędną nazwą. Nie wywodzi się ona od tytułu manarchy niemieckiego
Kaiser = Cesarz, ale od nazwiska Josefa Kaisera. Był on twórcą ponad 1900 filii (stan na 1939 r.) w Europie kawiarni „Kaiser’s Kaffee Geschäft". Jedną z nich była właśnie ta przy Seestrasse (ul. Morska) 21 dziś BMC.
Obecnie dawny Kaiser’s Kaffee Geschäft działa pod nazwą Kaiser’s Tengelmann. 22:34, 07.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ABAB

0 0

Przed 1939 rokiem działała również apteka na rogu Monte Cassino i Niepodległości. Prowadził ją Paul Arendt, niemiecki farmaceuta. 15:05, 08.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%