Zamknij

Ta tragedia wstrząsnęła Polską! Sopockie escape roomy pod kontrolą

20:21, 08.01.2019 | Przemysław Szczygieł
REKLAMA
Skomentuj

Miały rozwiązać szereg zagadek, aby wydostać się z pokoju. Zginęły w pożarze. Wypadek w koszalińskim escape roomie doprowadził do śmierci grupy pięciu nastolatek. W wyniku poparzeń ucierpiał także jeden z domniemanych pracowników obiektu. W odpowiedzi na tę tragedię Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało kontrole we wszystkich escape roomach w kraju.

Zasady gry

W Trójmieście działa około trzydziestu obiektów oferujących rozgrywkę według modelu Escape The Room. Uczestnicy gry muszą w określonym czasie rozwiązać zadania, odnaleźć klucz i wydostać się z pokoju. Nad bezpieczeństwem zabawy czuwa Mistrz Gry, nadzorujący poczynania klientów. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to bezpieczna forma rozrywki. Mimo regulaminów i pouczeń, które mają zapewnić uczestnikom gry komfort i bezpieczeństwo, dochodzi do uchybień.

Liczy się bezpieczeństwo

Według ustaleń policji w koszalińskim pokoju zagadek nie dotrzymano odpowiednich standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jako przyczyny pożaru wymienia się między innymi prowizoryczną instalację grzewczą, a także otwarte źródło ognia w pobliżu butli z gazem. Właściciele trójmiejskich escape roomów utrzymują, że oferowana przez nich rozrywka jest w pełni bezpieczna i podobna sytuacja nie może zaistnieć.

Stosowane zabezpieczenia obejmują między innymi oznaczone lampami drogi ewakuacji, czujniki dymu, elektroniczne zamki, głośniki pożarowe czy też przyciski alarmujące ewentualny atak paniki. W pokojach wykorzystywanych do gier zazwyczaj jest zainstalowany monitoring, dzięki któremu pracownicy danego obiektu mogą kontrolować przebieg każdej rozgrywki.

Kontrole przeciwpożarowe w Sopocie

To, czy rzeczywiście standardy zabezpieczeń są odpowiednie we wszystkich tego typu obiektach w Trójmieście, sprawdzą funkcjonariusze straży pożarnej. Pierwsze kontrole na terenie kraju rozpoczęły się już w ubiegły piątek. W Sopocie dotyczą one takich lokali jak Busters Escape Rooms, Exitplan czy też zamknięty dzień po tragedii koszalińskiej Dom Strachów Bloody Basement - Krwawa Piwnica.

Jak informuje nas st. kpt. Łukasz Płusa – rzecznik prasowy KW PSP Gdańsk,

"zgodnie z poleceniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Joachima Brudzińskiego kontrole w tego typu obiektach w województwie pomorskim rozpoczęły się w dniu 5 stycznia 2019 r. Na terenie miasta Sopot 4 podmioty gospodarcze prowadzą działalność związaną z „Escape room”. Przeprowadzane czynności kontrolno-rozpoznawcze  mają na celu sprawdzenie warunków bezpieczeństwa pożarowego, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • kontroli warunków ewakuacji,
  • kontroli wymaganych okresowych przeglądów instalacji użytkowych (instalacja gazowa, elektryczna, przewody wentylacyjne i kominowe),
  • wyposażeniu lokalu w sprzęt gaśniczy,
  • sprawdzeniu możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym możliwości dojazdu do obiektu samochodów straży pożarnej.

Kontrole będą prowadzone przez kolejne dni."

 

 

zdj.Exitplan/googlemaps

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone