Na mieszkanie w stylu rustykalnym decydują się przede wszystkim miłośnicy natury. Na styl rustykalny składają się przede wszystkim elementy naturalne, które dają poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, spokoju. Przebywając w rustykalnym mieszkaniu łatwiej jest nam się zrelaksować, gdyż czujemy się jak w domku na odległej wsi.
Początki stylu rustykalnego sięgają przełomu XIX i XX wieku. Inspiracją dla niego było spokojne, sielskie życie na wsi, życie w zgodzie z rytmem natury. Styl rustykalny czerpie z natury i dąży do prostoty. We współczesnych mieszkaniach rustykalnych nie znajdziemy ogromnej ilości elektronicznych sprzętów. Próżno szukać tu także nowoczesnych mebli.
Stałymi elementami, które można spotkać w takich wnętrzach są rośliny (zarówno cięte w wazonach, jak i doniczkowe), drewniane meble (w tym również takie, po których widać upływ czasu), dekoracje w stylu ludowym.
Projektant wnętrz z firmy Mist podkreśla, że jednym z najważniejszych cech rustykalnego mieszania są elementy drewniane. Zdecydowanie warto jest postawić na stoły, krzesła i szafy z drewna, które wygląda na wiekowe, a nawet lekko podniszczone. Popularność stylu rustykalnego sprawiła, że w sklepach meblowych można obecnie kupić meble, które są celowo postarzane. Dzięki nim można uzyskać w mieszkaniu niepowtarzalny klimat.
Styl rustykalny znakomicie sprawdza się w mieszkaniach większych, gdzie można pozwolić sobie na wstawienie kominka. Zdaniem projektanta wnętrz z Gliwic to kominek sprawia, że w mieszkaniu w samym sercu miasta możemy poczuć się jak w domku na wsi.
Tak jak i w przypadku drewnianych mebli – nasz kominek powinien sprawiać wrażenie starego, wysłużonego, a nawet lekko zniszczonego. Dobrym wyborem będą kominki z kamienia lub cegły.
Styl rustykalny nawiązuje do sielskiego życia na wsi, dlatego nie może w nim zabraknąć elementów folkloru. Znakomitym wyborem będą pościel, narzuty, koce, obrazy, a także naczynia czy deski do krojenia i porcelanowe talerze (można zawiesić je na ścianie lub ustawić w ekspozytorach i traktować jako dekoracje) z wybranymi motywami ludowymi. W kuchni i pokoju dziennym postawmy na haftowane firanki, kolorowe zasłony i urocze zazdrostki (są one bardzo praktyczne, gdyż zapewniają mieszkańcom więcej prywatności). Jeżeli zależy nam na większym zacienieniu pomieszczeń, możemy wybrać także drewniane żaluzje.
Na ścianach można zawiesić obrazy z pejzażami wiejskimi i motywami ludowymi. Bardzo efektownie będą prezentowały się obrazy w drewnianych, zdobionych ramkach.
Projektant wnętrz z Gliwic przypomina, że w mieszkaniu urządzonym w stylu rustykalnym nie może zabraknąć roślin. Doskonałą ozdobą są kwiaty cięte w ręcznie malowanym porcelanowym wazonie. Rośliny doniczkowe warto jest umieścić w ozdobnych, nawiązujących do stylu mieszkania osłonkach. Kwiaty warto jest umieścić we wszystkich pomieszczeniach.
Pomieszczenia w rustykalnym mieszkaniu powinny być dobrze oświetlone, a jednocześnie przytulne. Oprócz oświetlenia górnego, dobrze jest zainwestować w lampy boczne. Światło powinno charakteryzować się ciepłym zabarwieniem. Idealnym wyborem do mieszkań rustykalnych są także świece. Warto jest postawić na bezpieczne dla zdrowia świece sojowe.