Zamknij

Czy warto zamieszkać w Sopocie? Na mapie nie znajdziemy podobnych miast

11:07, 24.05.2023 Emil Bogumił Aktualizacja: 11:11, 24.05.2023
Skomentuj

"Zapomnieli o mieszkańcach", "zdzierają kasę z turystów", "betonują moje miasto" i moje ulubione "w tej zieleni jest za mało kolorów". W Sopocie da się usłyszeć głosy negatywnie nastawionych do ostatnich zmian zauważalnych w kurorcie. W dyskusjach biorą także udział osoby, które opuściły miasto wiele lat temu i krytykują "na odległość". Takie opinie stanowią jednak mniejszość? Dlaczego? Mimo wytykania wielu wad, Sopot zmierza w odpowiednim kierunku.

Sopot zawsze był wyjątkowym miejscem na mapie Polski, także wtedy, gdy takiego kraju na mapie nie było. Powstał jako forma miasta "premium", stworzonego nie tylko z myślą o mieszkańcach, ale również kuracjuszach, wczasowiczach, turystach. W minionej epoce dworki budowały tutaj osoby, które chciały pokazać, że stać ich na lokum nad morzem. W latach 90. XX wieku, a więc w wolnej Polsce, niewiele się zmieniło. Sopot został miejscem "premium". Ma to również przełożenie na wysokie ceny mieszkań. Oskarżanie o to kogokolwiek, należy rozpocząć od wskazania winnych sprzed wieków. 

Jeśli zdecydujemy się zostać w Sopocie, powrócić do niego po latach lub przeprowadzić się, miasto mocno się nam odwdzięczy. Oczywiście, nie jest to centrum życiowe idealne dla każdego. Osobę przed 30. rokiem życia kurort może przyciągnąć rozrywką, kulturą, dbałością o środowisko i dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Miasto stara się także, by do listy haseł dodać rozwinięte budownictwo komunalne oraz opiekę w szkołach i przedszkolach na odpowiednim poziomie. Jak plany Sopotu zweryfikowała rzeczywistość?

Na tle Polski i Europy Sopot jest świetnie rozwiniętą miejscowością. Przez umiejscowienie w centrum Trójmiasta - nie da się oceniać Sopotu, nie patrząc na Gdańsk i Gdynię - oferuje szeroki wachlarz usług i udogodnień. Wśród plusów należy wskazać świetnie rozwiniętą komunikację. Młodzi ludzie lubią stawiać na "zbiorkom". 25-latków nie trzeba przekonywać do zostawienia auta pod domem. Cenią sobie kolej podmiejską i autobusy. Sopockie ulice są świetnie połączone siatką autobusów ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia. Połączenia z resztą regionu zapewnia SKM Trójmiasto. Posiadanie samochodu naprawdę nie jest tutaj potrzebne.

[ZT]16838[/ZT]

Nikogo nie trzeba przekonywać, że przeprowadzka do Sopotu będzie spełnieniem marzeń osób, które marzą o mieście, w którym mogą aktywnie odpocząć. O odpowiedni dostęp do kultury dbają liczne instytucje. Szeroką listę koncertów zapewniają Opera Leśna, LASY, muszla koncertowa i Ergo Arena. Ta ostatnia, wraz z Halą Stulecia, dostarczają mieszkańcom i przyjezdnym odpowiednią dawkę sportowych emocji. Zaplecze gastronomiczne zagwarantowane jest w centrum miasta, w którym można skorzystać z oferty kuchni niemal z całego świata. Czy ten aspekt jest ważny dla mieszkańców? Oczywiście. Większość "lokalsów" choć raz usiadła w ogródku gastronomicznym i obserwowała turystów. Czerpała przyjemność z myśli, że przyjezdni tłoczą się w Sopocie przez kilka miesięcy. Sopoccy tubylcy mają go na wyciągnięcie ręki przez cały rok.

Sopot to miejsce, które nie spodoba się fanom monotonii. W kurorcie "jest co robić i gdzie pójść". Nawet, jeśli chcemy uciec od zgiełku. Sopocianie mogą czerpać z miana najbardziej zielonego miejsca w Polsce. Wszystko za sprawą otaczających uzdrowisko lasów. Zieleń w mieście jest szczególnie kontrowersyjnym elementem dyskusji nad miastem. Wszystko za sprawą Placu Przyjaciół Sopotu. Tegoroczna rewitalizacja doczekała się szczęśliwego zakończenia. Wśród ławek pojawią się drzewa, krzewy i mniejsze rośliny. Część "sopockiego Internetu" zagotowała się. "Za mało zieleni", "ławki źle ustawione", "za dużo wydanych pieniędzy", "kiedyś było lepiej". 

Kiedyś nie było lepiej. Plac Przyjaciół Sopotu to przykład wejścia Polski - i to zdecydowanym krokiem - do Europy. Kolorowe budy z piwem, kebabem i lokalnym fast foodem nie były lepsze. Można je lepiej pamiętać, bo przypominają młodość spędzoną w Sopocie. Nie dodawały jednak uroku centrum miasta. Podobnie z fontanną Jasia Rybaka. Osobom urodzonym dość niedawno nie generuje miłych wspomnień. Kafle przypominały... szpital. Uspokoję też wszystkich, którzy stwierdzą, że stała "na dole Monciaka" od zawsze. Spędziła tam zaledwie kilkanaście lat. Stanęła w centrum w 1998 roku.

Uporządkowanie Placu Przyjaciół Sopotu, wprowadzenie do niego nowej estetyki idealnie odzwierciedla kierunek miasta. Kurort zmierza ku Europie i to w każdym calu. Osobom, które uważają, że w centrum miasta jest zbyt mało zieleni, polecam przejrzeć galerie najpiękniejszych placów miejskich na świecie. Czy w słynnych lokalizacjach Francji, Włoch, Hiszpanii lub Czech zobaczymy bujną zieleń? 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

PiotrPiotr

16 1

Nie, nie warto. Dość nachodźców z warszawki lub innego Buraczewa.
Dopiero co czytałem tutaj, że Sopot chce na powrót być miastem zielonym i spokojnymi kulturalnym. 11:33, 24.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ten betonowy ten betonowy

14 2

placto karygodny i fatalny grzech dbilizmu. ten kto za to odpowiada powinien .... nie ma wystarczającej kary. zabetonowanie placu to według *%#)!& własnie ta droga do Europy??? co to za brednie???? To zostało *%#)!& od pomysłu do wykonania!!! i ktoś za to powinien odpowiedzieć wszak jego decyzja na dziesięciolecia skazuje nas na pustynię betonu w centralnym miejscu miasta. a to co teraz zrobili to można porównać do postawienia trzech pelargonii na środku autostrady. 11:41, 24.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MorfeuszMorfeusz

10 4

Sopot zmierza w dobrym kierunku, bo im więcej sołtysa w Warszawie i w trasie politycznej po Polsce, a mniej go w Sopocie, tym Sopot lepiej się ma. To rzuca się samo w oczy. No i to poprawianie betonozy sopockiej za pieniądze znienawidzonego Podatki i Socjalizm, chachacha! 12:27, 24.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

5 14

Kupiłam tu mieszkanie 2 lata temu, przyjeżdżam co miesiąc na 1-2 tygodnie. Zawsze jestem zachwycona. Cudowne miasto!!!! Kiedyś zostanę na zawsze . 13:08, 24.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IvoIvo

16 2

Skwierawski, już przestań.
Nie wystarczy ci gadzinówka PnaS. 16:53, 24.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%