W tym roku Nagroda Sopocka Muza w dziedzinie kultury i sztuki została przyznana prof. Elżbiecie Rosińskiej, pedagog związanej z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Maksymilian Kacperski, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, otrzymał Muzę dla młodych twórców. Nagrody, podczas koncertu Polskiej Filharmonii Kameralnej, wręczyła Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Sopotu – Sopockich Muz, miała miejsce 11 października 2024 r. podczas koncertu „Belle Époque” Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, który odbył się w Sali Słonecznej przy ul. Mamuszki 14. Nagrody przyznano za rok 2023.
Sopocką Muzę w dziedzinie kultury i sztuki otrzymała prof. dr hab. Elżbieta Rosińska, akordeonistka, pedagog, sopocianka od niemal 30 lat, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem tak znakomitych artystów jak: Mogens Ellegaard, Stefan Hussong, Mie Miki, Friedrich Lips, Matti Rantanen. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii, we Włoszech. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów, m.in. K. Olczaka, M. Gordiejuka, K. Naklickiego, P. Słopeckiego, J. Mądrawskiego, K. Cieślika, A. Rocławskiej-Musiałczyk, B. Dowlasza, J. Pawlaka, Z. Pniewskiego. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach „Ruchu Muzycznego'', „Przeglądu Muzycznego'', „Twojej Muzy'' oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę „Polska literatura akordeonowa 1955-1996”. Przez ponad 20 lat organizowała letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie, czyli Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe. Jej nagrania ukazały się na wielu płytach. Była kilkukrotnie stypendystką Miasta Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.
Prof. Rosińska koncertuje jako kameralistka w duecie z fagocistą Mirosławem Pachowiczem, w Trio Sopot ze skrzypaczką Małgorzatą Skorupą i wiolonczelistką Anną Sawicką, w duecie akordeonowym z Krzysztofem Olczakiem. Jest zapraszana do jury konkursów krajowych i zagranicznych. Wypromowała 9 doktorów, była wielokrotnie recenzentką w postępowaniach habilitacyjnych i profesorskich. Jej studenci byli laureatami wielu ogólnopolskich i zagranicznych konkursów akordeonowych.
Sopocka Muza dla młodych twórców trafiła do Maksymiliana Kacperskiego, absolwenta Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Laureat jest założycielem kolektywu „Trzymaj” i projektantem graficznym. Od 10 lat sukcesywnie pracuje nad swoimi umiejętnościami fotograficznymi i nie tylko. Nie boi się podejmować nowych wyzwań, dlatego równie dobrze rozwija się w projektowaniu graficznym, ilustracji, malarstwie, produkcji filmowej, a od niedawna także w branży muzycznej. Jego pasja do fotografii i projektowania graficznego idzie w parze z zainteresowaniem tożsamością marki, tworzeniem jej historii i estetyki.
Wystawy w 2023: Grand Press Photo 2023 / Park Hestii Sopot, C.H Galaxy Szczecin (wystawa zbiorowa), Somewhere between the world & all the other things I've loved / Spokój Festiwal, Art'em all 3 Wielki przegląd twórczości ASP Gdańsk / Plenum Gdańsk (wystawa zbiorowa). Nagrody i wyróżnienia: 1. miejsce - #pocztowkazwakacji / Muzeum Architektury we Wrocławiu (2023), Nominacja do Grand Press Photo 2023 w kategorii Młoda Polska - zdjęcie pojedyncze (2023).
Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu w dziedzinie nauki, kultury i sztuki została ustanowiona w 1974 roku na wniosek środowisk twórczych. Od 1993 roku nosi ona nazwę „Sopocka Muza” i przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, a w szczególności za realizację wybitnego dzieła filmowego, fotograficznego, literackiego, choreograficznego, teatralnego, plastycznego etc. Ponadto nagradzane są szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i promocji miasta Sopotu a także wieloletnia wybitna działalność społeczno-kulturalna.
[ZT]27562[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz