Zamknij
REKLAMA

Antysmogowe łąki kwietne w Sopocie. "To nie tylko moda, a konieczność" [FOTO]

15.22, 22.07.2020 J.F Aktualizacja: 23.10, 14.11.2020
Skomentuj
REKLAMA

Łąki kwietne w tym roku w Sopocie zajmują łącznie przestrzeń ok 900 m². Ponad 800 m² powstało przy Alei Niepodległości, od skrzyżowania z ulicą Zamkowa Góra do granicy z Gdynią – jako pas zieleni pomiędzy jezdnią w stronę Gdyni a chodnikiem. W tym pasie posadzone zostały lipy, następnie została rozścielona ziemia żyzna i wysiano nasiona łąki kwietnej. Nasiona to specjalna mieszanka około 40 gatunków i odmian roślin jednorocznych i wieloletnich. A są to m.in.: krwawnik, złocienie, klarkia, krwawnica, rumianek, mak, pięciornik, lepnica, dziewanna i wiele, wiele innych.

Drugim „kwietnym” miejscem jest trawniki przed Muzeum Archeologicznym od strony ulicy Haffnera. Łąka zajmuje łącznie ok 140 m². Tu wybrano inną metodę uprawy, tzn. roczny trawnik został przekopany mechanicznie, darń wygrabiono – i w tak przygotowany teren wysiano nasiona mieszanki łąki kwietnej.  Jak łatwo zauważyć, efekt jest inny, nasiona muszą konkurować z darnią i użyto mniej nasion. Ale również zachwyca.

W tym roku łąki prawdopodobnie nie będą koszone. Liczymy, że nasiona wysieją się i w przyszłym roku będziemy znów oglądać piękno kwitnących ziół, bylin i kwiatów jednorocznych.

- Łąki kwietne to nie tylko moda, a konieczność. Działają one antysmogowo. Rosnące na nich rośliny znacznie lepiej wyłapują pyły pochodzące ze spalin i ścierania opon niż trawy. Obniżają też koszty utrzymania dróg - ograniczenie koszenia do dwóch zabiegów w roku. Dzięki dłuższym i bardziej rozbudowanym korzeniom gromadzą i zatrzymują wodę opadową w glebie. Przez co przeciwdziałają powodziom, podtopieniom i zalewaniu dróg.  A poza tym pięknie wyglądają – informuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

 

zdjęcia: Fotobank.PL/UMS

 Polecane : Krzywy domek Sopot / Czy warto kupić mieszkanie w Sopocie 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

BubuBubu

2 0

Super! Piękne i pożyteczne. 21:53, 22.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LunaLuna

0 0

Takie rozwiązanie powinno być wprowadzone w każdym mieście. 16:44, 25.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%