Lato coraz bliżej, a sopockie fontanny przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów spragnionych ochłody. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niewłaściwe korzystanie z instalacji wodnych może być niebezpieczne dla zdrowia. Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący tego, jak nie korzystać z fontann w Sopocie, oparty na zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sopocie.
Fontanny miejskie, choć kuszą możliwością ochłody w upalne dni, nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w nich płynie w obiegu zamkniętym, co oznacza, że nie jest regularnie wymieniana. W efekcie mogą w niej znajdować się bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli oraz inne drobnoustroje chorobotwórcze. Kontakt z tą wodą może prowadzić do ostrych zatruć pokarmowych, zapalenia spojówek, schorzeń dróg oddechowych, stanu zapalnego dróg moczowych i pęcherza, reakcji alergicznych, grzybic i innych chorób skóry.
Woda w fontannach miejskich nie nadaje się do spożycia. Choć może wydawać się czysta, zawiera wiele niebezpiecznych bakterii i zanieczyszczeń. Picie takiej wody grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym infekcjami żołądkowo-jelitowymi oraz zatruciami pokarmowymi.
Wielu mieszkańców i turystów nieświadomie korzysta z fontann do mycia rąk, twarzy, a nawet nóg. Niestety, takie praktyki są niebezpieczne dla zdrowia. Woda w fontannach może przenosić drobnoustroje wywołujące infekcje skórne, zapalenie uszu oraz inne schorzenia. Co więcej, zdarza się, że osoby bezdomne opłukują w nich rany, a zwierzęta, takie jak psy, ptaki czy nawet szczury, korzystają z fontann, aby załatwiać w nich swoje potrzeby fizjologiczne, co dodatkowo zwiększa ryzyko skażenia wody.
Przebywanie w pobliżu fontanny, zwłaszcza gdy tworzy się aerozol wodny, również może być niebezpieczne. Wysoka temperatura wody sprzyja rozwojowi bakterii Legionella, które mogą powodować legionellozę – poważną chorobę dróg oddechowych. Unikaj więc bezpośredniego kontaktu z wodą i staraj się nie wdychać aerozolu tworzonego przez fontannę.
W 2022 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sopocie zalecił umieszczenie tablic informacyjnych przy fontannach, informujących o zakazie kąpieli i spożywania wody. Niestety, do dziś tablice nie stanęły w widocznych miejscach, a wielu mieszkańców i turystów ignoruje ostrzeżenia. Dla własnego bezpieczeństwa oraz zdrowia bliskich przestrzegaj zaleceń służb sanitarnych.
Jak podkreśla GIS, kontakt z wodą z fontann może prowadzić do wielu groźnych chorób. Na ich zgubne oddziaływanie najbardziej narażone są dzieci oraz osoby z obniżoną odpornością. Ryzykują one zachorowaniem na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, grzybicę, a także wiele innych groźnych dla zdrowia przypadłości. Woda może przenosić bakterie E. coli, enterowirusy, norowirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze, takie jak Giardia i Cryptosporidium.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot, apelujemy o ostrożność i korzystanie z fontann zgodnie z ich przeznaczeniem. Pamiętajmy, że fontanny to przede wszystkim elementy ozdobne, które mają upiększać nasze miasto, a nie miejsce do kąpieli czy mycia się.
Miejmy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem uda nam się zwiększyć świadomość na temat zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z fontann i tym samym poprawić bezpieczeństwo w naszym pięknym mieście.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz