Zamknij

Kurort do poprawy? Sopot w świetle projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego [OPINIA]

14:10, 21.11.2023 . Aktualizacja: 14:11, 21.11.2023
Skomentuj

Sopot to jeden z najpopularniejszych kurortów w Polsce. Miasto słynie z pięknej plaży, zabytkowej architektury i bogatego życia kulturalnego. Jednakże, jak każde miasto, Sopot również ma swoje problemy. Które z nich szczególnie przykuwają uwagę mieszkańców i jak ich zdaniem można by je rozwiązać?

Odpowiedzi na te pytania, przynajmniej częściowo może udzielić nam Budżet Obywatelski. W 13. edycji BO, która zakończyła się 28 września 2023 r., zgłoszono 139 projektów, z których 12 zostało wybranych do realizacji. Chcielibyśmy jednak zauważyć, że nie tylko one zasługują na uwagę. Na podstawie projektów zgłoszonych przez mieszkańców, możemy umownie wyodrębnić kilka kategorii problemów.

Problemy infrastrukturalne

Do najczęściej zgłaszanych problemów tego rodzaju należą: zły stan niektórych dróg (np. Piaskowa, Okrężna, Sienkiewicza), chodników (np. przy ul. Grunwaldzkiej czy Łużyckiej) czy miejskich schodów (np. przy ul. Obrońców Westerplatte i Winieckiego), brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych, niska dostępność toalet publicznych w niektórych rejonach miasta, niewystarczająca liczba koszy na śmieci czy potrzeba wymiany oświetlenia.

Problemy z bezpieczeństwem

[ZT]19703[/ZT]

W ramach Budżetu Obywatelskiego sopocianie wskazują także na to, jakie problemy z bezpieczeństwem, wymagałyby ich zdaniem rozwiązania. Mowa tu m.in. o walce z nielegalnymi graffiti, które zaburzają estetykę miejską, dostępie do należytej opieki zdrowotnej (ambulatorium chirurgiczne, wyposażenie przychodni w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w sprzęt diagnostyczny), rozwijaniu systemu monitoringu miejskiego czy lepsze wyposażenie służb (np. Straży Miejskiej w fotopułapki).

Problemy środowiskowe

Odrębną kategorię stanowią problemy dotyczące terenów zielonych. Sprawami budzącymi żywe zainteresowanie mieszkańców są m.in.: gospodarowanie lasem i parkami, nowe nasadzenia, zabiegi pielęgnacyjne, potrzeba cięć sanitarnych we wskazanych miejscach, ochrona skarpy przy ul. J. Winieckiego czy konieczność rewitalizacji wybranych miejsc rekreacji (m.in. Morskie Oko, Lisie Wzgórze, Staw Mazowiecki czy Lasek Karlikowski). Popularnością cieszą się także rozmaite projekty ekologiczne wspierające recykling (jak chociażby butelkomaty) czy dobrostan zwierząt (sterylizacja, kastracja i czipowanie psów i kotów, dystrybutory zdrowej karmy dla ptactwa).

Warto posłuchać mieszkańców

Jak widać, mieszkańcy Sopotu zwracają uwagę na różnorodne problemy, które ich zdaniem wymagają rozwiązania. Te, które wymieniliśmy to tylko nieznaczna ich cześć. Ważne jest, aby władze miasta wzięły pod uwagę te głosy i podjęły działania w celu poprawy sytuacji we wskazanych obszarach. Bądź co bądź nawet te projekty, które nie zwyciężyły w żadnej edycji BO, nadal są sygnałem od sopocian a propos tego, co można by jeszcze poprawić. Dlatego warto współpracować z mieszkańcami w celu identyfikacji i priorytetyzacji ich potrzeb. A co Wy byście dodali do tej listy spraw do załatwienia? Swoimi przemyśleniami koniecznie podzielcie się w komentarzach.

[ZT]19910[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

..

0 1

Bobry niszcza wielkie, stuletnie drzewa przy stawie przy Mazowieckiej. Az serce boli, kiedy sie na takie pseudoporzadki patrzy ... 14:43, 21.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%