Zamknij

To miejsce nie tylko na sezon. Czy warto zamieszkać w Sopocie - Jak się żyje w kurorcie?

15:45, 28.07.2020 P.S Aktualizacja: 15:43, 10.10.2022
Skomentuj Esopot.pl Esopot.pl

Według wielu jest jednym z najlepszych miejsc do życia na terenie naszego kraju. Rok w rok eksperci zwracają uwagę na wysoki poziom życia mieszkańców, piękną architekturę i bogactwo terenów rekreacyjnych. Morska bryza, porośnięte lasami morenowe wzgórza i potoki przecinające miasto tworzą atmosferę przyjazną spokojnemu życiu w samym sercu trójmiejskiej metropolii. Co sprawia, że coraz częściej Sopot przyciąga nie tylko turystów, ale i osoby chcące zamieszkać tu na stałe?
Sopot czy warto mieszkać - jak się mieszka

Czy warto zamieszkać w Sopocie - jak się żyje w kurorcie


Mieszkańcy doceniają przede wszystkim to, co decyduje o wyjątkowości Sopotu. Jest to miejsce, w którym ponad 100-letnie tradycje nadmorskiego uzdrowiska łączą się z nowoczesnymi trendami w kulturze, rekreacji czy aranżacji miejskich przestrzeni. W trakcie popołudniowych spacerów natkniemy się na wyszukane, secesyjne kamienice z przełomu XIX i XX wieku, zabytkowe wille z ogrodami czy nowoczesne kompleksy apartamentowców o wysokim standardzie.

Miasto zieleni - Jak się mieszka w Sopocie

Przez cały rok Sopot mieni się całą paletą barw dzięki roślinności, która pokrywa niemal 60% jego powierzchni. Łąki kwietne, nowe nasadzenia drzew i wciąż realizowane projekty zielone wpływają na komfort życia mieszkańców, a także umożliwiają ekologiczny, zrównoważony rozwój. W przeciwieństwie do centrów Gdańska i Gdyni, od których dzieli nas raptem kilkanaście minut podróży koleją, nie uświadczymy tu wielkomiejskiego gwaru i pośpiechu.
Fot P.Lęcki / Esopot.pl - Czy warto zamieszkać w Sopocie - czy warto kupić mieszkanie

Usługi, kultura i rozrywka - Jak się żyje w Sopocie

Na atrakcyjność Sopotu wpływa także dobry dostęp do publicznych szkół, przedszkoli i służby zdrowia. Atutami są tu też bliskość uczelni wyższych, mnogość restauracji z kuchniami całego świata, a także ogromne możliwości rozrywkowe dostępne przez cały rok.
Czy warto kupić mieszkanie - jak się żyje w Sopocie

Popularne festiwale w Operze Leśnej, dostęp do kin i teatrów, tory jeździeckie na Hipodromie czy szkółki żeglarskie stanowią o niepowtarzalnym uroku tego miejsca.

- Wszędzie rozciąga się ta charakterystyczna atmosfera prestiżu, która przyciąga ludzi zamożnych i znane osobistości. Do Sopotu zawsze ściągali artyści. To mekka dla ludzi poszukujących inspiracji. Wyjątkowy, ekskluzywny, o niezwykłej atmosferze - przekonuje Anna, nasza czytelniczka.

Z jednej strony ustronne aleje Sopotu Górnego i Kamiennego Potoku stanowią spokojną enklawę i miejsce wyciszenia, z drugiej strony popularny na całą Polskę deptak może dostarczyć całego mnóstwa wrażeń, przyciągając tych, którzy poszukują tu rozrywki na najwyższym poziomie. Warto jednak pamiętać o tym, że Sopot to nie tylko miejsca znane z kolorowych pocztówek. To także piękne tereny Sopotu Dolnego, Karlikowa i Brodwina. To różnorodność, dzięki której miasto jest atrakcyjne dla ludzi o bardzo różnych potrzebach.

Molo - symbol Sopotu - Atrakcje w Sopocie

Mieszkańcy kurortu doceniają również to, co przyciąga tak wielu turystów. Tłumy wczasowiczów przyjeżdżają do Sopotu m.in. po to, aby zobaczyć najdłuższe drewniane molo w Europie. Nie dziwi zatem, że dla sopocian ten popularny pomost to nieodłączny punkt na mapie codziennych spacerów. Dzięki karcie sopockiej regularne wizyty na molo są dostępne dla wszystkich mieszkańców kurortu bezpłatnie.

Z górnych pokładów zobaczymy nie tylko piękne widoki rozciągające się na panoramę Sopotu, pas nadmorski, a nawet okoliczny Gdańsk i Gdynię. To najlepszy punkt do obserwacji uroków całej Zatoki Gdańskiej. Przy dobrej widoczności sprawny obserwator będzie mógł zauważyć poprzecinaną delikatnymi falami, ogromną taflę morza czy wyłaniający się na horyzoncie kontur oddalonego o blisko 25 km Półwyspu Helskiego.

Część spacerowa licząca aż 511,5 m zwieńczona jest nowoczesną przystanią jachtową. Ta od 2011 roku odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających miłośników żeglarstwa. Składa się ona z sezonowej mariny dla jachtów oraz przystani pasażerskiej na głowicy mola. W obrębie przystani żeglarskiej znajduje się 40 miejsc dla większych łodzi o długości 10–14 m oraz 63 miejsca dla łodzi do 10 m.

Nie bez znaczenia pozostają także względy zdrowotne sprzyjające długim spacerom. Sopot jako uzdrowisko może pochwalić się bardzo czystym powietrzem. Warto przy tym zauważyć, że stężenie jodu na głowicy molo jest aż 2 razy większe niż na lądzie!
Molo Sopot - czy warto zamieszkać w Sopocie

Siła różnorodności - Czy warto zamieszkać w Sopocie

Podsumowując - Sopot jest dobrym miejscem do życia przede wszystkim przez swoją różnorodność. Znajdziemy tu zarówno spokojne przestrzenie idealne do błogiego wypoczynku, jak i miejsca tętniące życiem, dostarczające całego mnóstwa wrażeń. To wszystko sprawia, że każdego roku do kurortu ściągają kolejni przyjezdni, którzy oczarowani urokami miasta, decydują związać się z tym miejscem na dłużej.

Ile kosztuje mieszkanie w Sopocie? Czy warto kupić apartament?

Koszt nieruchomości w Sopocie zależny jest od wielu czynników. Duże znaczenie mają lokalizacja, powierzchnia, a także zastosowane rozwiązania budowlane. Mieszkanie z drugiej ręki może okazać się wielokrotnie tańsze niż lokale sprzedawane na rynku pierwotnym.

Ceny mieszkań w Sopocie rozpoczynają się już od około 215 000 tys. zł za małe (16 m2) mieszkanie w bloku na Osiedlu Przylesie. Zazwyczaj jednak podejmując decyzję o zakupie swoich czterech kątów, będziemy musieli przygotować się na większy wydatek. Za mieszkanie o powierzchni 25-40 m2 zapłacimy około 300-400 tys. zł na rynku wtórnym i 100-200 tys. zł więcej na rynku pierwotnym.

Wraz z metrażem wzrastają też ceny. I tak za mieszkanie o powierzchni 50-60 m2 będziemy musieli zapłacić już około 600-700 tys. zł. Są oczywiście również znacznie droższe oferty, sięgające niekiedy nawet miliona złotych (dwupokojowy apartament liczący 40 m2). Obecnym rekordzistą na rynku mieszkań na rynku wtórnym jest lokal oferowany przez biuro Tyszkiewicz Nieruchomości. Za mieszkanie o powierzchni 175 m2 położone w górnej części miasta, w zabytkowej kamienicy musielibyśmy zapłacić aż 1 699 000 zł. Pomimo tego, że kwota ta może robić ogromne wrażenie, to wciąż niewielki budżet, jeśli chcielibyśmy zakupić dom w nowym budownictwie. Najdroższe oferty wyceniono na 14 milionów złotych.

Przy lokalach z pierwszej ręki widełki cenowe mieszkań są równie duże. Ceny zaczynają się od około 400 tys. i sięgają ponad 2 milionów zł. Kwoty te jednak nie powinny być powodem do zdziwienia. Rynek nieruchomości w Sopocie jest jednym z najdroższych w Polsce. Miejsca ustępuje jedynie stolicy. 

#czy wart mieszkać #czy warto kupić mieszkanie #jak się żyje #sopot

[ZT]5046[/ZT]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

jak się żyje w sopocjak się żyje w sopoc

5 10

jako sopociak moge powiedziec ze cudownie, troche w sezonie ciezko ale takiego miejsca drugiego nie ma, polaczenia morza architektury, klimatu i zieleni, polecam każdemu kogos stać :) 15:51, 28.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SopociankaSopocianka

6 1

Juz bez przesady.
Tanie Bizancjum. 20:58, 12.08.2020


czy warto zamieszkaćczy warto zamieszkać

6 2

w gornym sopoce w spokijnej okolicy najlepiej z ogrodem :) tak sobie wymarzyłem ale nie mam 2 mln 09:18, 19.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ArekArek

0 0

Sopot jest najlepszy ! Dlatego też nie tani....ale na pewno warto tutaj żyć
11:47, 12.09.2020


zycie jak w madryciezycie jak w madrycie

3 1

mieszkam tu juz 20 lat, w lecie jest cieko ale mozna omijac monciak, miajaja wakacja i robi sie cudownie, nie zamienie tego miesca na rzadne inne 18:48, 31.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgaAga

2 0

Myślałam o zakupie mieszkania ale te ceny!!! To porażające, 15tys. za m kw. Pomyślę o Gdyni. Taniej i bliziutko 17:20, 01.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy kupić mieszkanieczy kupić mieszkanie

3 2

takie pytanie zadalam sobie rok temu, udalo sie i nie zaluje, ceny wyzsze ale to jedyne takie miejsce w polsce, tu juz nic nie stanieje a klimat jest wyjatkowy :) 13:29, 02.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%