Zamknij

Jak dbać o higienę dziąseł, aby uniknąć swędzenia i innych problemów?

artykuł sponsorowany + 15:34, 31.10.2023 Aktualizacja: 15:34, 31.10.2023
Skomentuj materiały partnera materiały partnera

Zdrowie jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia człowieka – i mówimy tu nie tylko o samych zębach, ale także dziąsłach. O higienie dziąseł warto pamiętać tym bardziej że – jak informują specjaliści – problemów z nimi nie ma zaledwie 1% Polaków! Jak zatem dbać o higienę dziąseł, by uniknąć swędzenia, zaczerwienienia i innych problemów zdrowotnych z nimi związanych? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Swędzące dziąsła – o czym mogą świadczyć?

Jednym z najczęściej występujących problemów związanych z jamą ustną są tak zwane swędzące dziąsła, objawiające się – jak wskazuje nazwa – swędzeniem, ale także mrowieniem czy łaskotaniem. Niezależnie od tego, czy takim dolegliwościom towarzyszą inne symptomy, czy nie, powinny one być skonsultowane z lekarzem.

Dlaczego? Ponieważ swędzące dziąsła u dorosłych mogą świadczyć o różnych problemach zdrowotnych. Owszem, zdarza się, że jest to następstwo wyrwania zęba, jednak często objawy takie towarzyszą infekcjom wirusowym, alergiom czy ropniom zlokalizowanym w jamie ustnej. Do swędzenia w jamie ustnej mogą doprowadzić również charakterystyczne dla okresu ciąży wahania hormonalne.

Zaczerwienione lub białe dziąsła – przyczyny

O ile obok swędzenia w jamie ustnej zazwyczaj nie da się przejść obojętnie, o tyle trudniej jest zauważyć zmiany kolorystyczne – a trzeba mieć świadomość tego, że zaczerwienione lub białe dziąsła również są objawem niepokojącym:

  • zaczerwienione dziąsła – tej dolegliwości zwykle towarzyszy opuchlizna i podrażnienie tkanek, a często także krwawienie podczas szczotkowania. W większości przypadków jest to objaw nieprawidłowej higieny jamy ustnej, która skutkuje rozwojem patologicznych bakterii. Zaczerwienienia nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do zapalenia przyzębia. Inną przyczyną może być infekcja grzybicza;
  • białe dziąsłazauważalny biały kolor na dziąśle po wyrwaniu zęba zazwyczaj jest zjawiskiem naturalnym, ale w innym przypadku powinien skłonić do wizyty o stomatologa. Nalot taki może wskazywać na zakażenie drożdżakiem Candida albicans lub wskazywać na leukoplakię – chorobę często uznawaną za charakterystyczną dla stanu przednowotworowego.

Jak zadbać o higienę dziąseł?

Jeżeli chodzi o zdrowie jamy ustnej, powinniśmy wszyscy wychodzić z założenia, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. W myśl tego powiedzenia należy skupić się przede wszystkim na codziennej higienie jamy ustnej, która powinna obejmować zarówno szczotkowanie zębów, jak i mycie i masowanie dziąseł (co powinno pobudzić krążenie). Warto też stosować nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej – z zastrzeżeniem, by był to płyn bez zawartości alkoholu (ponieważ on również może powodować powstawanie białego nalotu w jamie ustnej). Akcesoria do higieny jamy ustnej można kupić np. w firmowym sklepie marki GUM na stronie sunstargum.

Nie można też zapomnieć o regularnych – także kontrolnych! – wizytach u dentysty oraz, po prostu, odpowiednim stylu życia. O dobrą kondycję dziąseł łatwiej, gdy na co dzień stosujemy zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę i unikamy tytoniu oraz napojów alkoholowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%