Kobieta z anielskimi skrzydłami stoi w morskiej wodzie o wschodzie słońca. Fot. Joanna S-Grzybowska Photography Love
Już 31 maja 2026 roku o godz. 04:19 sopocka plaża przy wejściu nr 28 stanie się miejscem wyjątkowego spotkania ludzi, którzy chcą rozpocząć dzień od gestu solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia. „1000 Aniołów o wschodzie słońca” to 7. edycja charytatywnej inicjatywy Morze Aniołów na rzecz podopiecznych Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom. Udział może wziąć każdy. Wystarczy rejestracja, symboliczna wpłata i gotowość, by tego poranka być częścią wspólnoty dobra. Zapisy wciąż trwają.

Morze Aniołów po raz kolejny zaprasza mieszkańców Sopotu, Trójmiasta i wszystkich, którym bliska jest idea pomagania, na wspólne wejście do Bałtyku o wschodzie słońca. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w niedzielę, 31 maja 2026 roku, dzień przed Dniem Dziecka.
Symbolika jest tu szczególnie ważna. Uczestnicy spotkają się, by wesprzeć dzieci objęte opieką Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom, ich rodziny oraz osoby mierzące się ze stratą. Organizatorzy podkreślają, że najważniejsza nie jest sama kąpiel w morzu, lecz obecność, intencja i wspólne działanie.
::addons{"type":"youtube","url":"https://www.youtube.com/shorts/441Bf6jfANQ"}
Każdy, kto chce zostać jednym z „Aniołów”, może zarejestrować się na stronie www.morzeaniolow.pl. Po dokonaniu wpłaty rejestracyjnej uczestnicy otrzymują swój anielski numer.

Choć kulminacyjnym momentem wydarzenia jest wspólne wejście do Bałtyku, organizatorzy zaznaczają, że nie jest ono obowiązkowe. Można przyjść, wesprzeć akcję, być razem z innymi i przeżyć ten poranek na własnych zasadach.
Dla wielu osób kontakt z zimnym morzem o świcie jest jednak ważnym doświadczeniem, symbolem odwagi, wspólnoty, uważności i solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Morze Aniołów od lat buduje społeczność wokół codziennego doświadczania natury, kąpieli w Bałtyku, zdrowych praktyk i pomagania innym.
Jak przypominają twórcy inicjatywy:
„Nigdy nie wiesz, kto dla Ciebie stanie się Aniołem, a dla kogo staniesz się nim Ty”.

Morze Aniołów ma już za sobą sześć edycji. W poprzednich latach dzięki zaangażowaniu uczestników udało się zebrać łącznie ponad 235 tys. zł. W 2025 roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 1600 osób.
Akcja, która zaczynała się jako lokalna inicjatywa ludzi spotykających się o świcie nad morzem, dziś łączy uczestników także poza Sopotem, w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Wspólnym mianownikiem pozostaje prosty gest zaangażowania i wsparcia dla rodzin hospicyjnych.
Po wejściu do morza uczestnicy zostaną zaproszeni na sopockie molo, gdzie w ramach Dni Kurortu odbędą się koncerty przygotowane specjalnie na tę okazję.
O godz. 6:00 rozpocznie się koncert chóralny „Symfonia Anielskich Serc”. Wystąpi ponad 50 chórzystów z dwóch zespołów: Chóru Uniwersytetu SWPS w Sopocie pod dyrekcją Pawła Nodzaka oraz Chóru Kameralnie pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk.
Finałem tej części będzie wykonanie utworu „Morze Aniołów”, stworzonego specjalnie na tę okazję przez Michała Kowalonka, wokalistę, kompozytora i autora tekstów, znanego m.in. z zespołów Snowman i Myslovitz. Piosenka stała się motywem przewodnim 7. edycji wydarzenia i muzyczną opowieścią o wspólnocie, nadziei oraz czułości wobec tych, którzy potrzebują pomocy.
Drugą część porannego koncertu stworzą Monika Borzym i Marta Zalewska. To spotkanie dwóch wyrazistych osobowości muzycznych, które połączą jazzową wrażliwość z autorskim, wielogatunkowym brzmieniem.
Monika Borzym od lat należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek jazzowych. Ceniona jest za emocjonalne interpretacje, muzyczną dojrzałość i charakterystyczną barwę głosu. Marta Zalewska to wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów, swobodnie poruszająca się między różnymi stylami, sceną koncertową, teatrem i projektami literacko-muzycznymi.

31 maja 2026 roku, plaża w Sopocie — wejście nr 28
Organizatorzy zachęcają, by w tym roku wejść do morza w sukienkach, spódnicach lub spodenkach we wszystkich kolorach morza.
Dochód z rejestracji wspiera Fundację Hospicjum Pomorze Dzieciom. To organizacja pozarządowa prowadząca hospicjum domowe dla dzieci, hospicjum perinatalne oraz centrum wsparcia po stracie.
Jej misją jest kompleksowa opieka nad nieuleczalnie chorymi dziećmi, ich rodzinami i osobami w żałobie. W praktyce oznacza to pomoc medyczną, emocjonalną i społeczną tam, gdzie rodziny mierzą się z najtrudniejszymi doświadczeniami.

Organizatorami wydarzenia są Fraktal Sopocki i Morze Aniołów. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Patronami medialnymi są Dzień Dobry Sopot – eSopot.pl, Radio Gdańsk i Trójmiasto.pl. Partnerami wydarzenia zostali: Hospicjum Pomorze Dzieciom, MOSiR Sopot, HKozera.music, Kino Helios oraz Sopocki WOPR.
Zapisy trwają na stronie www.morzeaniolow.pl. Czasem, żeby pomóc, wystarczy pojawić się o świcie i stać się dla kogoś Aniołem.
::news{"type":"see-also","item":"41586"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Władze Sopotu podsumowały dwa lata kadencji
dlatego na Panią Makaronową nie zagłosuję
autobus 122 na LOTNI
16:03, 2026-05-09
Opłata za parkowanie w Sopocie. Nie licz na ulgę
Co, za dużo macie turystów? Super! Właśnie straciliście dwoje. Jest tyle pięknych miejsc bad Bałtykiem gdzie nie zdzierają z człowieka za samo "bycie". Zobaczycie jak szybko usłyszycie słowa "wdzięczności" od restauratorów i operatorów lokalnych atrakcji.
Dzidziapiernik
10:51, 2026-05-09
Kto pokieruje Goyki 3 Art Inkubatorem w Sopocie?
Fantastyczne miejsce na mapie Sopotu. A czepianie sie jednej nagiej figury ukrytej w krzakach to chore. I co sie stanie dziecku jak ja zobaczy? Lol. Czyli dzieciaka nie można zabrać do Paryża, Rzymu czy choćby na plażę.
M
10:05, 2026-05-09
Tusk odpowiada na protest pod swoim domem w Sopocie
Pod domem Kaczora JK protestować: Kali zadowolony. Pod domem Kaczora DT protestować: to niedobra jest. Lepsze o tem nie wspominać.
Rewers
09:23, 2026-05-09