Zamknij

Wojna światów czy egzotyka? Sopocki folklor na Boże Ciało

13:45, 13.06.2023 Emil Bogumił Aktualizacja: 15:11, 13.06.2023
Skomentuj

Choć Sopot zapomniał już o długim weekendzie, nie milkną jego echa w mediach społecznościowych. Wszystko zaczęło się niewinnie. Jeden z redaktorów portalu esopot.pl umieścił w sieci krótkie wideo przedstawiające procesję Bożego Ciała w centrum miasta. W opisie wydarzenia znalazło się słowo „egzotyczna”. Jeden wyraz wywołał olbrzymią dyskusję. Rozpoczęła się odwieczna tyrada wyzwisk – od chrystianofobów do zacofanych ze średniowiecza.

Tłumy na procesji Bożego Ciała w Sopocie. Zagraniczni turyści wyglądali na bardzo zaskoczonych „egzotyczną” dla nich uroczystością – brzmiała dla wielu kontrowersyjna zajawka towarzysząca materiałowi wideo.

W dyskusji wzięli udział internauci z całej Polski. Portal stał się dla jednych chrystianofobiczny, kontrowersyjny, nie posiadający szacunku do tradycji. 

Jaką egzotyczną? Święto obchodzone w Polsce od 1320. A ustanowione jeszcze wcześniej. W wielu miejscach na świecie jest również obchodzone. Nie ma w tym nic egzotycznego. W Niemczech nazywa się Fronleichnam a w Chorwacji Tijelovo. Obchodzone jest nawet w Boliwii. Warto mieć szacunek do tradycji – brzmi jeden z najpopularniejszych komentarzy.

Druga strona medalu również krytykowała. Nie redaktora, a uczestników katolickiej uroczystości.

Nie dziwię się turystom. Też mnie zaskakuje, że w XXI wieku ludzie uczestniczą w tych ciemnogrodzkich pochodach i się ośmieszają. Cała Europa się z nas śmieje, że jesteśmy ciemnym narodem – czytamy w jednym z komentarzy.

Obie strony dyskusji okopały się wokół założeń własnej tezy. Materiał dokumentujący dla jednych religijne, dla innych po prostu kolorowe wydarzenie wywołał oburzenie. Do uznania własnej racji wykorzystali go m.in. niespełnieni sopoccy aktywiści. Nie wnieśli nic nowego, dalej okopywali się we własnych fortyfikacjach. 

Nikt nie zastanowił się jednak nad znaczeniem samego słowa „egzotyczny”. Za słuszne przyjęto jedynie tożsame z obcym, cudzoziemskim, niepochodzącym z naszego kraju. Stało się tak, choć do przedstawionego materiału i całości opisu pasuje również egzotyczny, czyli niezwykły, niecodzienny, ciekawy. To nie mój wymysł. Takiego samego zdania są twórcy Słownika Języka Polskiego.

Czy nie jest tak, że sopocka procesja Bożego Ciała jest właśnie niecodzienna i osobliwa. Mało jest miejsc na świecie, gdzie turyści oraz lokalsi mogą oglądać obrządki religijne i osoby jedzące śniadanie oraz pijące piwo w ogródkach gastronomicznych. I to wszystko w jednej chwili. Każdy może być elementem wybranego przez siebie świata. Choć rządzący Polską często twierdzą inaczej, mamy do tego prawo i picie piwa tuż przy procesji nie jest przejawem chrystianofobii.

Sopot ma to do siebie, że łączy światy, kultury i tradycje. Jest otwarty dla wszystkich. Katolicy na Ulicy mogą chwalić Jezusa koło ogródków z Aperolem. Wracający z rezurekcji witają wychodzących z klubów nocnych. Babcia wychodząca na pasterkę mija wnuczkę, która z chłopakiem idzie do Krzywego Domku. To taki nasz sopocki folklor.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Morfeusz Morfeusz

13 0

Tylko ktoś totalnie wyobcowany z polskości i szacunku do Polaków mógł popełnić ten artykuł. Szkoda słów. Chcecie tylko judzić jednych na drugich. Plus zlecenia od platformy na reklamy Słońca Peru i promocja Kudłatej na nowego prezydenta Sopotu. Cały portal w pigułce. 16:25, 13.06.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzujnyCzujny

2 0

Taka prawda. 20:28, 13.06.2023


PiotrPiotr

5 0

Niestety odebraliście mi możliwość wypowiedzenia się w waszej grupie na Facebooku.
Zablokowaliście mnie. 18:56, 13.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

erykeryk

2 1

Zamieniliście słowo egzotyka na folklor. Procesja Bożego Ciała to święto religijne 15:29, 14.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%