Zamknij

Czy depilacja laserowa to skuteczny sposób na uciążliwe owłosienie będące wynikiem hirsutyzmu?

15:13, 19.09.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:14, 19.09.2023

Jak pokazują statystyki, z hirsutyzmem boryka się blisko 10 proc. Polek i nawet 15 proc. kobiet na świecie. Nadmierne owłosienie znacznie pogarsza ich komfort życia, często będąc powodem do zaniżonej samooceny, a nawet kompleksów. Leczenie farmakologiczne hirsutyzmu na ogół prowadzone jest w połączeniu z zabiegami kosmetycznymi, które mają na celu poprawić wygląd newralgicznych części ciała. Najpopularniejszą i jednocześnie najbardziej skuteczną metodą usuwania niechcianego owłosienia jest profesjonalna depilacja laserowa. Na czym polega? 

Czym jest depilacja laserowa? 

Depilacja laserowa https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow/, a precyzyjnie ujmując epilacja laserowa, to zabieg trwałego usuwania zbędnego owłosienia przy pomocy wiązki światła lasera. Wykorzystuje ona monochromatyczne światło o różnych długościach – w zależności od zastosowanego aparatu – które następnie absorbowane jest w melaninie włosa. Po zamianie światła w ciepło, dochodzi zaś do zniszczenia mieszka włosa, macierzy i komórek macierzystych.  

Depilację laserową uznaje się za jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji owłosienia, która pozwala jednorazowo pozbyć się od 15 do 20 proc. włosków. Jest ona również w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że nie zachodzą żadne okoliczności, które są przeciwwskazaniem do jej wykonania. Wśród nich wymienia się zaś m.in. ciążę i karmienie piersią, infekcje, stany zapalne skóry, nowotwory, AZS, łuszczycę czy skłonność do powstawania bliznowców. 

Co to jest hirsutyzm? 

Hirsutyzm to problem, który dotyka blisko 10 proc. kobiet w Polsce, a polega na występowaniu nadmiernego owłosienia w miejscach androgenowrażliwych, czyli typowo męskich. Jeśli zatem zauważysz u siebie szorstkie, grube i nasycone pigmentem włosy na klatce piersiowej, plecach, udach, podbrzuszu, brodzie lub nad górną wargą, warto zgłosić się do lekarza. Nadmierne owłosienie najczęściej wynika bowiem z zespołu policystycznych jajników czy chorób nadnerczy, ale niekiedy przyczyn hirsutyzmu nie da się ustalić – mowa wówczas o tzw. hirsutyzmie idiopatycznym.  

Leczenie hirsutyzmu sprowadza się do wyrównania poziomu androgenów, które odpowiedzialne są za nadmierne owłosienie. Farmakoterapia, aby przyniosła zamierzone efekty, musi jednak potrwać co najmniej kilka miesięcy. Właśnie dlatego łączy się ją z zabiegami, które mają na celu usunięcie zbędnych włosków i poprawę komfortu pacjentki.  

Depilacja laserowa a walka z owłosieniem będącym wynikiem hirsutyzmu 

Jeśli borykasz się z nadmiernym owłosieniem, które jest wynikiem hirsutyzmu, warto zdecydować się na trwałe usuwanie włosów. Depilacja tradycyjna – czy to przy pomocy maszynki, depilatora, czy też wosku – efektów takich nigdy bowiem nie przyniesie, a dodatkowo ze względu na ilość i rodzaj włosów bywa dość czasochłonna. Ponadto wiąże się często także z podrażnieniem skóry. Rozwiązaniem jest depilacja laserowa, ale pod warunkiem, że przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej – tylko wówczas pozwoli ona na bezpieczne i trwałe usunięcie włosów. 

Warto podkreślić, że depilacja laserowa ciemnych włosów, które są charakterystyczne dla hirsutyzmu jest niezwykle skuteczna. Dlaczego? Bo to właśnie od rodzaju włosa – koloru, grubości i głębokości położenia – zależy efektywność lasera. Im włos ciemniejszy, tym więcej w nim eumelaniny, czyli brązowo-czarnej melaniny, która pochłania światło lasera nawet 30 proc. lepiej niż feomelanina, która dominuje w jasnych włosach.  

Należy jedynie pamiętać, że dla osiągnięcia zadowalających efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów depilacji laserowej. Włosy w hirsutyzmie są bowiem grube, a te z kolei  wymagają kilkukrotnego działania lasera, by usunąć ich macierz i komórki macierzyste.   

Depilacje laserową można wykonać w https://neonia.com.pl/ 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%