Zamknij

Jacek Bendykowski o przyszłości UE. Zielony Ład - więcej plusów czy minusów?

Materiał wyborczy opłacony przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska + 11:00, 05.06.2024 Aktualizacja: 11:36, 05.06.2024
Skomentuj Fot. Jacek Bendykowski - Facebook Fot. Jacek Bendykowski - Facebook

Zielony Ład to jedna z najbardziej ambitnych i kontrowersyjnych inicjatyw Unii Europejskiej. Celem programu jest przekształcenie Europy w pierwszy neutralny dla klimatu kontynent do 2050 roku, poprzez szeroko zakrojone reformy ekologiczne i gospodarcze. Program budzi wiele emocji i pytań: czy przyniesie więcej korzyści, czy może jednak strat? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje Jacek Bendykowski, kandydat do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Kim jest Jacek Bendykowski?

Jacek Bendykowski urodził się 29 kwietnia 1967 roku w Gdańsku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz doświadczonym prawnikiem, specjalizującym się w realizacji dużych projektów inwestycyjnych. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1990 roku, a od 2016 roku pełni funkcję prezesa Fundacji Gdańskiej. Był również radnym Miasta Gdańska oraz Sejmiku Województwa Pomorskiego, gdzie pełnił rolę przewodniczącego klubu PO.

W przeszłości dał się poznać jako człowiek od polityki zagranicznej. Od 1989 zajmował się się współpracą międzynarodową – wpierw młodych polityków, później partii. Przeszedł wszystkie szczeble od wiceprezesa European Democrat Students, przez Audytora EDS, European Coordination Burreau, wiceprezesa European Young Conservatives, wiceprezesa International Young Democrat Union, po Członka Biura Politycznego EPP (Europejskiej Partii Ludowej). Współtworzył program partii, a także zasiadał w komisji zajmującej się przyjmowaniem nowych członków.

Jakiej Unii Europejskiej potrzebujemy?

Fot. Pixabay

Celem Jacka Bendykowskiego jest odbudowanie pozycji Polski w Unii Europejskiej. Jego zdaniem skuteczna polityka zagraniczna to zdolność do budowania koalicji większościowych oraz nadawanie tonu integracji europejskiej. Jego najważniejsze zainteresowania to bezpieczeństwo zewnętrzne UE, polityka migracyjna, polityka klimatyczna oraz pogłębiona integracja i decentralizacja państw. Bendykowski uważa, że kluczowe jest racjonalizowanie polityki klimatycznej oraz zwiększenie kompetencji regionów.

Plusy Zielonego Ładu

Jacek Bendykowski podkreśla, że Zielony Ład przynosi wiele korzyści, które mogą odmienić życie obywateli na lepsze. Wśród najważniejszych plusów wymienia:

  • czystsze powietrze – dzięki redukcji emisji zanieczyszczeń poprawi się stan zdrowia mieszkańców;
  • gigantyczne inwestycje na Pomorzu w energetykę wiatrową, które mogą sięgnąć 700 miliardów złotych;
  • obniżenie cen energii poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii;
  • uniezależnienie się od paliw kopalnych, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne;
  • szybki rozwój technologiczny – nowoczesna i konkurencyjna gospodarka;
  • przyśpieszenie rozwoju transportu publicznego, co poprawi mobilność i zmniejszy korki;
  • ochronę europejskiego przemysłu poprzez wprowadzenie granicznego podatku węglowego na towary spoza UE.

Minusy Zielonego Ładu

Mimo licznych korzyści, Jacek Bendykowski nie pomija również wyzwań związanych z Zielonym Ładem. Wskazuje na kilka kluczowych minusów:

  • Niesprawiedliwy obowiązek redukcji zużycia pestycydów o 50%, który nie uwzględnia różnic między państwami w intensywności nawożenia.
  • Nierealne próby ograniczenia silników spalinowych w samochodach, co może zaszkodzić przemysłowi motoryzacyjnemu.
  • Zbyt mała ochrona europejskiego rynku przed importem z krajów, które emitują najwięcej CO2.

Bilans korzyści i strat

Fot. Pixabay

Jacek Bendykowski uważa, że Zielony Ład, mimo swoich wad, jest kierunkowo słusznym i potrzebnym projektem.

"Zalety trzeba utrzymać, a szkodliwe rozwiązania mądrze zweryfikować" – podkreśla.

Dzięki doświadczonej i kompetentnej delegacji w Parlamencie Europejskim możliwe jest wypracowanie takich zmian w Zielonym Ładzie, które w należyty sposób zabezpieczą interesy polskich przedsiębiorców i rolników.

Postaw na doświadczenie

Bendykowski zaznacza, że Polska do 2015 roku skutecznie redukowała emisję CO2 i mieściła się w celach unijnych. Po znaczącej redukcji w 2022 roku, mamy duże szanse spełnić wymagania „Fit for 55”. Jego doświadczenie i zaangażowanie w politykę krajową i zagraniczną mogą okazać się kluczowe w dalszym rozwoju ekologicznych inicjatyw w Unii Europejskiej. Dlatego 9 czerwca 2024 roku, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, postaw na doświadczenie i kompetencje. Wybierz kandydata, który rozumie wyzwania związane z Zielonym Ładem i ma jasny plan na przyszłość. Wybierz Jacka Bendykowskiego, aby wzmocnić głos Polski w Europie i wspólnie pracować nad lepszą, bardziej zrównoważoną przyszłością.

Więcej informacji:

 

Materiał wyborczy opłacony przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska.

(Materiał wyborczy)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SopociakSopociak

2 0

Nic ci chłopie nie pomoże, wasza partia popiera te zielone łady, więc się nie wywiniecie z odpowiedzialności

15:58, 06.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%